| Salahadin73 a întrebat:

Cum a aparut celula primordiala?

Răspuns Câştigător
| tasmania a răspuns:

Religioase? Colegule, n-am avut nici o intentie de genul asta. Am vrut doar sa-ti arat ca nu toata lumea de stiinta este de acord cu anumite chestiuni - cum este si cazul experimentului lui Miller. Adica trebuie sa cercetezi si tu ce zic si unii si altii - si ma refer la savanti, nu la noi, credinciosii de pe forum. Stii ca se zice "audiatur et altera pars". E ca in disputa actuala cu vaccinurile. Nu poti emite judecati de valoare, fara sa ai asculti si pe cei pro- si pe cei contra-.

41 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Acum 3,7 miliarde de ani datorita conditilor foarte bune viata a aparut apoi a evoluat, ca dovada sta testul adn care a demonstrat ca toate speciile au in comun acea celula primiodiala, poate viata a venit din spatiu, poate a aparut in balti
nu se stie sigur, tu stii sigur?

| Salahadin73 explică (pentru RAY):

Interesanta teorie.Doar ca de prin anii '50 numerosi oameni de stiinta au incercat sa combine diversi compusi chimici si aminoacizi pentru a obtine o celula vie ....si nu prea au reusit( nu au reusit deloc)

| RAY a răspuns (pentru Salahadin73):

Ti-am spus ca nu se stie sigur, tu stii ceva sigur legat de asta? sau facut experimente mai recente in care sau descooperit mai mult decat diversi compusi chimici, dar repet viata putea veni din spatiu, daca ai sti chimie dar nu isi pasa tie de ea oamenii de stiinta sunt prosti tu esti marele geniu nedescoperit, ce ai facut in viata ta? ca sa stiu si eu

| Maomau a răspuns:

Pimele forme de viata au aparut in precanbrian atunci cand datorita conditiilor atmosferice si de mediu existente, vezi atmosfera plina de diversi vapori, ocean de supe promordiale cu diverse elemente chimice, la care s-au adaugat fulgere, eruptii vulcanice, bombardamente cu meteoriti, comete, asteroizi, au aparut aminoacizii, care au facut trecerea de la materialele abiotice anorganice la cele organice, care au dus la aparitia celor mai simple forme de viata cum ar fi bacteriile si cyanobacteriile.
De mentionat este faptul ca aceste reactii au putut fi repetate in laborator asa cum am vazut in cazul experimentului Miller-Urey!

| Salahadin73 explică (pentru RAY):

Nu am afirmat nici ca oamenii de stiinta sunt prosti, nici ca eu sunt un geniu..am afirmat doar ca nu au reusit sa obtina o celula vie...din ''lucruri fara viata''
Mi se pare interesanta teoria ca viata a aparut din ceva fara viata

| RAY a răspuns (pentru Salahadin73):

Uiti de virusi, personal cred ca primele vietati erau virusi, virusi doar o data intrati in organism prind viata, desi ce e viata si ce nu e?

| Inferno a răspuns:

Buna intrebare, dar nu am cui sa raspund, pacat.

| Inferno a răspuns (pentru Maomau):

"au aparut aminoacizii, care au facut trecerea de la materialele abiotice anorganice la cele organice,"
Nu merge asa, voi sariti exact esentialul,si locurile care sunt cel mai greu de inteles de catre stiinta.
"E,au aparut niste aminoacizi si gata." Pai nu este asa,deoarece imbinarea unor aminoacizi poate avea loc corect doar intr-un organit celular cum este Ribozomul, Ribozomul, teoretic, alaturi de restul organitelor a aparut cu mult dupa ce prima celula se formase. Si intrebarea, intrebarea pusa de stiinta, nu de mine este: "Cum s-au rearanjat aminoacizii formand proteine?" Ai sarit exact asta.

| Thunderstruck a răspuns:

Ai gresit categoria...Religia, cel putin cea crestina nici nu crede ca a existat o celula primordiala, dapai sa incerce sa explice cum a aparut.

| Salahadin73 explică (pentru Inferno):

Pai atunci nu inteleg de ce te mai chinui.

| tasmania a răspuns (pentru Maomau):

Stii ca sunt prea multe neclaritati in experimentul ala.
www.truthinscience.org.uk/tis2/index.php/component/.../51.html
leiwenwu.tripod.com/experiment.html
whiteman0o0.wordpress.com/.../millerurey-experiment-fact-or-fraud/
www.answersingenesis.org/articles/tj/v18/n2/abiogenesis

| Inferno a răspuns (pentru Maomau):

Ca sa raspund si la intrebare.
Mai important decat sa stim cum a aparut prima celula este sa stim cum a aparut molecula de ADN/ARN. Pentru ca in absenta aparitiei acesteie/acestora nu poate sa apara nici-o celula.
Conditiile initiale ale Pamantului au fost descrise de catre Maomau, avem Metan Hidrogen,amoniac,acid cianhidric,sulf,etc.
Structura ADN-ului cred ca o cunosti, poti cauta pe wiki,pentru ca nu are rost sa pun eu niste baza pe care tu nu ai vrut sa le pui pana acum,cultura generala nu se face pe TPU.
Imporant ADN-ul este un polimer,cea ce inseamna ca un anumit tip de molecule ce intra in alcatuirea lui se repeta,in acest caz structurile repetitive poarta numele nucleotide.
Mai important decat modul in care a aparut ADN-ul este modul in care au aparut componentele sale,nucleotidele. Exista patru tipuri de nucleotide,denumite A,T,G,C.
Un experiment facut in laborator in conditii similare folosind doar elemente ca acid cianhidric,amonic si apa,elemente existente in acea perioada,la o temperatura ridicata, a aratat ca solutia a produs nucleotidul A,ce se gaseste in ADN, am spus anterior.
Deci este posibil ca nucleotidele sau cel putin unul sa apara pe cale naturala.
Un anumit tip de argila, nu mai stiu numele exact, poate actiona ca un catalizator in procesul de unire dintre nucleotide.
Dupa ce avem nucleotidele se formeaza molecula de ARN, lipidele au fost cele care au format invelisul celular. Si asta este, o celula primordiala formata dintr-o molecula de ARN ce se poate copia si un invelisprotector format din lipide.

| Zenicide a răspuns (pentru C0nstantin):

Daca am primit 1$ de fiecare data postam acel link peste 10 ani am putea cumpara un guvern impreuna laughing

| Maomau a răspuns (pentru tasmania):

Ca adevarurile demonstrate sunt minciuni pentru credinciosi si ca minciuna este adevarul pe care-l imbratiseaza crestinii credinciosi este un lucru bine cunoscut!
Dar sa ma combati cu site-uri religioase mi se pare o manipulare jignitoare pentru ca imi jigneste capacitatea de a rationa!

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Ex nihilo

| Maomau a răspuns (pentru Inferno):

Halo ribozomul presupune existenta unor celulle, iar intrebarea se refera la aparitia primei celule.
Si pana sa ajungem la prima celula trebuie sa trecem pe la sinteza organica a moleculelor, si apoi la Macromolecule, dar si la diferitele reactii chimice dintre diferite elemente care au dus apoi la aparitia Biomacromoleculelor a proteinelor si abia apoi la aparitia acizilor nucleici + etc.

| Inferno a răspuns (pentru Maomau):

"Halo ribozomul presupune existenta unor celulle,"
Cred ca am spus deja asta: "organit celular cum este Ribozomul, "
Daca a, săus organit celular evident ca se afla in celula.
Ce spun este ca te invarti in cerc daca nu adaugi si molecula de ARN.
Pentru ca avem aminoacizii, pentru aparitia ADN avem nevoie de proteine, pentru ca aminoacizii sa poata forma proteine avem nevoie de ribozomi, pentru a avea ribozom iavem nevoie de ADN.

| Maomau a răspuns (pentru Inferno):

Lasa tu ribozomii in pace pana dupa aparitia acizilor nucleici si a primelor celule!

| Inferno a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Asta sustine religia.

| Inferno a răspuns (pentru Maomau):

Dar puteau sa apara proteine in absenta ribozomilor?

| C0nstantin a răspuns (pentru Zenicide):

Direct Europa am cumpara-o laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu a fost nici o celula primordiala. Totul a fost complex de la inceput.

| Maomau a răspuns (pentru Inferno):

Evident ca da!
Dar acum m-am clarificat
Si anume ca tu confuzi ribozele cu ribozomii!
Si de aici vin problemele tale de neintelegere.

| Zenicide a răspuns (pentru tasmania):

Toate siteurile prezentate de tine apartin unor fanatici creationisti. Din moment ce ce creationismul nu e stinta, valoare acestor siteuri este 0.
Si daca nu sunt oameni de stiinta, ce rost mai are comentariul lor creationist?

| Inferno a răspuns (pentru Maomau):

Ribozomii sunt sediul biosintezei proteinelor specifice.
Fara ribozomi nu pot aparea proteine decat in mod aleatoriu, posibil, dar mult mai greu.
Nu confund nimic.
ADN-ul se desface pe portiunea unei gene ce are informatia necesara creeri unei proteine, moleculele libere sunt atasate la un capat, copiin informatia de pe o catena de ADN, dar formand una de ARN. ARN-ul iese din nucleul celular si este captat de RIBOZOM, apoi un alt tip de ARN imbina aminoacizii formand proteine dupa informatia detinuta de ARN.
Fara Ribozom nu poti crea proteine decat in mod aletoriu.
Deci ribozomii creaza proteine pe baza informatiei din gene.

| tasmania a răspuns (pentru Zenicide):

Bine. Uite alt link, pentru tine (si sa nu-mi spui ca apartine tot unor fanatici creationisti): http://www.chem.duke.edu/~jds/cruise_chem/Exobiology/miller.html.

| Zenicide a răspuns (pentru tasmania):

404: Page Not Found
We apologize for the inconvenience. Due to recent restructuring, we are unable to locate the requested page.

| tasmania a răspuns (pentru Zenicide):

Asa da acum si la mine, nu am habar de ce. Incearca asa: http://www.chem.duke.edu/~jds/cruise_chem/Exobiology. Si cauta in josul paginii unde ai experimentul lui Miller.

| Zenicide a răspuns (pentru tasmania):

Imi arata la fel. Am cautat pe site Miller`s experiment dar nu a gasit nimic. Oricum stiu despre acel experiment, ce vrei sa zici?