| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Cu ce scop ne-a fost lasata Biblia de catre Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

Ca să aflăm cine e Creatorul nostru, cum am fost creați să ne trăim viața și să comunicăm cu El prin ea.

| Holiday a răspuns (pentru ania):

Ar fi tragic ca acest Univers sa fie creat si guvernat de un spiridus tembel cum e Dumnezeu care are o poveste, Biblia, fara nici o noima. Eu v-am mai zis voua, daca nu ar exista diverse recompense pe care se spune ca le primesc pupatorii in fund de spiridusi, dintr-odata v-ati da seama si voi ca e fara nici o logica si fara vreo baza in realitate. Dar dorinta de recompensa, in orice forma va inchipuiti voi ca va fi, va face sa ignorati toate aberatiile povestii si toata lipsa ei ne noima.

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Biblia e o carte scrisa de oameni pentru oameni si atat.

| Celcestietot a răspuns:

Pentru vindecare sufleteasca, pentru aflarea adevarului, pentru a sti de numele Sau etc.

| Sn4k3 a răspuns:

Intreaba-l

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Sn4k3):

Si ma rog cum sa fac asta, sunt doar un om obisnuit nu stiu prea multe si sunt si confuz.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Doar daca o vei citi vei afla fix din ea. Daca nu o citești nici nu poți crede ceea ce îți vor spune alții pentru ca va trebui sa confrunți spusele lor cu Biblia.

| suntserios a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Un singur motiv pentru care spune-le altora ar fi inferioare spuselor unor oieri dinaintea erei nostre care se presupune ca au compus biblia

| Octavian199 a răspuns:

Dumnezeu nu a lasat nimic, ca nu exista.

| ania a răspuns (pentru Octavian199):

De ce unde ești așa de sigur?
Te=a informat cineva prezent la apariția universului?

| Digikey a răspuns:

Zeul evreilor nu a lasat nimic.

| Algo098 a răspuns:

Carti cu povesti sunt de toate felurile si pentru toate varstele. Lucrarea mai sus mentionata se adreseaza tuturor varstelor.

| Algo098 a răspuns:

Tine loc de sperietoare (vezi varianta bau-bau), justifica neputinta si nestiinta.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Cu scopul de a cunoaste Voia lui, e un mojloc de comunicare dintre om si Dumnezeu.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Din acelaș motiv pentru care dă Duhul Sfânt celor ce sunt creștini autentici, adică pentru a face diferența între real și fals. Și celelalte religii au texte sacre ale unor oameni considerați iluminați de divinitate, au ritualuri, credințe și practici religioase inspirate de Iudaism dar și păgânism. Însă Creștinismul are la bază relația directă cu Dumnezeu prin Duhul Sfânt, nu prin ritualuri religioase, dovedind autenticitatea Bibliei și Divinitatea lui Cristos.