| sir sanjei a întrebat:

"Cum a fost ascunsă sub preş moartea elevului care muncea la Mănăstirea Putna?

Un tânăr de 17 ani, care făcea practică la Mănăstirea Putna, a încetat din viaţă după un accident petrecut într-o zi de muncă. În ziua în care ar fi trebuit să afle cum a murit adolescentul, 22 de poliţişti se aflau chiar la mănăstire pentru a asigura ordinea de hramul celebrat pe 15 august. Adolescentul a murit după ce s-a lovit la cap în mănăstire, însă clericii nu ar fi sunat la 112. L-au dus ei înşişi la spital pe băiat şi l-au lăsat acolo.

Un elev de 17 ani de la Seminarul Teologic din Iaşi a murit recent în timpul unei practici care a devenit o cutumă în mănăstirile din Moldova - o formă de muncă la negru. Sebastian Lungu, originar din comuna ieşeană Golăieşti, a încetat din viaţă la Iaşi, luni, 14 august, în urma unui accident încă neclar care a avut loc într-o pivniţă a Mănăstirii Putna. O investigaţie a reporterilor „Adevărul" scoate la iveală că accidentul băiatului a fost ascuns de ochii lumii de către clericii de la Putna, care nu au sunat la 112. Totul s-a întâmplat chiar înainte de hramul lăcaşului de cult, celebrat pe 15 august. Sebastian Lungu se afla la Mănănăstirea Putna în vacanţa de vară, pentru prima dată în viaţa sa, el fiind sub îndrumarea unui călugăr neidentificat în cursul documentării acestui material. La fel ca alţi tineri din mai multe colţuri ale Moldovei, mulţi dintre ei minori, Sebastian a mers la Putna pentru a a-i ajuta pe călugări la treburi, activitate despre care foşti sau actuali elevi ai Seminarului Teologic de la Iaşi arată că se desfăşoară fără a fi declarată în acte. Practic, elevii muncesc zilieri la mănăstire, activitatea fiind catalogată de voci din interiorul Bisericii ca fiind în beneficiul tinerilor. Sebastian a fost trimis în pivniţa mănăstirii, o clădire situată în apropierea bucătăriei, unde ajuta, alături de alţi colegi, la transportul diverselor produse.

sursa: Adevarul.ro

Ce parere aveti despre acest caz?
Vi se pare normala reactia jegurilor de calugari?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ceva noutati ca potii sunt infractori?
Mana de munca la negru, sclavie pe fata.
In final au ascuns un deces doar sa nu piarda banutii de la hram.
Nimic nou sub soare

| sir sanjei explică (pentru suntserios):

Eu personal nu ma asteptam sa fie atat de inumani!
Uneori imi pare foarte rau ca nu exista pedeapsa capitala in Romania!

| T0T a răspuns:

De ce nu i-au făcut o slujbă? Cu ajutorul harului divin se vindeca.