| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cu ce era mai presus Iisus fata de Theudas si Athronges? Si astia s-au declarat Mesia si au avut si adepti. Evident ca i-au executat romanii, pe cei doi si pe adeptii lor, ca pe Iisus.Asta "zice" cartea Zelotul.

31 răspunsuri:
| ania a răspuns:

IIsus,față de orce alt întemeiatori de religie, a înviaț din morți.

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ai citit ce am scris despre dovezile învierii la întrebările mele?

Răspuns utilizator avertizat
| TheGentleman a răspuns:

Pentru că Iisus a fost condamnat printr-o eroare judiciară. „nu găsesc nicio vină în Omul acesta" a spus Pilat. Nici Irod nu l-a putut găsi vinovat de ceva

Iisus a înviat morți, a vindecat bolnavi;

Iisus a stat deopotrivă și cu oamenii din clasele superioare ale societății, cât și cu săracii, tâlharii, etc.

Iisus nu a încurajat rebeliuni sau anarhii, precum Theudas și Athrogenes sau Barabas;

Modul de viață și viziunea despre lume și viață ale lui Iisus erau diferite, noi, revoluționare.

etc etc

Răspuns utilizator avertizat
| JicaContra a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu a existat nici un Isus, religia a fost inventata de cineva (se spune ca o familie romana) dupa o religie din Egipt veche de 5000 de ani a lui Horus, au schimbat niste cuvinte sa fie mai putin "egipteana" si alea cat mai putin (Horus/Hristos/Christ)
https://www.incontextinternational.org/......Horus.jpeg

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru TheGentleman):

Minunat răspunsul!

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dorești dovezi ale învierii Sale din morți? Ordinea lăsată în mormânt (niciun hoț nu lasă curat în urma lui laughing ), martirii care și-au dat viața pentru credința în Isus Hristos, viețile schimbate, eliberate de vicii... Atât îmi vine acum în minte, dar trebuie să mai fie...

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Este adevărat că această metodă de ucidere prin răstignire nu a avut ca premieră acel moment, eu nu am spus asta.
Domnul Isus a vrut să-Și instaureze Împărăția, dar nu în felul în care au înțeles evreii și românii, lucrurile sunt cu mult mai profunde... El a recunoscut că El este Împărat, dar că Împărăția lui nu este din lumea aceasta. Nu ar fi dorit să "fure" rangul nimănui, nici nu râvnea un loc înalt în ierarhia socială. Dar, bineînțeles, cine nu crede că Biblia este mai mult decât o carte între cărți, nu are cum să ia de bun ce am scris aici. Eu nu condamn pe nimeni. Cei sinceri vor găsi Adevărul într-o zi, sunt sigură de asta.

Răspuns utilizator avertizat
| Irinel15123532 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nimeni nu iti poate dovedi nimic atata timp cat nu esti dispus sa asculti.

Citez ''Pentru omul care este dornic sa asculte sincer si este deschis, am 1000 de argumente, pentru omul care nu vrea sa se opreasca si sa se gandeasca, nu am nici un argument''

Trebuie sa cercetezi, sa inveti, sa cauti sincer adevarul. Punand intrebari cu interes de a crea cearta intre oameni, nu vei afla nimic niciodata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Despre care profeție este vorba, poți să detaliezi?

| Irinel15123532 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vorbeste de profetia din vechiul testament, ceea ce ezita sa expuna, desi stie, este ca profetia a fost implinita.

Genealogia lui Isus este descrisă în două texte din Evanghelii: Luca 3:23–38 și Matei 1:1–17
Ambele evanghelii spun că Iisus este urmașul regelui David; mergând mai departe, și al lui Avraam. Lista strămoșilor dintre David și Avraam. Poti sa o citesti daca vrei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Așa este, profeția în legătură cu arborele genealogic al Domnului a fost împlinită... Dar aș fi dorit un răspuns de la Dany, ca să intrăm mai adânc în problemă și să o lămurim. Acum are trimiterile tale și se poate lămuri singur, cu ochii lui.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Iisus trebuia sa fie din samanta lui david pe cale paterna

Dacă a fost adoptat, aceștia susțin, bazându-se pe o distincție între evreii cu sânge deplin și evreii cu sânge slab din Scriptură, (Numeri 1: 18-44, 34:14; Levitic 24:10), conform dreptului evreiesc, anumite familii și triburi afilierea trebuie să fie prin tatăl nașterii și nu poate fi solicitată prin adopție. [18]Mai mult, evreii susțin că Mesia trebuie să coboare prin fiul lui David, Solomon (2 Sam 7: 12-16, Psalmul 89: 28-38, 1 Cronici 17: 11-14, 22: 9-10, 28: 6-7). Genealogia lui Luca a lui Iosif este urmărită de David prin fiul său Nathan (care nu era un rege). Ei susțin că aceasta elimină genealogia lui Isus din Luca. În plus, a presupune că Maria era descendentă la David în Luca prezintă problema că Maria nu a putut transmite ceea ce nu deținea: (1) Legătura maternă nu ia în considerare succesiunea pe tronul lui David, care este transmisă numai printr-o linie masculină continuă: „ Nu va fi tăiat de la David un om care să stea pe tronul casei lui Israel"(Ieremia 33:17); (2) Biblic, dreptul de privilegiu liniar, adică regatul și preoția, sunt transmise exclusiv prin linia masculină. [ Citare necesară ]

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Nimeni nu iti poate dovedi nimic atata timp cat nu esti dispus sa asculti.

ce sa dovedesti? tu stai pe TPU doar ca faci propaganda atat, tu vorbesti de a fii dispus sa asculti, tu deja stii totul

| sopranaCadaverica a răspuns:

Fara Iisus nu exista decalogul - 'documentul' suprem al sustinerii umanitatii.

Răspuns utilizator avertizat
| alex598 a răspuns:

Isus a făcut minuni și exorcizări în propriul lui nume. Și martorii oculari au confirmat asta

Răspuns utilizator avertizat