| SG1995 a întrebat:

Cum a putut Dumnezeu sa moara? Chestia asta e un paradox.

Răspuns Câştigător
| Teffan a răspuns:

Are mai mult sens ipocrizia crestinilor care arunca in stanga si in dreapta cuvantul "monoteism"?

Daca Isus nu e una cu Dumnezeu si cu Duhul Sfant, atunci nu se cheama monoteism, ci e o alta religie politeista, putin mai diferita de cele din care crestinismul a furat.

14 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Dumnezeu trebuia sa moara caci altfel omenirea nu avea nici o sansa de scapare, este obligatoriu ca cineva sa moara pentru pacatele savarsite. Ca omul sa scape Dumnezeu trebuia sa ii ia locul. Dumnezeu a putut sa moara si sa reanvie deoarece ESTE sursa vietii. Nimic nu poate trai in univers daca nu ar exista Dumnezeu, SURSA VIETII (generatorul vietii), Dumnezeu Tatal NU ESTE OM. Cand FIUL a murit pentru omenire Dumnezeu Tatal a trimis un Inger ca sa- L trezeasca pe Fiu din somnul mortii.

| N0xEterniS a răspuns:

Nu e un paradox. Nietzsche este cunoscut pentru '' God is dead'', sensul figurat nu propriu, voria sa spuna ca Dumnezeu nu a existat deloc si ca societatea va intra la un moment dat in Nihilism.

| SG1995 explică (pentru N0xEterniS):

Ma refeream la crestinism, doctrina crestina sustine ca Dumnezeu a murit si a inviat, ceea ce evident e imposibil pentru simplu fapt ca Dumnezeu nu poate sa moara, altminteri n-ar mai fi Dumnezeu.

| N0xEterniS a răspuns (pentru SG1995):

Unde spune ca a murit Dumnezeu? Nu era Iisus?

| SG1995 explică (pentru N0xEterniS):

Conform doctrine crestine Iisus e Dumnezeu, de aici gaseste o logica, ca eu unul nu prea o gasesc. Are mai mult sens doctrina gnostica care spune ca Iisus ar fi fost un om care ar fi devenit Dumnezeu, sau ca a fost un magician.

| N0xEterniS a răspuns (pentru SG1995):

Conform doctrinei crestine Iisus e Iisus, fiul lui Dumnezeu si Dumnezeu e Dumnezeu tatal.
Nu si-a sacrificat Dumnezeu propriul fiu ca sa ne ierte pe noi?
Are mai mult sens o alta doctrina imaginara?

| SG1995 explică (pentru N0xEterniS):

De aici rezulta ca Iisus nu e una cu Divinitatea, si totusi ideologia trinitara sustine exact contrariul.

| Petrovici_Alin_1992 a răspuns (pentru Teffan):

Oameni buni eu cred ca dumnezeu se afla in fiecare dintre noi si mai cred ca iubirea e ce-a mai puternica.Parerea mea este ca noi nu avem de unde sa stim decat de la natura despre Dumnezeu.

| Petrovici_Alin_1992 a răspuns (pentru Petrovici_Alin_1992):

Iar treaba cu muritul este in felul urmator: Atunci cand ai dat nastere la un copil eu cred ca traiesti si tu si ea prin acel copil Eu vad Asa ca daca o persoana ar fi doar iubire si nimic altceva decat bunatate acea persoana nu ar avea cum sa se imbolnaveasca ca e buna bine deci nu exista rau practic at fi dumnezeu ar radia ar atrage numa bine gandeste-te tu mai departe eu zic ce simt

| Teffan a răspuns (pentru N0xEterniS):

Are mai mult sens ipocrizia crestinilor care arunca in stanga si in dreapta cuvantul "monoteism"?

Daca Isus nu e una cu Dumnezeu si cu Duhul Sfant, atunci nu se cheama monoteism, ci e o alta religie politeista, putin mai diferita de cele din care crestinismul a furat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cristos a fost inviat! si NU "Cristos a inviat!" care este o eroare si o minciuna.

| unprietenaproape a răspuns:

Dumnezeu a fost ca noi om, cred ca a murit mai greu decat alti oameni a patimit pentru noi, iubeste l e tatal tau
(spune rugaciuni in fiecare zi

| Shophia18 a răspuns:

Isus a Murit pentru noi.A murit iar apoi a Inviat si s-a inaltat la Cer. El nu e OM ca noi. Daca era OM nu putea sa duca crucea pana la Capat.
Este posibil pentru ca nu este OM ca noi. Este ceva ce nu toti inteleg si e greu de explicat pe intelesul tuturor

| Petrovici_Alin_1992 a răspuns:

Simplu iau omorat trupul dar sufletul nu