| AvalohAlyn a întrebat:

Cu diploma cursului de la Sola Scriptura de nutriție și de sănătate chiar nu poți deveni nimic? (Tehnician Nutritionist ceva)? Pai la ce mai sunt cursurile și la ce îți dă diplomă? Sper că măcar informația sa fie de un ajutor că m-am înscris.
Mă gândeam că poate devii vreun tehnician nutriționist sau consultant ceva in nutriție, sănătate.Zic și eu.
E singurul curs gratuit prin corespondenta

9 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Devii ca Nostradamus.

| Werrich a răspuns:

Când aveai contul vechi, dl danut ți-a zis ca aceste cursuri au rol pur informativ și diploma este pentru satisfacerea propriului orgoliu. Ce sa devii cu un curs elaborat de Biserica Adventista de Ziua a Șaptea care nu are nici o relevanta pe piața muncii? Doar Agenția pentru Ocuparea Forței de Munca poate sa susțină cursuri gratuite din care sa te poți angaja.

| Werrich a răspuns:

Sa știi ca un curs de spiritualitate de la Șola Scriptura NU te face pastor sau predicator adventist. Asa ca nici cursul asta de nutriție nu te face tehnician nutriționist...

| doctorandus a răspuns (pentru Werrich):

Tehnician nutritionist=vanzator agresiv de suplimente alimentare.

Nu are in mod legal dreptul de a consilia persoanele bolnave asupra nutritiei.

| doctorandus a răspuns (pentru Werrich):

A, da, "medicina alternativa" este noul nume pentru ce in trecut se numeau escrocherii medicale.

| Werrich a răspuns (pentru doctorandus):

Cum sunt acum cei cu Herbalife, Calivita și ForeverLiving? laughing

| doctorandus a răspuns (pentru Werrich):

Da, sunt cazuri de oameni care au ajuns foarte rau cu Herbalife.

| MadRaven a răspuns:

Cursul are rol pur informativ, îl faci ca să acumulezi niște informații cum le acumulezi și citind dintr-o carte de exemplu.
Ca să poți lucra în domeniu ("cu acte în regulă") ori faci specializarea de Nutriție și Dietetică din cadrul facultății de medicină apoi ori faci master ori practică la un cabinet de nutriție și dai examen, ori faci facultatea de medicină cu specializare pe nutriție și boli metabolice.
Până acum toată lumea făcea 2-3 cursuri de cele mai multe ori obscure și gata erau nutriționiști pe Facebook. Acum din fericire a apărut o legislație și nu mai are oricine dreptul să-și spună nutriționist.
"E singurul curs gratuit prin corespondență" tocmai, e și gratuit e și prin corespondență, ce alte semne că e în mare parte inutil mai vrei? laughing un curs gratuit prin corespondență nu o să echivaleze cei 3 sau 5 ani de facultate.