| Dandanache a întrebat:

Cu ce scop a fost creat Omul de Dumnezeu? Doar intendent al vietii lumesti?
"Să facem om după chipul şi după asemănarea Noastră, ca să stăpânească peştii mării, păsările cerului, animalele domestice, toate vietăţile ce se târăsc pe pământ şi tot pământul!"

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Dorinta lui Dumnezeu de la inceput a fost ca sa-si impartaseasca dragostea Sa.In mod etern, a existat dragoste Intre Tatal, Fiul Si Duhul Sfant. Dorinta lui Dumnezeu a fost sa aiba copii - o familie cu fii şi fiice creati dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu, care in mod intim sa poata relata cu Dumnezeu intr-un mod care sa-L satisfaca pe El.Copii care sa fie ca El, care sa-L iubeasca din inima pentru ca au vrut asta, aceasta este ceea ce Dumnezeu-Tatal vrea. Acesta a fost scopul lui Dumnezeu in creatie- sa aiba o familie catre care El sa- si poata exprima dragostea Sa si sa primeasca dragoste.(Efeseni 1:3-5)

10 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dar al tau care stie ca va sfarsi in iad si te vrea si pe tine acolo cu el, cum este?

| danay72 a răspuns:

Scopul lui Dumnezeu a fost ca omul sa traiasca vesnic pe pamant alaturi de cei dragi in conditii paradiziace. Psalmi37:29

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Omul a fost creat asa:
din Iubire, pentru Iubire.
Adica a fost creat de Dumnezeu, pentru El.
Iubeste L pe Dumnezeu, (asculta de El)si vei ajunge in Paradis.

| Bogdan_9316 a răspuns:

DUMNEZEU are un scop grandios cu privire la pământ. El doreşte ca tot pământul să fie locuit de oameni fericiţi şi sănătoşi. Biblia spune că "Dumnezeu a sădit o grădină în Eden" şi "a făcut să crească…tot felul de pomi, plăcuţi la vedere şi buni de mâncare". După ce i-a creat pe primul bărbat şi pe prima femeie, adică pe Adam şi pe Eva, Dumnezeu le-a dat această locuinţă frumoasă şi le-a spus: "Fiţi roditori, înmulţiţi-vă, umpleţi pământul şi supuneţi-l" (Geneza 1:28; 2:8, 9, 15). Aşadar, Dumnezeu a dorit ca oamenii să aibă copii, să extindă această locuinţă paradiziacă pe tot pământul şi să se îngrijească de animale.

Scopul lui Dumnezeu de a transforma pământul într-un paradis se va îndeplini. — Isaia 45:18; 55:11.
Satan este conducătorul acestei lumi. — Ioan 12:31; 1 Ioan 5:19.
În lumea nouă, Dumnezeu va revărsa bogate binecuvântări asupra omenirii. — Psalmul 37:10, 11, 29.

| geraldsmerea a răspuns (pentru Bogdan_9316):

Ba voi enoriasii sunteti redusi mintal faceti un bine pamantului si omenirii si muriti daca conduceam eu planeta voi erati primi in lista mea

| Qinz a răspuns:

Dorinta de a avea copii, sa-si gaseaca placerea in noi probabil...

| georgeceltoma a răspuns:

D-zeu creat omul dupa chipul si asemanarea "sa" deci si el a fost tot om, adica oameni au existat odat cu el...nu a creeat el nimic,poate s-a inmultit prin reproducere...iar daca ma cobor la nivelul bibliei,d-zeu a creat omul ca sa vada cum mor copii nevinovati, oameni chiunuiti, copii nascuti orbi si cu handicap, iar altii mai norocosi care traiesc ca niste regi pe acest pamant, iar cei slabi si fricosi sa creada ca exista ceva mai superior ca ei

| Dandanache explică (pentru georgeceltoma):

La nivelul bibliei discutam si eu, nu la nivelul speculatiilor pseudofilosofice. Ca Dumnezeu ar fi fost om nu e un argument.

| georgeceltoma a răspuns (pentru Dandanache):

Asta spune biblia nu eu... spune ca D-zeu a creat omul dupa chipul si asemanarea sa. Ca d-zeu a creat omul nu este tot o speculatie?

| Dandanache explică (pentru georgeceltoma):

Repet, vorbeam despre concluzia formulata de tine: "deci si el a fost tot om, adica oameni au existat odat cu el"