| angelica02 a întrebat:

Cum adica pacatuiesti cu gandul adica ce faci la ce te gandesti sa pacatuiesti asa?

11 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

La lucruri care nu sunt morale, gresite.

| Dorugar a răspuns:

Pacatuiesti cu gandul atunci cand nu accepti minciunile facaturii politice cu aspect religios pentru a transforma oamenii in ovine si ai manipula, controla si beli mai usor, facatura diabolica numita religia crestina.
In religia pe care Dumnezeu a transmis-o lui Moise prin Legea Sa, nu exista notiunea de "pacat", si daca Dumnezeu nu stie ce este notiunea de pacat,, atunci cum sa stie popa, sau profa de minciuni numite religie?

| Lawliet14 a răspuns (pentru Dorugar):

Auzi, da' oculta exista in lumea asta sau e o inventie?

| Dorugar a răspuns (pentru Lawliet14):

Da! Pentru ca exista lucruri ascunse de cand exista lumea.
Chiar si faptul ca adevarul despre religia crestina este acuns, dovedeste clar ca exista o oculta.
Care este adevarul despre religia crestina?
Acela ca este o facatura politica cu aspect religios asta ca sa prinda usor la masele de nestiutori, numite credinciosi cu scopul de a face din oameni niste oi smerite, usor de manipulat, controlat, amagit si belit material

| Lawliet14 a răspuns (pentru Dorugar):

Pai si daca exista Oculta, atunci nu exista Dumnezeu? Albert Pike si inca multi ca el zic ca exista Lucifer. Ei il numesc dumnezeul lor, Lucifer, care lupta impotriva Zeului Bibliei adica Adonai. Oculta inseamna misticism, nu altceva. Eu nu trag concluzii inainte sa ma documentez si sa verific inclusiv sursele citite.

| Dorugar a răspuns (pentru Lawliet14):

Oculta nu are nicio legatura obligatorie cu Dumnezeul din ceruri ci cu ceea ce fac si ascund oamenii aici pe pamant.
Faptul ca niste idioti se strang gramada si numesc planeta Venus ca fiind Lucifer in romana Luceafar, asta nici pe departe nu inseamna ca ei lupta impotriva unui Mos Cocos din ceruri.
Si daca spun ca o fac, atunci trebuie sa -i privesti cu intelegere ca inseamna ca au sarit de pe fix si nu mai sunt in toate mintile.
Nu numai Albert Pike il slaveste ca Dumnezeu pe Lucifer, ci toti crestinii care i se inchina lui Christos si-l cred ca fiind Dumnezeu.
Dar asta nici pe departe nu inseamna ca Christos exista sau a existat in realitate, pentru ca Christos nu este numele cuiva, ci un atribut acordat cuiva care a fost UNS in functia de Rege al Iudeilor, iar din Biblie nu reiese niciunde cand a fost Isus uns in functia de rege al Iudeilor, astfel incat sa putem vorbi de un Isus Christos

| Lawliet14 a răspuns (pentru Dorugar):

Deci sa inteleg ca toti oamenii aia cu studii inalte sunt sariti de pe fix?

| Dorugar a răspuns (pentru Lawliet14):

Evident ca DA!
Si asta pentru ca cred ca au studii INALTE...ei daca ar fi normali, ar fi modesti si ar spune ca au STUDII, iar un studiu nu inseamna numai liceu ci sa faci un STUDIU adica sa fi STUD-ent.
Iar un om cu cat are mai multe studii cu atat este mai intelept si mai modest, deci nu va spune niciodata ca are Studii INALTE, iar daca o spune inseamna ca e sarit de pe fix!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pacatul incepe cu gandul.adica iti vine gandul in cap sa faci ceva care stii ca e rau. dupa aia, pacatul continua cu vorba.adica cochetezi cu gandul; vorbesti cu el,te convingi ca nu e atat de grav, ca mai toti fac la fel, etc. dupa ce ai gandit, ai stat la taclale cu gandul, urmeaza fapta.bineinteles ca dupa ce ai faptuit, ai sentimentul de vinovatie, dar e diminuat din cauza gandului si vorbei.si uite-asa pacatuim cu gandul cu vorba si cu fapta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In lumea invizibila gandul are acelasi efect ca fapta.
Gandul spune multe despre adevarata noastra natura.

| alexandruiasi a răspuns:

Http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/matei/5/
Versetul 22 si 28.
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/ioan-1/3/
Versetul 15
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/ioan/8/
Versetul 44.
Aici Isus vorbeste despre diavol si spune ca de la inceput a fost un ucigias dar in bible la inceput nu scrie ca diavolul a scos o sabie sau alt ceva si a inceput sa omoare.Deci cum a omorat diavolul la inceput? In inima lui a omorat si a pacatuit prima data si dupa ce a omorat in inima lui acest pacat a dus la moartea lui Isus Hristos dar acesta a inviat. Sper ca ai inteles.