| anonim_4396 a întrebat:

Cum a facut Dumnezeu lumea in 6 zile? In prima zi a poruncit sa se faca lumina, iar in ziua a patra a facut soarele si luna.Care era sursa lumini si de unde provenea aceasta? E posibil sa fi avut curent electric in acele timpuri?

Răspuns Câştigător
| Angel0 a răspuns:

Big Bang-ul a produs suficienta lumina.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Angel0):

Hopa, acum Big Bangul e adevarat, dar dumnezeu e responsabil de tot. laughing Asta inseamna ca si tu esti maimuta, sau evolutia n-o accepti din mandrie, dar cealalta teorie da pentru ca altfel nu poti explica ignoranta celor care au scris biblia?
:'(

| 3xfemeie a răspuns (pentru Mădă0611):

Mădă0611 a răspuns (pentru Angel0):
Hopa, acum Big Bangul e adevarat crying

| Mădă0611 a răspuns (pentru 3xfemeie):

Nu inteleg ce vrei sa zici.

| 3xfemeie a răspuns (pentru Mădă0611):

crying

| Mădă0611 a răspuns (pentru 3xfemeie):

"Ie" grele, stiu, dar n-ar harul divin sa inteleg suferinta semenilor crying

| 3xfemeie a răspuns (pentru Mădă0611):

Harul divin are atractie si la atei, dar nu vor sa-l vada. crying
Eu plangeam de suparare! A intrat un inger pe TPU si voi i-ati bagat in cap teoria cu Big Bang. crying

| Mădă0611 a răspuns (pentru 3xfemeie):

Har divin nu exista. In fine.
Probabil ingerul tau e catolic, pentru ca si papa accepta ideea. Asta este, cand nu mai poti nega ceva, maresti cercul, si stai linistita ca nu e nou, e chiar vechi ingerul asta, am ceva banuieli, dar le tin pentru mine, asa cum e frumos.

| Thunderstruck a răspuns (pentru 3xfemeie):

Big-bang-ul studiat si sustinut de nenumarati oameni de stiinta e o totala abureala, geneza din biblie scrisa de niste evrei fara cunostinte stintifiice acum 3000 de ani...Adevarul pur.

| GRs a răspuns (pentru Mădă0611):

Ca tot veni vorba de har:
http://www.facebook.com/....../photo.php

22 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Nu este singura tâmpenie din Biblia creștinilor!
Vezi că și plantele verzi cu clorofilă, au apărut înaintea Soarelui și în capul cretinilor care au scris biblia fotosinteza se făcea fără lumină solară!

| Angel0 a răspuns:

„Cei care ştiu că ziua lui Brahman ţine până la o mie de yuga, şi că noaptea lui se sfârşeşte după o mie de yuga, aceia sunt oamenii care ştiu (ce-i) ziua
şi noaptea". (Bhagavad-Gita, VIII, 17).

| danut a răspuns:

Ce ai vrea mataluta, ca Biblia sa fie un curs de fizica cuantica sau o carte spirituala? Daca raspunzi la intrebarea asta iti voi spune de unde era lumina inainte de aparitia soarelui, OK?

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Ai auzit de Lumina?
Evanghelia dupa Ioan, capitolul 1.
Poate aceasta e lumina de care se spune.

"La inceput era Cuvantul".
Ioan 1:1

„Eu sunt Lumina lumii; cine Mă urmează pe Mine nu va umbla în întuneric, ci va avea lumina vieţii." - Ioan 8:12

Cât sunt în lume, sunt Lumina lumii." - Ioan 9:5

Oricine ar fi "inventat" Geneza, s-ar fi gandit foarte bine inainte sa o scrie.De ce? Cauta tu piele sau lut pe care sa scrii fara greseala "n" capitole si pagini.

Geneza este reala.Pare incredibila, dar asa a fost.Trebuie sa citesti printre randuri.

O zi buna!

| relian a răspuns:

In primul rind ai o greseala, as zice eu destul de mare.Anume ca Dzeu in prima zi na facut si nici na poruncit sa se faca lumina.Deci lumina aceia din prima zi exista deja si Dzeu doar a poruncit doar sa fie aprinsa nu facuta."A zis Dzeu sa fie lumina"deci a zis nu a facut lumina.E ca si cum ai cere cuiva sa aprinda o lumina de undeva.De unde provenea acea lumina? Aia ma intrebai si eu, si am gasit raspunsul singur. Aveau ei lumina artificiala, aveau becuri sau ma rog ceva de genul asta.Dzeu ajunsese prin zona asta, dar era intuneric pentru ca soarele nu era aprins, deci nu lumina.Si a vrut sa vada cum este, ce este prin zona si sa vada peste ce daduse.Cu alte cuvinte Dzeu cu echipa lui ajunsese intr-un loc si gasise Pamintul si restul de planete dar nu era lumina.Eu asa vad situatia.Si a zis ia aprindeti fratilor lumina sa vedem peste ce am dat.Si asa au vazut ca daduse peste un Pamint si ups de aia si aveau nevoie, pentru ca aia cautau o noua casa. Dupa sau pus pe treba si ulterior au aprins si Soarele asa cum am putea noi daca am avea tehnologia necesara sa aprindem Jupiter de ex.Si uite asa au avut pamint si apoi lumina.Restu, Luna era deja aici doar ca nu se vedea si normal odata ce Soarele fuse aprins se vazu si Luna.Deci sursa luminii sa revin provenea de la nava lor, aprinsesera reflectoarele.Restul ce scrie in biblie este poveste sau chestii pierdute ori interpretate altfel, asa oral din mina in mina sa nu zic altceva.Si stii cum este atunci cind ceva se mosteneste oral, fiecare mai pune ceva, ori mai uita si asa mai departe.

| relian a răspuns:

In primul rind ai o greseala, as zice eu destul de mare.Anume ca Dzeu in prima zi na facut si nici na poruncit sa se faca lumina.Deci lumina aceia din prima zi exista deja si Dzeu doar a poruncit doar sa fie aprinsa nu facuta."A zis Dzeu sa fie lumina"deci a zis nu a facut lumina.E ca si cum ai cere cuiva sa aprinda o lumina de undeva.De unde provenea acea lumina? Aia ma intrebai si eu, si am gasit raspunsul singur. Aveau ei lumina artificiala, aveau becuri sau ma rog ceva de genul asta.Dzeu ajunsese prin zona asta, dar era intuneric pentru ca soarele nu era aprins, deci nu lumina.Si a vrut sa vada cum este, ce este prin zona si sa vada peste ce daduse.Cu alte cuvinte Dzeu cu echipa lui ajunsese intr-un loc si gasise Pamintul si restul de planete dar nu era lumina.Eu asa vad situatia.Si a zis ia aprindeti fratilor lumina sa vedem peste ce am dat.Si asa au vazut ca daduse peste un Pamint si ups de aia si aveau nevoie, pentru ca aia cautau o noua casa. Dupa sau pus pe treba si ulterior au aprins si Soarele asa cum am putea noi daca am avea tehnologia necesara sa aprindem Jupiter de ex.Si uite asa au avut pamint si apoi lumina.Restu, Luna era deja aici doar ca nu se vedea si normal odata ce Soarele fuse aprins se vazu si Luna.Deci sursa luminii sa revin provenea de la nava lor, aprinsesera reflectoarele.Restul ce scrie in biblie este poveste sau chestii pierdute ori interpretate altfel, asa oral din mina in mina sa nu zic altceva.Si stii cum este atunci cind ceva se mosteneste oral, fiecare mai pune ceva, ori mai uita si asa mai departe

| Mădă0611 a răspuns:

E clar ca cei care au scris biblia nu prea le aveau cu astea :)) http://www.youtube.com/watch?v=J9F7FuAAATA&feature=youtu.be&t=6s Toata insuflarea divina n-a apelat la ei.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut.
Relatarea din Geneza este scrisa din perspectiva unui observator uman.
Deci, faptul ca se spune ca luminatori au fost facuti in a patra zi nu inseamna ca ei nu au existat inainte. De fapt, soarele exista cu mult timp inainte, doar ca pentru o perioada din cauza atmosferei pamantului nu putea fi vazut. Deci in primele etape, lumina de la soare a inceput sa patrunda prin atmosfera, astfel un observator terestru o putea vedea, fara a intelege sursa din care provenea. Insa, datorita scimbarilor suferite in cea de-a doua si a treia "zi", in special aparitia vegetatiei, atmosfera a devenit cu siguranta din ce in ce mai curata. Astfel ca in acea perioada a fost posibil ca de la sol sa fie identificat si sursa luminii - soarele, luna si stelele. (Exista multe dovezi care sprijina aceste explicatii. Daca te-ar interesa sa le afli, putem sa continuam discutia).

"E posibil sa fi avut curent electric in acele timpuri?" Cred ca aceasta intrebare nu necesita comentarii.

Cele bune!

| dracu14 a răspuns:

Ce tot atatea intrebari, crede si nu cerceta, ca toti crestinii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Maaa asa am auzit ca cred boii.eu stiu altfel.da eu sant om.si pe un bou il poti invata orice, ca oricum nu intelege decat hais, si ceala.deci? ai dreptate.

| tasmania a răspuns:

Sf. Vasile cel Mare spune ca in ziua intai s-a facut lumina ca fire - adica firea luminii. Iar Soarele abia in a patra zi, spre a nu da prilej de idolatrie. Cum asa? E stiut ca foarte multe popoare ale lumii vechi adorau Soarele. Ei bine, Moise - inspirat de Duhul - spune ca Soarele a fost zidit dupa aparitia firii luminii tocmai pentru a arata ca Soarele nu are putere de la sine pentru a lumina, ci acesta este un dat al Creatorului. Soarele lumineaza fiindca Dumnezeu i-a dat aceasta putere si randuiala. Citeste - daca ai posibilitatea - Omiliile la Hexaimeron ale Sf. Vasile cel Mare pentru mai multe lamuriri.
Numai bine!

| dorelmarc a răspuns:

Norodul acesta, care zacea in intuneric, a vazut o mare lumina; si peste cei ce zaceau in tinutul si in umbra mortii a rasarit lumina." (Mat.4:16)
Lumina care sa lumineze Neamurile si slava poporului Tau, Israel." (Luc.2:32)
In El era viata, si viata era lumina oamenilor. (Ioan.1:4)Lumina aceasta era adevarata Lumina, care lumineaza pe orice om, venind in lume. (Ioan.1:9)
Si judecata aceasta sta in faptul ca, odata venita Lumina in lume, oamenii au iubit mai mult intunericul decat lumina, pentru ca faptele lor erau rele. (Ioan.3:19)
Caci oricine face raul uraste lumina si nu vine la lumina, ca sa nu i se vadeasca faptele. (Ioan.3:20)
Dar cine lucreaza dupa adevar vine la lumina, pentru ca sa i se arate faptele, fiindca sunt facute in Dumnezeu." (Ioan.3:21)
Este.vorba.despre.D-ul.Isus.dar.trebuie.sa.intelegeti.vorbirea.Lui.D-zeu.
1. La inceput era Cuvantul, si Cuvantul era cu Dumnezeu, si Cuvantul era Dumnezeu.
2. El era la inceput cu Dumnezeu.
3. Toate lucrurile au fost facute prin El; si nimic din ce a fost facut, n-a fost facut fara El.

| noaheoo a răspuns:

Prin lumina, nu se refera la lumina ca stralucire, ci ca vaz, ca tot ce exista.In prima zi Dumnezeu a creat sa spunem dimensiunea(lumina), cam asta cred eu.