| anonim_4396 a întrebat:

Cum a devenit religia mai importanta decat prietenia si relatiile dintre oameni? De ce prefera oamenii sa traiasca cu dumnezeu (invizibilul care se ocupa de tot) in mintea lor decat sa aprecieze oamenii reali din vietile lor, sa interactioneze sa traiasca sa caute, sa cerceteze, sa creeze, sa schimbe, sa se informeze, sa observe, sa respecte, de ce prefera oamenii sa urle ca "Dumnezeu" asteptandu-l sa miste pentru ei? Si de ce misca oamenii pentru "Dumnezeu" cu scandal, violenta? Trebuie sa te comporti urat cu cine nu-ti accepta opiniile pentru dumnezeu, te rasplateste pentru asemenea fapte urate?

16 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Pai in functie de interpretare da, trebuie sa renunti la tot pentru Dumnezeu, ca Avram care era gata sa ii dea cutit la prunc pentru ca asa ceruse. Da in 5 minut aoar crestinii si o sa zica ca ''era un test, bla bla bla''.

| Celcestietot a răspuns:

Păi, tu cum ești?

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Urland religie cand nu ma inteleg, dar n-am cu ce sa ma inteleg. Mai am scris si la nervi uneori si suna confuz. Intrebam de oamenii astia care prefera sa fie cu dz decat cu oameni, folosindu-si mintea contra lor. E haios pentru ca eu inteleg de ce s-au facut religiile astea cum au aparut, dar voi n-aveti informatia si e ceva paralel pentru mentalitatea voastra. Albii erau condusi de indieni (cum se mai intampla si acum cu tiganii, dar acum e o autoritate iluzorie de rasa alba), apoi lumea a intrat in depresie de lipsa indianului atotputernic si asa a aparut religia. Dar eu am vazut si fapt real cand unu vorbeste ceilalti sa il trateze ca pe dz. Oamenii nu sunt rai, ci nu-s "amenintati" sa fie buni, cum era pe vremuri, sunt rai ca ce bogati se simt amenintati de "saracie". Atunci cei buni care sunt cei saraci si n-au habar ce, ei se fac un cerc in jurul lui si il trateaza ca pe dz, iar persoana aia minte si le ascunde. Dar a "ajuta" nu e chiar "bine, adica nu-i ordine ca altul sa faca treaba ta, atunci se creeaza haosu ca unu are mult facut de altii si ceilalti nu au pentru sine. Si de asta zic eu ca sustine "hotii". Pentru ca nu e chiar furt cand altul face de bunavoie pentru tine, furt se numeste doar cand iei fara permisiunea proprietarului. E complicat si-mi bat capul de teama situatiei in care ma aflu. Ca dz nu "ma lasa sa am pentru mine ca trebuie sa aiba altii de la mine". Si nu vad "impartirea" ca fiind ceva corect. Adica aici e vorba de mine care la varsta mea nu am trait inca sunt blocata in situatia de copil, pentru ca trebuia sa fiu ocupata sa "ajut" pe unii care aveau deja si nu puteam avea pentru mine insami, ca nesimtita aia se baga sa ia si partea mea, pentru ea nu conteaza ce are ea vrea sa arunce e "libera" nu e obligata sa stea in proprietatea ei, are "Dreptul sa faca ce vrea" daca ea vrea sa-si arunce partea sa o ia pe a mea, nu-i alegerea mea sa fiu cu "gunoiu ei", as fi vrut sa fiu cu partea mea fara ea, dar dz asta s-a bagat sa imi distruga mie viata, ca ea avea si inainte iar eu nu vreau gunoiu ei, e alegeera mea raman pe dinafara ca dz a considerat ca ea merita bunul meu facut de mine creeatia mea buna care mi-am facut-o pentru mine insami dupa placul meu sa ma bucur de proprietatea mea. Si dz pentru mine e un hot care ma jefuieste, ca-mi fac cand dz nu rvea sa-mi dea nimic, si apoi ma obligaimid a de ales cu gunoiu ei sau fara nimic, ca a parut ea, si ea avea deja mai mult si eu "ce-mi permit eu sa am asemenea bun ca nu m-a facut dz pe mine bogata" ca a cui alegere ce? Nu munceste fiecare sa traiasca, unii trebuie sa aiba munca altora si altii trebuie sa-si vada sentimentele la alt proprietar ales de dz? Dar ce chestie, ca tamilu ala m-a tratat, ca acest dz invizibil dinainte sa apara el, oare de ce? Pentru ca asta e adevarata forma a lui dz modelat dupa asemenea personaj. Pentru ca ei sunt cei care se joaca cu mintile si vietile celor "inferiori" care se supun ca asa e rasa facuta rolu existentei sale. Aceia sunt "prietenii" care iarta, se supara si pedepseste etc. In avesta care a existat inainte de ivnentarea bibliei, zeul mithra (prieten) asura este un rege indian. Biblia si yudaismul cu toate astea, au aarut mai tarziu si copiate dupa hinduism caci a aparut in imperiul roman care era hindus, foloseste aceleasi litere din sanskrita, in romana folosim literele "avestane", Si au facut haosul asta in care unii care "stiu sa dea din gura=evrei"(ca acesta este rolule xistentei lor) sa primeasca totul fara sa faca nimic(caci indienii sunt puternici care au forta si in stare sa munceasca, sa lupte, rezista etc). Atunci nu aveau nimic, ca indienii erau regi, si ei erau doar "profesori". Sa mai mentionez si biblioteca din alexandria, timbuktu? Si presa spune ca-s arabi, dar arabi astia au aceleasi personaje principale din yudaism sin practica un fel de hinduism care nu-l practica crestinii, hmm? Intr-o lume in care crestinii sunt la putere sa scrie istorie, pe arabi ii apuca sa distruga dovezi istorice? Dar la ce se gandesc oamenii? Sunt speriati de ceea ce li se spune? Ca cine nu-i lasa sa vada adevaru care se intampla, cine pedepseste arabu sau dz crestinii?

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Gresesti. Din ce tara esti?

| Algo098 a răspuns:

Din naivitate, nestiinta, lacomie, egoism, ingamfare, mandrie, superficialitate, frica, fuga de munca, lipsa de educatie...
In poveste se promite omului mult mai mult decat are si decat va avea vreodata (totul gratis, fara munca, doar cu ritualuri primitive, cantece, poezii si minuni) si atunci omul lacom, fricos si naiv va face orice pentru a obtine acel ceva mare si fals din poveste. E acelasi fenomen ca la jocurile de noroc cand ii spui naivului ca va castiga dandu-i exemple (pilde), ispitindu-l, inselandu-l si atunci orbit de lacomie, naivul isi pierde toti banii din prostie, naivitate, lacomie si egoism. Daca cineva inceaerca sa deschida mintea naivului spunandu-i adevarul, naivul se va supara si va presupune ca acela care ii spune adevarul este mincinosul si dusmalul lui care incearca sa-l lipseasca de acel ceva mare si fals pe care si-l doreste.

| Irinel15123532 a răspuns:

Se comporta astfel pentru ca ei nu-l asculta pe Dumnezeu.
Cine ti-a zis ca daca injuri pentru Dumnezeu faci voia Lui Dumnezeu? Dumnezeu spune sa ne iubim aproapele ca pe noi insine, ne incurajeaza sa avem relatii cu alti oameni, ne incurajeaza sa ne daruim vietile altora, sa ne revarsam in vietile altora si sa ii ajutam cu tot ce putem, sa fim daruitori si impaciuitori, desigur sa nu ascultam de vreun om in efavoarea Lui Dumnezeu, cum a facut Adam cand a ascultat-o pe Eva si a mancat din mar, impotriva ceea ce ii spusese Dumnezeu amandurora. Daca cineva drag ma incurajeaza sa fur, si Dumnezeu in biblie imi spune sa nu fur, eu ascult de Dumnezeu oricat de draga imi este acea persoana, dar trebuie sa fim intelepti, nu sa urlam si sa ne certam, ci sa ii explicam calm si detaliet de ce nu este o idee buna.

Dar daca tu crezi ca oamenii se comporta astfel cum ai enumerat mai sus pentru ca au citit biblia sau il urmeaza cu adevarat pe Dumnezeu, atunci iti spun draga prietene ca habar nu ai cine este Dumnezeul bibliei, acest Dumnezeu al bibliei te iubeste mai mult decat iti poti imagina vreodata.
Citeste noul testament, Hristos te iubeste.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am deseori altercații cu oamenii care au un fix al lor.
De pildă, tu, ai fost crescut într-o familie de ortodocși și ai anumite principii legate de credinta ta. Interacționezi cu cineva de altă confesiune, ajungi la o dezbatere teologică și în funcție de cât cunoști tu biblia (mai mult sau mai puțin) cineva dintre voi ori o să se retragă din lipsă de informație, ori o să interpreze textul după cum îi convine, sau, ori devinde frustrat pentru că nu are răspuns la întrebarea ta și te insultă sau te denigrează.

Cineva spunea că "Niciodată în viața ta să nu vorbești despre religie și despre sport" Și are dreptate!
La fel, unii nu vor să aibă legături cu ateii, pur și simplu au o fobie. Dar uite că Iisus a stat la masă cu " vameșii și păcatoșii" și nu s-a întâmplat nimic neobișnuit.
Iubeste-ți aproapele tău indiferent că este ateu, curvar, bețiv, tatuat, fumător, țigan, pocait smd..cu alte cuvinte, nu fii rasist.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

As prefera sa nu fiu inconjurata de asemenea "apropiati" care nu vreau sa fiu din categoria lor, nici invinovatita, nici victima.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da, cu siguranță.
Prietenii îi alegi după preferințele tale.
Dar daca un ateu vrea să îți fie prieten?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am patit-o, si am ajuns la concluzia ca romanii rai renunta la biserica, oamenii buni prefera biserica. Vrei povestea? Cica nu l-a ajutat, mintea foarte mult si aveam un comportament straniu, m-a tratat ca pe o q online, cand el juca rol de prosttit. Il interesau x si banii, n-avea bani de ele, eram suparata si el vorbea aiurea. Cand aveam probleme cu persoane rele, mi se spunea ca dzeu vede, ajunsesem sa ma simt amenintata ca ei traiau bine eu nu reuseam nimic. Mi-au spus ca "nu te cred, minti". Asa revenind la partea cu ateul, am avut asemenea prieteni virtuali nu a fost singurul, si sunt oameni care prefera lucrurile "interzise de biserica". Si da am avut o experienta oribila si cu baiatul ala, familia lui e religioasa, el e "demonul". Asa, deci da l-am acceptat ca prieten, se juca cu mine, si era singura persoana cu care vorbeam, ne intelegeam bine la inceput credeam eu, cat mintea. Deci nu stiu daca e ceva rau la "ce religie ai", stiu persoane straine de alte religii, se comporta altfel, ateii sunt de obicei inteligenti., hindusii am vazut ca-s respectosi, reguli. Acum depinde, ca la ce s-a intamplat cu hinduismul modern n-are rost sa scriu asta pe aici, in nici un caz la intrebarea asta. La crestini am observat ca totul pentru ei este "dumnezeu" si se comporta foarte neadecvat, oriunde se afla ei sunt la ei acasa ca "Dzeu e tatal si totul e teritoriul lui".
De prieteni nu pot spune ca i-am ales eu, de obicei am acceptat persoane care ma bagau in seama, am fost genu de om sa dau prea mult de la mine cuiva care nu-i pasa, care imi era prieten fals, ma mintea, si unele probleme le aveam din cauza acelei persoane. Iar persoane care le-am vrut, erau imaginare, nu le puteam avea reale. Cand voiam un lucru sa fac, pe cineva, nu vroia nimeni sa fie "cu mine", pe langa cine treceam, se lupta cu mine. Asa straini care gandesc ei si se leaga cica sa "ajute", cu impresia ca "dzeu" si ei trebuie sa fie oameni buni, dar sfaturile lor eu nu aveam nevoie de ei, gandeau gresit despre mine. Nu le dadeam atentie, si apoi cand aveam nevoie de altcineva, nu imi dadea mie atentie, era distras iarasi faza ca "gandeste gresit despre mine". N-am inteles niciodata ce e cu gandirea lor, am plans si m-am rugat d dzeu prea multi ani. Atat am stat singura mereu sa ma gandesc la ce se intampla, singura cu amintiri cum interactionam si de ce am plecat. Nu am ales eu, au ales ei ce mie mi-a lipsit aveau si n-au habar cum e fara, doar inventeaza povesti despre straini, povesti care sunt doar in capul lor.
Si am observat ca multi oameni vorbesc foarte aiurea despre altii, si necunoscutii isi fac pareri gresite din cauza la cum vorbesc unele persoane care le place toata lumea. Si de ce le place cand face atatea prostii? Pentru ca-si foloseste mintea sa atace persoana diferita. Si toti se comporta de parca dzeu vorbeste. Si logic le place ca ea sta la prostii si eu nu, deci eu primesc insultele care descriu faptele ei, e secret ce face ea in privat, eu devin publicul pentru ca nu "ma crede nimeni" ca e lumea ei si ea e dz, hranind mintile fiecaruia, atat prieteni cat si dusmani. Sia sa se manifesta dz in vietile oamenilor. E alegerea celui care are sa lase sa ia altceva dupa chefui, si nu e alegerea celui care n-are cand vrea sa aiba, e obligatia celui care n-are sa "stea deoparte" ca sa n-o "pateasca" cand "x vrea si partea ta fara tine", si oricum o poate avea, ca e important si tu esti nimeni. Si toti o vad pe ea ca "data d dz" cand ea se da la ei, nu observa nimeni ca e q. Dar aialalta imediat primeste insulta cand se baga in seama ca a gandit ea ceva despre care vorbeati voi si vrea sa "socializeze". Lasi tot si pleci in asemenea caz, oamenii erau ocupati psihic cu faptul ca le-a dat dz "darul", si tot ce ea zicea ei credeau ca-i dz, si tot ce ea facea, ei erau orbiti indragostiti de ea si o lasau libera visand frumos la ea atacand pe altcineva care nu era psihologic prezent la ce se intampla in jurul sau, si a plecat in rusine sa se gandeasca despre sine la toate insultele care le primea. Si niciodata nu-i ajunge, n-are nici macar putinul, ca o stie toata lumea o insulta, si diferenta este ca nu-si permite sa arate ca aia, si i-au mai distrus si corpul "indragostitii aleia". Si asa trece viata, intre fanatici, cineva are totu face ce vrea, si lumea crede in dz servind acea persoana. Ba si diferenta la inceput era, ca ghinionista aia avea calitatile, cand norocoasa aia a batut-o si intimidat-o cu comportamentul si prietenii ei. (si dz a dat calitatile altcuiva, dar aia si-a permis sa devina distrugandu-o pe cealalta) (Da noapte buna)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cei ce fac așa nu fac pentru Dumnezeu. Un creștin autentic va slăvi pe Dumnezeu în orice va face.
Va fi cel mai muncitor, cinstit și respectuos acolo unde muncește pentru ca oamenii să-l vadă și să-i dea slavă lui Dumnezeu("Xulescu? foarte bun, este foarte credincios").
Va vorbi cu blândețe oricând și nu va lovi niciodată pe cineva.
Vezi Matei 5:38-48 oricine trece peste acestea nu este creștin.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Probabil urmează exemple proaste. Sunt și mulți atei/necredincioși care se poartă urât față de creștini. Eu le spun doar că nu trăiesc pentru ei și fac ce știu eu și cum vreau. Am o prietenă foarte bună care mi-a zis direct că urăște biserica, dar asta nu ne împiedică să fim prietene.
Credința în Dumnezeu e importantă pentru oameni, ea îi motivează pe mulți să trăiască frumos.

| anonim_4396 explică (pentru CinevaAnonimă):

Cam prost crescuti de parinti speriati carora le merge rau cu "oameni".

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu pot să-i judec. Poate pe părinții lor nu a avut cine să-i instruiască. Dacă cineva are un fel anume de a gândi, nu prea îl poți schimba, mai ales dacă are deja mai mult de 40 de ani.

| anonim_4396 explică (pentru CinevaAnonimă):

Da erau destul de "mici" in jur de 20, si adolescenti, le-am fost parinte sa ma oftic, ce au invatat astia de la mine si cu ce am ramas eu.

| Whateverrr a răspuns:

Ba, cred ca cine are o relatie stransa cu Dumnezeu se va comporta frumos si se va interesa mereu de ceilalti din jur, pentru ca Biblia asta ne invata. Cine nu isi iubeste aproapele inseamna ca, de fapt, nu L-a cunoscut pe Dumnezeul adevarat. Religia, zic eu, ca este diluata foarte mult, si de aceea un om religios nu e tot aia cu un creștin/credincios/nascut din nou.