| gabypan5 a întrebat:

Cum adica Satana da si ia.
Din citatul sau. :"Eu dau si eu iau. Eu imbogatesc si Eu saracesc.Eu aduc atat fericirea cat si nenoricirea."

Răspuns Câştigător
| Mclaren12 a răspuns:

Adica el reprezinta echilibrul, etica intruchipata. Dupa cum vezi, in Al-Jilwah, Satan nu este prezentat ca fiind idealul unui Zeu perfect, asa cum este descris zeul evreilor ca fiind atot-iubitor si atot-iertator (cu toate ca biblia dovedeste contrariul). Satan in Al-Jilwah reprezinta echilibrul, adica ia celor care merita sa li se ia si da celor care merita sa li se dea. E vorba de dreptate si etica. Daca esti un hoț de exemplu si traiesti din furturi si munca altor oameni desi tu esti perfect apt de munca, logic ca nu meriti sa ti se dea nimic pentru ca un astfel de om nu este nimic altceva decat un parazit. Dupa logica crestinismului, poti sa furi si sa faci nedreptati toata viata ca daca te spovedesti atunci ti se iarta tot. Nu merge asa bossulica, daca esti un parazit normal ca meriti ca soarta sa se razbune pe tine si sa ajungi la sapa de lemn. Ideea este ca nu ti se iarta nimic doar pentru ca ceri asta pentru ca tu esti responsabil de faptele tale si nu exista intermediar care sa te scape de ele, asa cum e popa la crestini. Diferenta este ca religia crestina e toata bazata pe iluzii si minciuni. Este o relatie de directa proportionalitate intre "gradul" de etica si dreptate pe care il are o persoana si avansarea sa spirituala. Faza este ca avansarea spirituala si religiile care promovau asta nu mai exista de cand s-a dezvoltat crestinismul. Satanismul spiritual (Bucuria lui Satan) este cea mai apropiata religie actuala de versiunile pagane de dinainte sa existe crestinismul. Are la baza cam aceleasi principii.

9 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Adica el este seful.
Iisus a luat-o pe cocoasa, apostolii la fel.
Dar unii spera ca dupa moarte lucrurile vor fi diferite.
Teapa.
Cine a fost prost pe lumea asta tot la fel va fi si pe cealalta, sau cineva isi imagineaza vreun Steregoi destept pe lumea cealalta?

| Mircea08 a răspuns:

De unde este citatul?

| Mircea08 a răspuns (pentru Mircea08):

De ce minti? Satana nu face pe nimeni fericit, iar daca da ceva atunci da numai nenorociri

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mircea08):

De ce vorbeşti fără să ştii absolut nimin?

| Irinel15123532 a răspuns:

Satan nu are nici o putere sa ofere nimic, mai ales fericire, el vrea doar sa distrugasi sa nimiceasca tot ce este bun, impotriva Lui Dumnezeu, asa cum ne invata biblia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Nu este el conducatorul lumii acesteia? El are inteligenta necesara pentru a face aproape orice in lumea asta. Nu exista o persoana mai influenta ca el, pana si ingerii l-au ascultat desi erau langa Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,asta se referă la pactul cu el. Făcând această înţeleţere cu diavolul el poate să-ţi dea bogăţii,fericire, orice, dar îţi pune nişte condiţii.Şi când va expira termenul dat de el, ca să te bucuri de toate astea, ţi le ia înapoi şi apoi îţi ia şi sufletul. Sper să înţelegi.

| Mircea08 a răspuns (pentru anonim_4396):

Satana nu poate da fericire, daca ar face asta ar insemna sa lupte impotriva lui insusi, ori asa ceva nu face
Matei 12:26 Dacă Satana scoate afară pe Satana, este dezbinat; deci cum poate dăinui împărăţia lui?
Marcu 3:26 Tot astfel, dacă Satana se răscoală împotriva lui însuşi este dezbinat şi nu poate dăinui, ci s-a isprăvit cu el.
Luca 11:18 Deci, dacă Satana este dezbinat împotriva lui însuşi, cum va dăinui împărăţia lui, fiindcă ziceţi că Eu scot dracii cu Beelzebul?
In versetele de mai sus se spuna ca satana nu face exorcizari pentru ca nu lupta impotriva lui insusi. Poate ca nu sunt citatele cele mai relevante dar e logic ca satana nu face bine asa cum nici Dumnezeu nu face rau. Nimeni nu face ceva impotriva lui insusi
Cine face o intelegere cu diavolul (mincinosul mincinosilor) poate sa astepte mult si bine pana sa se tina de cuvant. Evident ca o sa-i lase impresia ca se tine de cuvant dar il va arde pe alta parte de nu se vede. Un om intreg la cap nu cumpara fericirea cu bani, asa ca daca diavolul ii da bani acel cadou este clar otravit
am spus sa-mi dai citatul din Evanghelie care confirma ca spusele tale sunt adevarate. In loc sa il dai te-ai multumit sa afirmi ca eu nu stiu ce vorbesc. Afirmatii din astea poate face oricine, si sunt egale cu zero la orice nivel de evaluare

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mircea08):

Dragul meu, te rog să cauţi pe internet despre acest pact.Prin acest pact îi spui de exemplu că vrei să fii bogat şi el îţi dă asta pentru un timp.Şi în contractul lor scrie până când omul trebuie să se bucure de bogăţie,după ce a expirat termenul, diavolulu îi ia viaţaNu ai înţeles bine.Tu ai înţeles doar că am spus că îţi dă fericire, bani, etc.Dar, nu ai fost atent când am zis că el îţi ia asta înapoi şi sufletul tău.