| mentholinks a întrebat:

Cum a ajuns Dumnezeu, Dumnezeu?

8 răspunsuri:
| IMPERO a răspuns:

Daca te referi la creatorul vietii si al universului, raspunsul nu il cunoaste nici stiinta si cu atat mai putin religia. Cat despre "dumnezeul" iudeo-crestin, acesta a fost inventat de catre evrei in secolul al VI-lea i.e.n. o data cu iesirea din robia babiloniana cand a fost rescrisa Biblia si cand evreii au trecut de la politeism, la monoteism.

| ania a răspuns:

Nu a ajuns, era dintotdeauna.

| Mayhem666 a răspuns (pentru ania):

Nu mi se pare prea corect. De ce e el/ea dumnezeu si nu eu? Si eu vreau sa fiu un zeu. Eu de ce nu pot fi zeu?

| halogen001 a răspuns:

Cred ca asa:
"Religia s-a născut când primul ticălos l-a întâlnit pe primul prost." – Voltaire

| contsters2021 a răspuns (pentru halogen001):

Esti atat de amuzant ))
Mă bucur că te-am cunoscut în viață.

| halogen001 a răspuns (pentru contsters2021):

Am fost ajutat de o intrebare buna si usoara pentru mine pentru ca ii cunosc raspunsul happy