| Moisie a întrebat:

Cum apreciati faptul Biblia crestinilor este bazata pe Testamente?
Nu cumva din cauza ca Dumnezeul crestinilor a murit?
Cum va explicati ca sunt 2 Testamente? Nu cumva pentru ca au murit amandoi Dumnezeii religiei crestine!
In primul Testament a murit Tatal din cauza ca s-a rupt Treimea, pentru ca l-a pierdut pe Isus care s-a intrupat ca OM.
Si in al doilea Testament a murit Isus care era Dumnezeu doar pentru ca era Fiul lui Dumnezeu.
Asa ca acum cam care este "dumnezeul" crestinilor daca cei doi Dumnezei "adevarati" au murit?
Nu cumva o fi Diavolul care se lasa slavit in biserici ca Dumnezeu asa cum scrie in Biblie la 2 Tesaloniceni 2:4?

21 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

"In adevar, acolo unde este un testament, trebuie neaparat sa aiba loc moartea celui ce l-a facut." (Evrei.9:16)
"Pentru ca un testament nu capata putere decat dupa moarte. N-are nicio putere cata vreme traieste cel ce l-a facut." (Evrei.9:17)
Si pentru ca Dumnezeu a murit -si Scripturile vorbesc despre lucrul acesta-, cu cat mai mult ca Biblia are putere. Si daca testamentele sunt adevarate si noi nu facem ce scrie in ele, oare nu ne judecam singuri?
Chiar daca a murit, El a si inviat; aceasta suntine ambele testamente.
"Totusi El suferintele noastre le-a purtat, si durerile noastre le-a luat asupra Lui, si noi am crezut ca este pedepsit, lovit de Dumnezeu si smerit." (Isaia.53:4) Pentru cine dar a murit El? Pentru El? oare nu pentru noi oamenii? Sa fie zadarnica moartea Lui in dreptul meu? Niciodata nu voi lasa se sa intampla lucrul acesta.
"Pedeapsa care ne da pacea a cazut peste El, si prin ranile Lui suntem tamaduiti." (Isaia.53:5) Cine nu isi doreste pacea Lui si vindecarea sufletului sau?

| Moisie explică (pentru anonimg):

Foarte interesanta postarea ta!
Pacat ca nu urmarsti rationamentul corect pina la capat.
Ce motiv a avut Rabinul Iudeu de religie mozaica pe nume Isus, sa se sacrifice pentu crestini?
Nu uita ca si Isus ca si toti toti apostolii lui Isus, au trait si au murit in religia mozaica fara ca nici unul sa se fi convertit la crestinism...asa ca despre ce vorbim?

| anonimg a răspuns (pentru Moisie):

"...Toti toti apostolii lui Isus, au trait si au murit in religia mozaica fara ca nici unul sa se fi convertit la crestinism...asa ca despre ce vorbim?" Despre lucrul acesta vorbim:
"Pentru intaia data, ucenicilor li s-a dat numele de crestini..." (Fapte.11:26)

| Moisie explică (pentru anonimg):

Nu vorbeam despre NUMELE care li s-a dat, ci vorbeam despre RELIGIA lor!
Chiar daca erau numiti crestini, ei erau de fapt o SECTA a religiei Mozaice!
Intelegi diferenta?

| zurick a răspuns:

Nici acum n-am înțeles de ce se numesc TESTAMENTE... Testamentul este scris de persoana care va muri, DAR aceste doua testamente n-au fost scrise de Dumnezeu si nici de Iisus ci de niste oameni (tosmai de aia nu-s perfecte)
In primul Testament a murit Tatal din cauza ca s-a rupt Treimea, pentru ca l-a pierdut pe Isus care s-a intrupat ca OM.
De unde ai mai scos-o si pe asta? Daca Dumnezeu ar fi atotputernic cum sa moara?
Diavolul?
Să-nțeleg că Dumnezeu a murit, deși era atotputernic, dar necuratul fiind mai prejos lui Dumnezeu a reușit să nu moară si mai mult decât atât el a înființat creștinismul?
Și încă ceva daca dracu a înființat crestinismul celelalte religii de unde au apărut?

| Moisie explică (pentru zurick):

Poi nu se numesc Testamente decat in religia crestina!
In religia mozaica VT se numeste Tanach, iar NT se numesc Evanghelii, adica vesti bune!
Evident ca se numesc Testamente doar acele acte pe care le inchei inainte de a murii!
Dumnezeul Tata in religia crestinilor (adica un "dumnezeu" inventat) trebuia sa moara ca altfel nu l-ar fi promovat in rangul de Dumnezeu pe un dulgher.
Dumnezeu putea sa moara atunci cand s-a destramat Treimea (inchipuita) pentru ca nu poti sa pierzi 1 treime din corpul tau si sa mai ramaii si in viata!
Diavolul nu a murit pentru ca el nu a fost nici rastignit pe cruce, si nici nu s-a sfasiat in 3 parti egale, el doar s-a nascut odata cu NT, ca sa devina "dumnezeul" crestinilor.
De exemplu religia mozaica a fost infintata de Moise, pe baza Legilor pe care le-a primit direct de la Dumnezeu!

| zurick a răspuns (pentru Moisie):

1.De ce Dumnezeu trebuia să moara ca să-l promoveze pe Iisus?
2.Bun să zicem ca diavolul s-ar fi născut odată cu NT(deși nu cred ca s-a născut atunci), dar de ce ar fi8 vrut neaparat sa fie dumnezeul crestinilor?

| Moisie explică (pentru zurick):

Pentru ca cel care l-a declarat pe Isus ca Dumnezeu, adica falsul apostol Pavel, trebuia sa inventeze o religie cu un alt Dumnezeu, pentru ca el insusi era un ucigas si un sarlatan ....si ca atare stia prea bine ca nu putea fi credibil daca face o religie cu un Dumnezeu ale carui Legi chiar el le incalcase, de ex legea cu "sa nu ucizi"!
2 Nu sa zicem ci chiar s-a nascut! Religia crestina isi trage originea direct din religia mozaica si in scriptura religiei mozaice numita Tanach si de crestini VT, precum si in doctrina religiei mozaice, NU exista notiunea de Diavol...nici pina azi!

| Moisie explică (pentru zurick):

2b) Lupta in ceruri se da pentru formele de energie care sunt sufletele oamenilor iar lupta de pe pamant se da pentru portofelul oamenilor si pentru putere!
Isus Christos ii atrage pe ai sai in Imparatia Sa care conform Apocalipsei 1.18 este Iadul, aici le ofera "viata vesnica" de surcele care tin calde cazanele de smoala!

| oprescudorin11 a răspuns:

Dar de ce gandesti negativist? Poate sa se fi renascut (inviat ) amandoi. Oricum, povestea e veche. Nietzsche scria 'Amurgul zeilor 'acum vreo suta si ceva de ani.Dar tot la balamuc a sfarsit-o.

| amuzanta a răspuns:

Baiii tu esti copac? exista un singur Dumnezeu Tatal si fiul Iisus! nu au murit Iisus sa rastignit si Dumnezeu Tatal nu a murit pui intrebari fara rost

| Moisie explică (pentru amuzanta):

Si ai ceva dovezi care sa-ti confirme afirmatiile... sau vorbesti pe baza de credinta a proasta?

| Mămăligă59 a răspuns:

Un testament vorbeste despre o mostenire. in cazul asta cele doua testamente vorbesc despre viata vesnica.

| Moisie explică (pentru Mămăligă59):

Fals! Dumnezeu Tatal si Creatorul nu promiye niciodata nimanui viata vesnica, nici macar poporului Sau, asa ca de ce ar oferii viata vesnica crestinilor care il batjocoresc si ii incalca Legea?

| Mămăligă59 a răspuns (pentru Moisie):

Ba da! i-a tu binisor biblia in mana si cauta in noul testament. nu mai spune prostii.

| Moisie explică (pentru Mămăligă59):

Poi as pune mana pe Biblie dar nu ma lasa nici Dumnezeu si nici Isus, pentru ca nu stiu sa le fi recomandat vreodata cuiva ...si pe ce zice popa ...nu dau nici doi bani!

| Mămăligă59 a răspuns (pentru Moisie):

Chiar ca esti copac.

| Moisie explică (pentru Mămăligă59):

Si eu pot spune despre tine ca esti neagra la minte ca pisica din avatarul tau!
Dar cum nu cred ca jignirile tin loc de argumente si de dovezi, te rog dovedeste-mi si mie unde cere Dumnezeu sau Isus sa citim sau sa urmam BIBLIA, cum de exemplu o face clar si concret cand ne cere sa urmam scriptura religiei Mozaice numita Torah?
Asa ca nu te mai da grozav de desteapta cand esti de fapt "tufa de Venetia", si crezi (asa a proasta) o minciuna gogonata, si ca aceasta prin aceasta credinta a ta (bazata pe irationalitate), minciuna devine un adevar!
Asa ca mai intai documenteaza-te si nu jigni si nici nu arunca vorbe a proasta, ca te faci singura de ras!
Astept dovada Biblica ca Dumnezeu sau Isus ne cere sa citim, sa acultam, si sa urmam Biblia!

| Mămăligă59 a răspuns (pentru Moisie):

1.eu doar nu am chef sa-mi racesc gura de pomana.
2. de mine spune ce vrei dar de pisicuta mea nu zici nimic ai inteles? X-(

| Moisie explică (pentru Mămăligă59):

De tine nu am ce zice ca nu ma interesezi, dar despre pisicuta ta zic ca e draguta! Na vezi ca tot am zis!

| Moisie explică (pentru Moisie):

Si totusi cum ramane cu DOVEZILE pe care te bazezi cand ii jignesti pe altii?
Sau nu te cobori atat de mult sa dovedesti adevarul pentru ca tu ai nivelul foarte ridicat (ma refer la cel de minciuni si jigniri)