| oAaaNaa a întrebat:

Cu ce apostol incepe noul testament?
Cu Matei?

8 răspunsuri:
| Exilee a răspuns:

Da. Cu evanghelistul Matei incepe Noul Testament, apoi se continua cu evangheliile lui: Marcu, Luca si Ioan ( urmate apoi de Faptele Apostolilor si epistolele sobornicesti ale Sfintilor Apostoli Petru, Pavel, Iuda, Ioan etc. si Apocalipsa).

| HermioneLove a răspuns:

Da.

| ManStrong a răspuns:

Ce a mai veche scriere crestina este Epistola lui Pavel catre corinteni.
Evangheliile inca nu existau pe vremea lui Pavel si el nu cunostea nimic din tot ce scrie in evanghelii.Ela fost de multe ori la Ierusalim dar nu sa dis niciodata la Sf mormint ca nu exista asa ceva.Cam la doi anul dupa moartea lui Pavel a aparut evanghelia lui Marcu dar nume de autor.Numele i-a fost atribuit dupa multe socoteli ca ar fi tinsarul care a fugit din gradina Ghetsimani dezbracat.Anii 69-70.Ev lui Matei a aparut cam prin anii 74-76.dar a suferit muuuuuuulte adugiri, si din aceasta cauzaa fost pusain frunte caoamenii sa creada ca ea a fost de la inceput.Luca marturiseste ca n a fost apostol dar pe bazaunor marturii a scris ceee ace a auzut desi din pacate el a copiat de la Marcu 6, 30 de versete. Faptele de asemenea le a scris Luca, iar ev lui Ioan a fost scrisa la peste 60 de ani de la moartea lui Isus. Fapt dovedit de relatarile lui ca nu au nimic in comun cu un martor ocular.

| DigiMind a răspuns:

Nu. Incepe cu Bula!

| oAaaNaa explică (pentru DigiMind):

Mmda,misto gluma!winking

Răspuns utilizator avertizat
| contraatei a răspuns:

De fapt incepe cu Evanghelia dupa Matei si cuntinua cu Evangheliile dupa Marcu, Luca si Ioan.