| navarre a întrebat:

Cum a putut fi declarat sfant, un sociopat precum Constantin,, cel mare", un om care si-a ucis fiul si sotia?
http://www.trilulilu.ro/tigrulmanu/2628499419abee

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte simplu. S-a mizat pe foarte slaba putere de judecata a saracilor. Un voodoo, un deochi, niste "minuni made by Copperfield", putina muzica macabra... si gata vrajeala!
De cate ori pun intrebari la "Religie", abia-abia am cu cine discuta. La ultima intrebare chiar am cerut link-uri din Biblie, pentru intarirea afirmatiei. Ti-ai gasit! Mai bine ceream un bax de "Ursus".
Daca nici asa nu pot primi un raspuns la tema, ce mama dracu' sa mai fac? laughing

36 răspunsuri:
| DrunkenRat a răspuns:

La fel cum a fost declarat sfant si Stefan "cel mare".

Răspuns utilizator avertizat
| Nuvăsufăr a răspuns:

El a fost şmecher, s-a botezat cu puţin timp înainte să moară, ca să scape basma curată de păcate.

| shadovv a răspuns:

Si chiar crezi ca o poza pe trilulilu este un argument impotriva unei dogme de 2000 de ani, strasnic tinuta in sute de mii de carti?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim4565 a răspuns (pentru navarre):

Stiai ca Biblia chiar spune ca Pamantul e rotund?

| shadovv a răspuns (pentru navarre):

Oare cand va veni Dumnezeu la judecata cu intreaga imparatie a cerului tu nu vei "tipa cu putere din toti plamanii"? Daca vrei sa vorbim in termeni stiintifici... Dumnezeu este o fiinta suprarationala ce poseda tehnologie inimaginabila... cand vei da de aceasta tehnologie nu vei actiona tu exact ca iudeii si sr-71.

| anonim4565 a răspuns:

Prostie! sa nu credeti ca daca s-a botezat a scapat de pacat.
dar depinde ce scop a avut botezul pentru el
de ex el a trait pna atunci urat si murdar si a asteptat sa vina clipa mortii ca abia atunci sa se boteze si cand sa moara s-a botezat asa crezand ca ajunge in rai daca se boteaza atunci ala nu cred ca a ajuns in rai...dar daca el chiar s-a intors la Dz cu o inima sincera si s-a botezat atunci da s-ar putea
parerea mea

Răspuns utilizator avertizat
| anonim4565 a răspuns (pentru navarre):

Sincer mai sunt de spus multe dar nu poti spune unui om ateu sau alte religii, casi bate joc si imi fac eu pacat daca-ti spun pentru ca tu o sa-ti bati joc
asa ca nu are rost sa-ti spun.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim4565 a răspuns (pentru navarre):

Bine ma duc dar la noapte
doar ti-am spus

Răspuns utilizator avertizat
| anonim4565 a răspuns (pentru navarre):

Vezi dar de ce iti bati joc? oricum mersi dar stiu ca ma iei la misto
de aia nu pot spune unora ca tine mai multe

| DragosConstantin a răspuns (pentru anonim4565):

Ignora-l pe navarre ca nu ajungi la intelegere cu el...e plin de ciuda si rautate happy

Răspuns utilizator avertizat
| DragosConstantin a răspuns (pentru navarre):

Unde am zis eu ca`s de acord cu de astea? daca te oftici tu ca nu ma poti invinge la subiectu legat de Constantin cel Mare imediat incepi sa gasesti mai multe optiuni ca sa te scoti tu din balamuc...mna acum asa esti tu n-am ce-ti cere e ultima data cand iti raspund ca nu ajung nicaieri cu tine bye bye.

| anonim4565 a răspuns (pentru navarre):

Mai tu zici ca ai glumit(nu m-am suparat) dar iar iti bati joc
si nu stiu ce crestin ai vazut tu sa te blesteme
Ti-am spus ca Dz nu vrea moartea pacatosului sau raul lui ci viata si binele de aceea nici eu nu ti-as face asa ceva nu ca ar exista un "blestem religios"
zodiacurile sunt tot acolo cu magia vrajitoria si multi crestini asculta acele prostii
nu neg ca exista vrajitorie pentru ca sunt si in Biblie vrajitor
dar noua nu trebuie sa ne fie frica de blesteme si din astea caci sti prea bine ce a zis Dz catre Balaam cand a dorit sa blesteme poporul
Ce a binecuvantat Domnul nu poate fi blestemat!
a fost un prieten crestin care a dus un alt prieten care nu stiu ce a fost la o casa (crestinul nu stia unde il duce, nu a intrat inauntru sa vada ce e) si celalalt a intrat ...acolo era o gicitoare
el a venit sa-i arate viitorul si a mai spus sa ii spuna si viitorul acelui crestin. asta nu stiu ce ritualuri a facut si a spus asa :acesta nu e gasit in cartea mea.el e fiul nazarineanului"
deci nici o vraja nu are putere daca Dz e cu noi.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim4565 a răspuns (pentru navarre):

Pai ce legatura are asta cu ce am zis eu?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim4565 a răspuns (pentru navarre):

Mai sincer asta am vazut-o
ai obs ca toti spun cas crestini?
am ras deci sincer n-am mai putut de ras
am vazut toate alea cas mai multe da n-am mai putut
si spun :mergi la biserica?
da normal
cine a scris Biblia?
Popa
oricum is totalilaughing
oricum aceia nu sunt crestini
a fi crestin nu sta in nume ci in traire

| anonim4565 a răspuns (pentru navarre):

Ai stiut ca Biblia in Vechiul Testament afirma faptul ca Pamantul e rotund?

| DorelSudoru a răspuns:

De unde sti ca era sociopat? Poate chiar ii iubea si ia omorat pentru a sse duce intr-un loc frumos, nu?

Răspuns utilizator avertizat
| Shaoran a răspuns:

Nu si-a ucis nici fiul nici sotia... offf
Uite: http://ro.orthodoxwiki.org/Constantin_cel_Mare. De asta e Sfant...

| DragosConstantin a răspuns:

Prin botez, potrivit religiei creștine, lui Constantin cel Mare i s-au șters atât păcatul originar, moștenit de la protopărinții oamenilor, Adam și Eva, cât și celelalte păcate săvârșite până la botez.
-deci s-a botezat si i-au fost sterse pacatele.
-si a castigat batalii importante pentru ca a ascultat de Dumnezeu cand i s-o aratat pe cer semnul Sfintei Cruci, semn care a fost pus pe toate scuturiile oastei sale.
Iar in 313 a dat Edictul de la Milano unde crestinismul a fost recunoscut ca religie oficiala a Imperiului Roman.

Deci pana la urma isi merita numele de Sfant.

Răspuns utilizator avertizat
| DragosConstantin a răspuns (pentru navarre):

Botezul se face doar odata nu de mai multe ori intelegi tu si in perioadele acelea unii se botezau cand erau oameni mari exemplu e Iisus Hristos s-a botezat cand a fost adult nu? si intr-un anume fel Dumnezeu l-a indemnat pe Constantin cel Mare sa poarte razboi ca sa devina crestinismul religia oficiala daca nu nu cred ca mai rezista pana in zilele noastre.

Răspuns utilizator avertizat
| DragosConstantin a răspuns (pentru navarre):

Daca Dumnezeu ar fi vrut sa faca crestinismul religia oficiala fara ajutorul lui Constantin si fara violenta ar fi reusit cu brio, dar atuncea lumea nu mai vedea ca in razboi credinta putea sa triumfe asupra paganilor. Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga in straita si nu-mi spune mie sa-mi revizuiesc viziunea ca si asa nu o voi face eu fac cum consider eu ca e bine sa fac nu ma i-au dupa unu si dupa altuhappy ma ascult pe mine si respect unele lucruri din Biblie.

Răspuns utilizator avertizat
| DragosConstantin a răspuns (pentru navarre):

Si acum incepi sa faci pe desteptul n-am citit niciodata toata Biblia nu ma consider asa de mare crestin si aicea nu e vorba de asta e vorba ca te simti atacat de oameni de genu meu care au credinta si nu le poti face fata esti la fel ca si raymusic credeti ca aveti foarte multa cunoastere, dar nu e asa happy pot sa citesc milioane de alte carti ca nu-mi schimb pareriile asta e calea pe care vreau eu sa o urmez si nu ma las descurajat de oameni ca si tine care incearca sa te traga spre pierzanie, asa ca mai bine vezi-ti de viata ta nu te baga in a mea happy

Răspuns utilizator avertizat
| Nelushu a răspuns:

A fost pana la moarte "pontifex maximus" preotul suprem in cultul soarelui, functie pe care o avea imparatul. De unde atata crestinism?