| anonim_4396 a întrebat:

Cu cine vorbea Dumnezeu?

Şi a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul şi după asemănarea Noastră Gen. 1:26

Domnul Dumnezeu a zis: „Iată că omul a ajuns ca unul din Noi, cunoscând binele și răul. Să-l împiedicăm dar acum ca nu cumva să-și întindă mâna, să ia și din pomul vieţii, să mănânce din el și să trăiască în veci." Gen.3:22

Răspuns Câştigător
| mentholinks a răspuns:

Cu restul dumnezeilor. In Psalmi mai scrie ca Dumnezeu sta in adunarea lui Dumnezeu si judeca in mijlocul dumnezeilor.

| anonim_4396 explică (pentru mentholinks):

Foarte interesant ce spui.Dar vrea ceva mai concret dacă ai găsit!?

| mentholinks a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai concret nu este.

| anonim_4396 explică (pentru mentholinks):

Este, este.Caută și vei găsi.

| anonim_4396 explică (pentru mentholinks):

Pe internet nu găsești, te asigur! Citește biblia..Nu urma să fii îndoctrinat ca DanyTheNovice. El se concentrează pe sfaturile bisericii lui din care face parte, eu nu.

| anonim_4396 explică (pentru mentholinks):

Isaia 6:8 Te las pe tine să găsești în tot acel capitol cine sunt acești "Noi". Oricum, tu esti mult mai amabil în discuții decât unii. Bravo ție!

27 răspunsuri:
| RKBlue a răspuns:

Pai nu era Sfanta Treime?
Adica erau 3 in total si el vorbea cu ceilalti 2.

| anonim_4396 explică (pentru RKBlue):

Nu! E absurd să gândești așa.
Tatăl e comus din 2 elemente Duh+Cuvânt.El se poatre transpune oricând, oriunde, în oricine.

Filip I-a zis: Doamne, arată-ne nouă pe Tatăl şi ne este de ajuns.
Iisus i-a zis: De atâta vreme sunt cu voi şi nu M-ai cunoscut, Filipe? Cel ce M-a văzut pe Mine a văzut pe Tatăl. Cum zici tu: Arată-ne pe Tatăl?
10. Nu crezi tu că Eu sunt întru Tatăl şi Tatăl este întru Mine? Cuvintele pe care vi le spun nu le vorbesc de la Mine, ci Tatăl - Care rămâne întru Mine - face lucrările Lui.

Cuvântul lui sau mai bine zis "gândul Lui" s-a întrupat pe pământ în persoana Iisus/Isus.
Tu ești compus tot din 2 elemente Cuvântul tău(Gândul tău) + Duhul tău.

Asta e precum intr-o-ul ăla dintr-un desen animat " Dulce(gândul bun) acrișor(gândul rău) și ceva fermecător ( Duhul tău).

via Pomul Cunoștinței binelui și răului

| anonim_4396 explică (pentru RKBlue):

Tu n-ai vorbi cu tine însuți la plural, nu? happy
Nici El.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu, el este făcut din trup, suflet și duh. Nici asta nu știi.
Ia zi, care este diferența dintre cele 3, ce reprezintă sufletul și duhul?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Chiar te rog să intri în dispută cu mine pe subiectul ăsta, te asigur că nu vei pleca întreg. Cunosc destul de bine erezia asta cu "doctrina Trinității". Am mai multe argumente decât pentru oricare alt subiect. Așteaptă dar, mai am câteva întrebări de dat. Vrei să fiu la dispoziția ta când vrei?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Legătura dintre cele două versete pe care ți le-am dat nu ai știut-o. Nu-i ok. De "darea poruncii pentru zidirea din nou a Ierusalimului" din Daniel 9:25 știi unde se găsește în Biblie?"

Nu răspunzi pentru că nu știi, nu mai minți!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, scrie "NOI" pentru că Ei sunt 3: Dumnezeu Tatăl, Dumnezeu Fiul și Dumnezeu Duhul Sfânt; Dumnezeirea lucrează împreună.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Asta te-au învățat liderii religioși.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De fapt de deduce dintr-un singur capitol din Evanghelia după Matei... Sunt menționate toate cele trei Entități.
Poate citim Biblia?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Poate citim împreună?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ia de pomană răspunsul ăsta, deși, nu îl meriți la cât de urât te-ai comportat.
Isaia 6:8 Te las pe tine să găsești cine sunt acești "Noi"
Lasă filosofia și apucă-te de dat răspunsuri ca lumea.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Asta e hrana tare, nu cuvinte filosofale și seci.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumită ție o să mă las de meseria asta. Felicitări! Ai ratat șansa să afli mai multe lucruri despre alte mistere biblice.
Fii atent ce îți spun, până acum, de la nimeni nu ai fi auzit lucrurile pe care le-ai aflat de la mine, dar de acum în colo le vei auzi, fiindcă vor fi culese de TPU și puse la loc de cinste. Ai avut șansa să cunoști "un copil" care a dat lectii "unui bătrân". Domnul să aibă milă de tine!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

În primul rând nu știu să mă fi comportat urât...
În al doilea rând nu știu să fi învățat ceva de la tine. Mi-ai zis ceva important și corect?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Să-ți fie rușine!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De ce?! :O

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cu cine vorbea Dumnezeu, deșteptule?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Legătura dintre cele două versete pe care ți le-am dat nu ai știut-o. Nu-i ok.

De "darea poruncii pentru zidirea din nou a Ierusalimului" din Daniel 9:25 știi unde se găsește în Biblie?

Ești încrezut omule, mai bine te-ai pocăi pentru că Adevărul nu-l găsesc la tine și din păcate sunt mulți prezbiteri ca tine prin Biserici.
Zi-mi tot ce știi despre neprihănire, măcar subiectul acesta îl știi?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Fiindcă eu nu răspund prin altă întrebare.Ori știi ori nu. Eu merg pe principiul christ " Atunci nici Eu nu vă voi spune cu ce putere fac acest lucru".

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Citește Ioan 1:1-3 Despre Cine vorbește Ioan aici? Era "CU" sau nu? Cum scrie?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Așa se zice mai nou la "nu știu"?
Dacă nu știi lucruri din Biblie nu te mai îngâmfa! Că nu vedem nici o lumină venind de la tine ci doar o mare groapă. Cei ca tine se văd de la o poștă cât studiu Biblic au făcut.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Adevărul nu-l găsesc la tine"
Va veni el la tine atunci când cineva deștept îmi va prelua lucrarea mea de doctorat pe TPU.