| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cum a putut zeul iudeu sau Jesus sa se faca om? Si cum de a murit zeul iude/Jesus? Din cate stiu eu, zeii/Dumnezeii nu mor.

8 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Mot cand nu le mai da nimeni apa la moara laughing asa cum au murit toti ceilanti zei.
Deci nu stii bine, cauta si vezi ca erau zei balamuc si sau dus cu totii, ai mai auzit tu ceva de Zeus? Sa dus si ala la somn laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din moment ce este atotputernic, a putut. Și fiind Om cu adevărat, a trecut și printr-o moarte adevărată, de dragul nostru.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

El a rămas și Fiu de Dumnezeu, altfel cum ar fi învins moartea?

Răspuns utilizator avertizat
| badpanda a răspuns:

Daca ne prefacem ca povestea ar fi adevarata Iisus a venit cam degeaba. Abia dupa aceea i-au inventat faza cu pacatul originar.
Dar avand in vedere ca Biblia contine si 5% adevar istoric Iisus cel mai probabil isi facuse o mica armata de cateva mii de oameni si incerca sa scape de romani.
Faza cu inmultitul painilor si al pestilor care au hranit mii de oameni care ii ascultau vrajelile.
Nu a inmultit nimic, iar acei gura casca erau de fapt viitorii zeloti.