| ionutandrei2003 a întrebat:

Cum a creat Dumnezeu lumea in 6 zile si in a sapteat s-a odihnit, daca dinozaurii au aparut cu cateva milioane de ani inantea oamenilor?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Sunt si oameni care cred ca Pamantul nu are mai mult de 6000-7000 de ani, ce sa le faci? laughing

Acele "zile" ori sunt etape, ori zile "de-ale Domnului" care nu sunt aceleasi ca ale noastre : Ps. 90:4; 2Pet. 3:8; logic, El fiind nemuritor.

15 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu stim cum a creiat Dumnezeu lumea caci nu am fost pe vremea aia.

| danay72 a răspuns:

Lumea nu a fost creata în 6 zile de 24 h, ci în perioade de timp. Iar termenul ebraic folosit în Geneza transmite această idee.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dumnezeu stiewinking

| sublime89 a răspuns:

Creationistii sunt obsedati de dinozauri. Cand e vorba de trecutul indepartat, imediat aduc vorba de dinozauri. Voi ati auzit ca au mai existat si alte specii, unele chiar mai vechi decat dinozaurii? De exemplu, de trilobiti ati auzit? Au aparut inca de acum 520 de milioane de ani, si au disparut acum 250 de milioane, inainte sa apara dinozaurii.
Si stai linistit ca mitul ala cu cele 6 zile ale creatiei nu are nicio legatura cu realitatea.

Răspuns utilizator avertizat
| VelaJohnny a răspuns:

Asa, si? Animalele au fost primele create. Dupa oamenii, dinozaurii au fost primii creati. Legat de „zilele" de creatie, 6684464 a dat un raspuns frumos. Omenirea doar are in jur de 6000-7000 de ani, nu si restul universului. „Zilele" de creatie sunt figurative, perioade de timp, etape. In literatura biblica, o zi poate insemna o perioada de timp, unele versete spunand ca 1000 de ani, altele referindu-se la 24 de ore, altele la 12, cat era lumina afara, altele referindu-se la un singur an etc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

"Animalele au fost primele create"... vrei sa-ti dau pasaje din biblie in care omul (adam) a fost facut inaintea animalelor?

"Omenirea doar are in jur de 6000-7000 de ani"... in realitate, omenirea are mai mult de atat.

"Zilele" de creatie sunt figurative"... pai si atunci omenirea de ce are doar 7000 de ani? De ce nu poate avea 12294729749287464 de ani?

| KodrutZ a răspuns (pentru VelaJohnny):

Genial de stupid, ca sa zic asa.
1. "Dupa oamenii, dinozaurii au fost primii creati."
2. "Omenirea doar are in jur de 6000-7000 de ani, nu si restul universului."
Deci dinozaurii aia care au trait cu niste milioane de ani in urma au aparut DUPA oameni, care la randul lor au aparut cu maxim 7000 de ani in urma. Ceva da cu virgula aici, nu crezi?

| 6684464 a răspuns (pentru anonim_4396):

1."rei sa-ti dau pasaje din biblie in care omul (adam) a fost facut inaintea animalelor" Chiar as vrea! Multumesc anticipat.

2."in realitate, omenirea are mai mult de atat." Sunt destul de sigur ca el nu s-a referit si la oamenii maimuta, pentru ca daca e sa faci un calcul din Biblie, Adam si Eva au in jur de 6000-7000 de ani.

Te rog, cu subpuncte daca dai un comentariu din ala lung de-al tau.

| VelaJohnny a răspuns (pentru KodrutZ):

M-am referit inteligentule ca dupa au fost creati oamenii, dinozaurii au fost primii creati. Greu e de inteles si de facut legatura intre intrebare si raspunsul meu. Te-ai dovedit genial de...

| KodrutZ a răspuns (pentru VelaJohnny):

Mai bine lasa bu-bu-urile mistice si pune mana pe gramatica si logica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti clasa a doua asa e? Nu-i nimic, 70 -80 de ani ai tai suant foarte putini in raport cu miliardele de ani de dupa tine, ca sa ai toate raspunsurile. Peste 1000 de ani cainele va fi animal preistoric, pe langa robotelul care latra, da din coada, ti-aduce ziarul, descuie usa si striga... mama.

Răspuns utilizator avertizat
| HowdidIgethere a răspuns:

Ce e asa de greu de digerat ca poate fi vorba de doua lumi diferite (cea a dinozaurilor ) si ca referirea de "zi" poate sa aiba in vedere altceva decat intelegem noi?