| anonim_4396 a întrebat:

Cum ajung unii oameni să fie complet demonizați? Aici mă refer la cei pentru care se apelează la exorcist. Exemple reale sunt destule, ba chiar s-au făcut și filme pe tema asta. Și nu ajung așa cum ar crede unii datorită păcatelor, pentru că unii dintre ei erau chiar copii iar alții erau persoane normale, neimplicate în vreun cult satanic sau ceva de genul.

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Cel ce te-a creat, nu te-a facut sa cazi in pacat. Putea sa te faca doar pentru a face binele, fara posibilitatea raului, dar atunci liberul arbitru, capacitatea de a alege, vointa libera nu ar mai fi existat. Ai fi fost un robotel care ar fi facut tot ce i se cere si atit. Nu mai erai o persoana adevarata.
Da, cei care urla ajung la spitale, dar nu e doar atit. Am vazut oameni posedati, si diferenta dintre cei ce urla si ajung la psihiatrie si ei e uriasa, ca si dintre fata pe care o gasesti extrem de frumoasa, si cea de care esti indragostit. Si nu sunt numai urletele, am cunoscut un adolescent de inaltime normala si f slab, daca avea 50 de kg, si cand a intrat in criza, 5 zdrahoni de barbati abia l-au tinut ca sa nu faca dezastru in jur. Si pot fi multe alte manifestari mai mult sau mai putin ciudate care sa dovedeasca ca e mai mult decat fake.

14 răspunsuri:
| danut a răspuns:

"Cum ajung unii oameni să fie complet demonizați? "
Oamenii devin demonizati prin praactici ce duc acolo, religii crestine ce au in cultul lor practici pagane (religile care amesteca pe Dumnezeu cu practicile traditionale care sunt in speta PAGANE), apelarea la ghicitori, vrajitori, astrologi, practicarea acestor ocupatii sau credinta in ele ca de exemplu cei ce citesc HOROSCOPUL (practica 100% pagana), Spiritistii, Cei care practica Voodo, credintele ezoterice sau SPIRITUALISTE, cei ce NU CRED in Dumnezeirea lui Hristos devin AUTOMAT demonizati (cititi Biblia). Priveste ce fac catolicii in America de Sud, crucificari, batai cu spini samd, acele lucruri sunt PAGANE, in general acei oameni sunt toti POSEDATI.

| doctorandus a răspuns:

Demonopatia este o tulburare mentala propusa spre studiu, care nu are insa nimic de a face cu existenta reala a demonilor.

| LikeARollingStone a răspuns:

Nu cred in demonizare. Majoritatea acelor oameni au boli psihice, halucinatii si altele.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Exemple reale despre ce?
Filme despre ce?
Exorcistul ce știe el, cum se pricepe el să scoată demonii?
Adică șoptește el abracadabra supercalifragilistiecpialișen
și gata gata, dracul dă din coadă și iese?
Așa ajung unii pe arătură și pe ulei,

| Mosotti a răspuns:

Exemplele alea reale sunt fake, normal ca s-au facut si filme, se doreste pastrarea credintei in religie, nu are nici o logica, tocmai, ca, copiii nu au pacate. Sa le intareasca oamenilor credinta in iluzii.
Si in primul rand cine stabileste si in functie de ce criterii, ce e ala pacat?! E anapodeala si in poveste de fapt.

Desi chiar ala care ne-ar fi facut sa zicem, tot el ne-a facut sa cadem in pacat, asa ca nu are cum sa se supere pe propria creatie. Ca daca ne programa sa nu dam in pacat, nu aveam cum da nici daca am fi vrut asa mecanic.

Cel mult pot fi unii bolnavi care urla, fac in toate felurile, dar aia aterizeaza la spital, altfel oricum nu-si revin din criza. Sau crize de epilepsie, dar si alea trec repede de la sine.

Sa nu preacurvim (deci nu prea mult, cu 10 merge, hahaha), pai cum? Nu tot asa zisul creator a facut barbatul cu nivel mare de testosteron? L-a facut tocmai sa se duca la cat mai multe, deci contradictie.
Si daca pui cap la cap aberatiile astea, ai sa vezi ca si aia cu dracii e tot poveste.

| Mosotti a răspuns (pentru cristi202):

Liberul arbitru este foarte restrans! E fals ce spui. Si pe ce baza alegem?! Alegem in functie de ce simtim si de ce ne convine, iar ce simtim si ce ne convine NU noi alegem.
Asa ca este un mare fals liber arbitru.
Alegi sa mananci ce-ti place, dar nu tu setezi ce iti place.
Cand iti place de cineva nu tu ai ales sa-ti placa.
Cand copilu alege ciocolata in loc de rosie, alege ca asa a fost proiectat sa-i placa dulcele (asta se si stie de fapt), bine, dupa ce le-a testat pe ambele. Si multe alte exemple.
Cand vrei sa ai o relatie nu alegi daca vrei cu parteneri de acelasi ssex sau nu, deci nu ai libertatea de a alege, esti obligati sa alegi ssexul opus.
Si cand alegi o haina, tot asa, alegi dupa cum iti place.

Daca tu crezi in iluziile alea cu posedari ce sa-ti fac. Nimic nu e demonstrat concret. Dar se stie ca bolnavii aia psihici care-s in criza, sunt greu imobilizati, nu are nici o treaba cu ce zici tu.

| cristi202 a răspuns (pentru Mosotti):

Pe de-o parte, trebuie sa iti dau dreptate, pentru ca si parte din credinciosi sustin ce spui tu, ca am fost predestinati sa facem ce facem. Dar predestinarea nu raspunde la intrebarea de ce un Dumnezeu iubitor poate sa predestineze raul.
Pe de alta parte, depinde de cum privesti alegerea. De cit de... multumit esti de ce ai. Bunicii mei aveau de ales sa zicem la cina prea putin pe vremea razboiului. Mincau piine cu ceapa. Si faceau piinea bucatele si ziceau ca o bucata e sunca, alta branza, si asa aveau o masa intreaga ☺. Acum avem supermarketurile pline, dar, daca suntem nemultumiti de ce avem, s-ar putea sa avem de ales tot din doua-trei optiuni.
E normal sa alegi doar unele lucruri. Depinde de cum functionezi. La o masina daca pui ulei in rezervor o omori, dar, cu toate astea, ai optiunea alegerii intre diferite tipuri de benzina. E normal ca alegerile sa fie limitate. Si la copii, le plac mai mult dulciurile decat legumele, dar de mergi cu ei in supermarket, si ii lasi sa aleaga dulciurile ce le vor, la casa vei descoperi ca trebuie sa fii milionar ca sa platesti tot ce au vrut ei. E o alegere limitata, dar suficient de serioasa incit sa fie personalizata, un copil poate alege maiult ciocolata, altul biscuiti, altul jeleuri, fiecare in functie de ce ii place.
Daca tu crezi ca e o iluzie ce am zis, mai citeste odata ce am scris. Va trebui sa imi explici de unde are putere fizica un adolescent slab sa se puna cu patru zdrahoni, abia cand a venit al cincelea s-a echilibrat situatia.

| Mosotti a răspuns (pentru cristi202):

Unu slab are puterea sa se opuna cu patru zdrahoni, si asta stiu si din Germania ca s-a tot intamplat la bolnavii psihici, pentru ca in mod normal tu nu iti dezlantui toata forta cand constient alegi sa te bati cu nu stiu cine, cand se manifesta criza aia, creierul da drumu la tot ce are, e simplu.
Il baga in tratament, apoi isi revine si e ok, nu are nici un drac in el, ce naiba omule? De multe ori tratamentul rezolva si se scoate, apoi isi vede normal de viata.
E ca si cum dai drumu la putere si ai multi mai multi KW la dispozitie, ca la un moment dat ai pus in functiune inca 5 perechi de acumulatori care pana atunci erau off, dar capacitatea era acolo!
Ca daca era ceva divin apareau alte chestii, emitea curent electric ca pestii aia, si nici 5 zdrahoni nu-l tineau, adica apareau fenomene cu adevarat necaracteristice omului, au altele de genul, dar asa nu.

Cei credinciosi nu privesc din punct de vedere anatomic, psihologic, stiintific si stiind natura umana, ei zic aiurea "suntem predestinati" si atat. Dar intamplator zic binisor.
Nu conteaza ca ai bani sau nu sa cumperi ce alege copilul, si ca alegerile sunt limitate, conteaza principiu doar, ca de asta vorbeam.
Acel depinde cum functionezi, e cheia, adica cum esti programat, combinat partial sigur si cu ceva educatie din copilarie.
Dar pana si educatia se lipeste tot in functie de scheletul genetic. Ca dovada ca doi copii cu parinti la fel si acelasi mediu pot iesi diferiti, unu e obraznic la scoala si altul nu, de exemplu, si multe altele.

Suntem niste calculatoare biologice care fac cam ce trebuie sa faca, atata tot. Asa in mare. Pana si motivatiile, dorintele, sunt facute sa fie in asa fel sa ajute la supravietuire si noi nu ne prindem, zicem "e, asa e normal". Suntem niste masini de supravietuit, si mai tot ce facem direct sau indirect ajuta la asta.

N-ai vazut din adolescenta? Socializare, panarama la baute, petreceri, ca asta va ajuta la cuplare, la perpetuare, nu intamplator mai putini trag la preocupari mai intelectuale, ca daca stai sa analizezi 90 % se distreaza cam in acelasi fel, petreceri, bairame, cluburi, discoteci, dansuri, deci nu prea multa vorbaraie, dezbatare subiecte mai nu stiu cum. Simti ca-ti place de una, simti fara sa vrei, faci ce trebuie sa faci, aia e.
Sunt si din ailaltii care-s mai asa, dar mai putini.
Cand te duci la o intalnire te aranjezi, nu inveti poezii. Ca fizicul ajuta la cuplare asa a hotarat natura de de mult, deci rulam un soft, ca ne convine sau nu.
Pana si alegerile proaste, le luam ca de fapt asa simtim din adancuri desi de multe ori stim constient ca nu e bine ce facem.

| cristi202 a răspuns (pentru Mosotti):

Tu te-ai uitat la ce ai scris? Esti simpatic, nu stiam ca suntem cu totii niste Supermani in stare latenta.☺
In situatii de criza, de pericol iminent, creierul pune la bataie totul, dar, in situatia data, chiar si asa, nu putea oferi forta necesara opunerii la 4 zdrahoni. Daca ar fi cum spui tu, orice slabanog ar putea bate la un moment dat un, zdrahon, doi, trei, sau chiar patru. Nu am auzit de asa ceva pana acum, asa ca e doar o teorie in capul tau. Nu adu in discutie artele martiale, in care un Bruce Lee se pune cu vreo 5 gorile, aia e cu totul altceva, am habar, si clar nu e cazul. Acolo te folosesti de energia, de forta adversarului ca sa te impui.

| Mosotti a răspuns (pentru cristi202):

Oi fi simpatic sau nu, uite azi politia, erau 3 politai tineri si abia au tinut unul de 57 ani la Lidl, un idiot care facea pe nebunu ca nu vroia sa puna masca in magazin, deci hai iar sa nu ne mai amagim, a trebuit sa mai vina un echipaj, s-au mai bagat doi si abia atunci l-au pus jos! A fost la TV azi, am ramas uimit ce forta avea.

Si nu numai, mai era acum o luna unu care tot asa, trei insi abia il tineau, trei politisti.
Nu ai auzit asa ceva pana acum, auzi acum, nu am zis ca bate un slabanog pe 2 zdrahoni, am zis doar ca daca se zbate poate pune probleme.

E una cand bati si alta cand te zbati. Iti dai seama ca daca veneau doi mari si ala de 57 batea, nu avea sanse, ca il loveau, il impingeau, dar cand sa te imobilizeze e altceva. Miscarile sunt altele, pozitia, nu e chiar asa.
Cand bati si lovesti tare, ala nu mai este in stare sa riposteze, dar cand nu il lovesti, e mai greu. La bataie il pui pe off repede. Ii dai un pumn in gura, sau un picior, de pica jos, il doare, se raneste, e altceva.

Vrei tu sa te amagesti cu draci si laci dar nu ai nici o dovada ca asa e, eu ti-am prezentat insa fapte care contrazice ce zici. Si nu doar asta de 57 ani.
Am vazut si batai, si acolo e cum zici tu, e corect. Te scoate rapid din circuit daca esti slabanog si ei mari, nu apuci sa faci pe nebunul mult.
Fizica zice cumva ca forta e masa x acceleratia, nu ai masa, trebuie acceleratie mare, cumva miscarile alea adunate in toate directiile, si miscari rapide poate compensa putin lipsa masei. ceilalti care imobilizeaza invers, folosesc cumva masa, incearca sa-l tina pe loc si nu dezvolta miscari violente neaparat.
Deci si fizica spune ca asa e.

| cristi202 a răspuns (pentru Mosotti):

Hai ca ai adus un caz interesant in discutie.
Daca cel de 57 de ani isi avea si el demonii lui ce ii dadeau putere? Poti gindi si asa, si atunci e un alt caz care confirma ce zic.
Dovada? Am facut armata la graniceri, am fost invatat cum sa imobilizez persoane, stii ce simplu opoti face din doua-trei miscari? In orice pozitie ar fi cel vizat, tu poti sa il imobilizezi in cateva miscari. Am vazut la instructie cum locotenentul, un tip normal dar un pic slabut, a imobilizat, fara nici o lovitura, pe un tip inalt si bine facut. Dar, desigur, asta presupune pregatire, antrenament. Avem doua optiuni aici, fie politistii nu sunt pregatiti, fie au de-a face cu ceva net superior lor, si de aceea nu l-au putut imobiliza pe acel batrin. Eu as merge pe ambele, sunt situatii cand politistii au trecut prin scoala pe degeaba, dar sunt si situatii cand sunt depasiti de situatie, pentru ca forta careia trebuie sa se opuna e mult mai mare decat cea umana.
Dar asta e doar un argument. Mai sunt multe altele, multe alte manifestari care te fac sa iti dai seama ca e vorba de ceva supranatural. Cind le vezi, singurul lucru pe care il poti face daca nu vrei sa admiti ca e ceva real, e sa recunosti ca nu le stii pe toate. Am vazut persoane care nu credeau nici ele care cand au dat de asemenea cazuri, nu au vrut sa recunoasca, dar nici sa zica ca nu e ceva real nu au putut sa zica, si atunci au gasit scaparea in simplul fapt ca nu le stiu ei pe toate. Totul e sa experimentezi happy.

| Mosotti a răspuns (pentru cristi202):

Pana nu am dovezi clare nu cred in draci. Nu presupuneri. Sa vad ceva mai clar care nu e posibil in mod normal, nu ceva confuz care poate fi din alta parte si sa zici ca de la draci.
Ca si unele boli care remit, ori ca nu au fost bine diagnosticate si de fapt nu erau, ori ca pur si simplu au dat inapoi avand forme mai usoare, si cu tratament, iar unii zic ca dumnezeu i-a ajutat. Iar cand i-am intrebat "si dzeu ala al tau de ce nu a facut sa nu te mai imbolnavesti? Ca asa era logic", s-au blocat. Ca li s-a rupt logica iluzorie.

Dar daca e sa te intreb care bolnav de diabet de tip 1 s-a vindecat in lume, o sa afli ca 0. Ca ala nu are cum da inapoi. Daca vreunul diagnosticat corect, se vindeca, atunci pot zice ca da ma, e ceva. Acolo odata ce sistemul imunitar defect a distrus celulele de insulina, adios. Sta pe 4 injectii pe zi pana moare.

Politia la noi? Logic ca nu-s pregatiti, in loc de 2 ani fac 1 acum la campina, erau tineri astia de ieri. Tu vb de oameni bine pregatiti, e lux asta acum. Varianta asta este, ca daca te uitai atent cum lucrau, vedeai ca lucrau aiurea sa-l imobolizeze. Si de fapt daca stau sa ma gandesc, nici mosu nu facea cine stie ce miscari violente, facea dar nu asa ca aia de la psihiatrie in criza.
De ex un politist f bine pregatit daca te strange la gat cumva cu bratul, in 10 sec esti inconstient ca blocheaza oxigenul catre creier, este manevra care politistul ar trebui sa o stie.
Iar aia de la psihiatrie nu au pregatire militara! Ce pretentii ai? Aia sunt niste angajati mai aratosi si atat.
Daca vine locotenentul tau, pun pariu ca-l imobilizeaza rapid pe ala in criza, sau hai, doi oameni ca locotenentul.

Ne place sa credem in supranatural asa sa ne amagim, asta sta in natura umana la multi, e mecanism de aparare contra vietii de cacao, de aia si a prins religia, pe baza asta smecherii au inventat-o. Dar daca te uiti peste tot la cate necazuri sunt, nimeni nu intervine in bine, si nici in rau, rautatea e in genele noastre, ajuta la supravietuire de mult, deci e adaptare evolutionista.

| cristi202 a răspuns (pentru Mosotti):

Cel ce te-a creat, nu te-a facut sa cazi in pacat. Putea sa te faca doar pentru a face binele, fara posibilitatea raului, dar atunci liberul arbitru, capacitatea de a alege, vointa libera nu ar mai fi existat. Ai fi fost un robotel care ar fi facut tot ce i se cere si atit. Nu mai erai o persoana adevarata.
Da, cei care urla ajung la spitale, dar nu e doar atit. Am vazut oameni posedati, si diferenta dintre cei ce urla si ajung la psihiatrie si ei e uriasa, ca si dintre fata pe care o gasesti extrem de frumoasa, si cea de care esti indragostit. Si nu sunt numai urletele, am cunoscut un adolescent de inaltime normala si f slab, daca avea 50 de kg, si cand a intrat in criza, 5 zdrahoni de barbati abia l-au tinut ca sa nu faca dezastru in jur. Si pot fi multe alte manifestari mai mult sau mai putin ciudate care sa dovedeasca ca e mai mult decat fake.

| Algo098 a răspuns:

Care nu sunt bolnavi fac spectacol, ca se vinde bine.

| alex598 a răspuns:

Demonii au putere de a face schimbări în lumea materială exact ca îngerii. Evident puterea lor este mai mică decât a lui Dumnezeu. Oamenii pot "accesa" această forță fără să intre în culte sau alte lucruri. Și cu cât mai mult te "joci cu focul" în privința asta cu atât mai mult practic îi inviți pe demoni să preia trupul tău. Evident poți să "fi oprimat de demoni" (care e diferit de a fi posedat) prin simplul fapt că păcătuiești