| anonim_4396 a întrebat:

Cu totii ne-am pus intrebarea asta, exista Dumnezeu? si multe alte intrebari fara raspuns. Intrebarea mea e urmatoarea. Dumnezeu are vreo intrebare? daca credeti ca da dati-mi un exemplu

10 răspunsuri:
| ania a răspuns:

ÎnApocalipsa 20 -15 se spune -Orcine n-a fost găsit scris în Cartea Vieții, a fost aruncat în iazul de foc.Deci destinul etern al oricărui om, depinde de a fi sau nu cu numele scris în cartea vieții. ÎnApocalipsa 5-9 se spune despre Mântuitorul Hristos-Vrednic ești Tu să iei cartea și să-i rupi pecețile, căci ai fost junghiat și ai răscumpărat pentru Dumnezeu, cu sângele tău, oameni de orice seminței, de orce limbă, din orice norod și din orice națiune.Romani 10-9 spune-Dacă măsrturisești deci cu gura ta pe Iisus ca Domn(Stăpân) și dacă crezi în inima ta că Dumnezeu l-a înviat din morți, vei fi mântuit.
Eu cred că întrebarea lui Dumnezeu pentru fiecare om este-Ce faci cu Fiul meu Iisus Hristos? Îl alegi ca Stăpîn L vieții tale, vrei să primești iertarea pe care a câțtigat-o cu prețul sângelui Său și să fii scris în Cartea Vieții, sau sau vrei să ai un destin etern despărțit de Mine, Creatorul Tău?

| capito a răspuns (pentru ania):

Ania zici ca tu crezi ca intrebarea lui Dumnezeu pentru fiecare om e : Ce faci cu fiul meu Iisus Hristos? eu nu am citit biblia toata nu stiu ce scrie in apocalipsa, chiar nu sunt documentat deloc dar nu te supara ca te intreb. Dumnezeu nu stie tot?

| RAY a răspuns (pentru ania):

Dumnezeu a facut universul din nimic asta dupa ce el a aparut din nimic si totusi el nu stie ce va face un biet muritor? parca el stie totul nu? el stia de la bun inceput totul atunci de ce le cauta pe adam si eva in gradina edenului?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Termenul de "Dumnezeu" se refera la mai multi (Zeii) mai exact Elohimii in traducere Dumnezei (cei care au venit din ceruri pe pamant)

Oamenii primitivi de acum mii de ani au facut din extraterestrii nucleul unei religii...Toate religiile ii au pe extraterestrii ca nucleu! Toate religiile venereaza extraterestrii fara habar sa aiba cui se inchina si in acelasi timp neaga vehement existenta lor! Culmea ironiei laughing

Exemplu:In 1930 aviatorii americani si australieni au aterizat in niste zone indepartate din Noua Guinee pentru a aproviziona trupele din zona.Bastinasii care nu mai vazusera in viata lor un avion, au crezut ca acestia erau zei si au facut din ei nucleul unei noi religii.Cu atat mai dramatic trebuie sa fi fost acest fenomen in lumea antica invadata de fiinte venite din alte sisteme stelare sau dimensiuni ale existentei, care au cuborat pe pamant in navele lor infinit mai avansate decat tot ce exista la ora actuala.

De asta si atatea povesti cu inaltari la ceruri etc.

Inteleg primitivismul de acum mii de ani si de asta si trag aceasta concluzie.

Daca va intoarceti in timp 2000 de ani si le aratati acelor oameni o lanterna e logic ca veti fi zeificați!

Si pun pariu ca daca aterizeaza o nava antigravitationala intr-un sat din Ro se inchina toti la ea.

Este o lupta continua pe aceasta categorie intre crestini si atei si intre teoria evolutiei vs creatie.Raspunsul este la mijloc in cazul celei din urma dar eu continui sa cred ca o credinta in zei tine de primitivism si daca vrem sa evoluam ca civilizatie inter-planetara sau inter-stelara trebuie sa renuntam la dogme!

| capito a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu sau extraterestri? care e scopul lor? dumnezeu a creat pamantul si ce a mai creat el, apoi a creat omul sa aiba grija de munca lui. a zis clar faceti ce va zic eu fara sa puneti prea multe intrebari ca eu sunt seful si asta facem vrem nu vrem. extraterestri cam la fel ne-au creat sau ne-au modificat genetic ca sa ce? important e ca inca mai au nevoie de noi happy.Am citit intr-o stire tot pe internet ca oameni au reusit sa creeze un computer sau un robot care sa aiba propia constiinta, acum ca e adevarat sau nu habar nu am dar intr-un viitor apropiat vor reusi pentru ca tehnologia avanseaza. Acuma ma intreb si eu ca prostu daca vor reusi. pentru ce au nevoie de ei.sa ne fac noua munca. ce le vom raspunde cand ne va intreba, ce sunt eu? le vom zice aceeasi chestie care ne-a fost zisa si noua. sau poate ca asta e urmatorul pas a lui Dumnezeu sau a extraterestrilor, sa fim schimbati cu alte creatii mai imbunatatite pentru ca am am devenit prea distrugatori si prea curiosi.

| anonim_4396 explică (pentru capito):

Nu am dispozitia necesara si timp pentru ati raspunde la intrebari.
Citeste carti de David Icke, Zecharia Sitchin si Steven Greer.
Ps:Uita-te si la extraterestrii antici.

| capito a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca te referi la serialul ancient aliens, am vazut toate sezoanele. Mesia lui cezar e un documentar care mi s-a parut destul de interesant.normal toate astea sunt niste minciuni pentru credinciosi pentru ca nu contin dovezi. bine ca biblia are dovezi.

| anonim_4396 explică (pentru capito):

Te compatimesc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iata Eu stau la usa si bat. Daca aude cineva glasul Meu si deschide usa, voi intra la el, voi cina cu el, si el cu Mine.
Dumnezeu se intreaba :
Oare aud bataia Mea?
Daca aud de ce nu vor sa deschida?
Oare sunt un Dumnezeu incomod?
In fiecare zi, in fiecare ceas, Dumnezeu ne propune o alegere intre bine si rau, intre viata si moarte, si El ne cere sa alegem (Deut. 30, 15-19).
De ce nu vrem sa alegem?
De ce alegem suferinta?
De ce nu alegem viata?

| Mașka98 a răspuns:

El e Atotintelept si Atotstiitor. Ce poate el sa nu stie si sa se intrebe?