| CalatoriSpreCer a întrebat:

Cui i-a spus Domnul Isus urmatoarele cuvinte: "Iata cu adevarat un Israelit in care nu este viclesug."?

Răspuns Câştigător
| Elyan a răspuns:

Ioan 1: 45-51. Filip a gasit pe Natanael si i-a zis: "Noi am gasit pe Acela despre care a scris Moise in Lege si Prorocii: pe Isus din Nazaret, fiul lui Iosif." Natanael i-a zis: "Poate iesi ceva bun din Nazaret?" "Vino si vezi!", i-a raspuns Filip. Isus a vazut pe Natanael venind la El si a zis despre el: "Iata cu adevarat un israelit in care nu este viclesug." "De unde ma cunosti?", I-a zis Natanael. Drept raspuns, Isus i-a zis: "Te-am vazut mai inainte ca sa te cheme Filip, cand erai sub smochin." Natanael I-a raspuns: "Rabi, Tu esti Fiul lui Dumnezeu, Tu esti Imparatul lui Israel!" Drept raspuns, Isus i-a zis: "Pentru ca ti-am spus ca te-am vazut sub smochin, crezi? Lucruri mai mari decat acestea vei vedea." Apoi i-a zis: "Adevarat, adevarat va spun ca, de acum incolo, veti vedea cerul deschis si pe ingerii lui Dumnezeu suindu-se si coborandu-se peste Fiul omului."
http://www.gabrielgheorghiu.ro

2 răspunsuri:
| heyromania a răspuns:

Iisus i-a zis lui Natanael acestea, adica viitorului apostol Bartolomeu.

| Moisie a răspuns:

Sa intelegem din intrebarea ta ca si Isus care era tot israelit si nu un crestin, umbla si el cu viclesuguri?