| estiunscump a întrebat:

Cum adica "Rahela a furat idolii tatalui sau."?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Erau ca niste statuete care reprezentau dumnezei straini.

8 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Simplu i-a furat și gata, dacă așa scrie acolo.
Trebuia să prezinți citatul exact și sursa pentru verificare.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Ca sa -i poarte noroc!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Dacă intenţia ta a fost să întrebi de ce a făcut ea acest lucru, atunci vreau să-ţi dau o informaţie interesantă:
Din unele descoperiri arheologice reiese că, în antichitate, terafimii nu erau folosiţi doar în scopuri religioase, ci şi în scopuri juridice. Aşa cum titlurile de proprietate şi testamentele scrise sunt folosite astăzi pentru a stabili drepturile de moştenire, la fel erau folosiţi şi terafimii în trecut. Se pare că un ginere care deţinea un terafim avea, în anumite situaţii, dreptul să moştenească averea socrului său decedat. Acest lucru ar putea explica de ce Rahela a luat terafimii tatălui ei şi de ce Laban a fost atât de nerăbdător să-i recupereze. În acea situaţie, Iacov, soţul Rahelei, nu a ştiut nimic despre fapta soţiei lui.

| estiunscump explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Am citit aseara despre asta, dar nu inteleg ce sunt acei idoli, de fapt.

| minahrs a răspuns:

Rahela a luat idolii si i-a distrus.

| Radamel a răspuns:

A inceput sa li se inchine lor. Biblia foloseste termeni mai ciudati dar profunzi.

| estiunscump explică:

Fazae ca nu inteleg ce sunt idolii astia si cum i-a putut lua?

| EmaS a răspuns (pentru estiunscump):

Erau ca niste statuete care reprezentau dumnezei straini.