| ovidiuproca a întrebat:

Cum ar fi firescsa spunem?

Ai gresit sau ai pacatuit?

Argumenteaza!

Răspuns Câştigător
| Zenit313 a răspuns:

Multumesc pentru intrebare! happy

Pacatul este o conceptie religioasa.
Religiile nu sunt adevarate pentru ca nu au nici o dovada cu care sa isi demonstreze parerile.
Dupa aceasta logica simpla,pacatul NU exista.

"Am incetat sa ma uit sub pat dupa monstrii, atunci cand am realizat ca sunt in interiorul meu"

Cu alte cuvinte, NOI suntem responsabili pentru tot ceea ce facem, nu are rost sa aruncam vina pe Bau-Bau.

Noi gresim, in nici un caz NU pacatuim! happy

14 răspunsuri:
| ManStrong a răspuns:

Nu orice greseala este pacat.Dar orice pacat este si o greseala.
Insa a pacatui totusi nu inseamna a gresi.

| dracu14 a răspuns:

Firesc ar fi sa spunem asa:am gresit, viata merge mai departe, nu-i nimic.

| EmaS a răspuns:

Daca poti sa faci un bine si nu il faci ai savarsit un pacat.

| destiny90 a răspuns:

Daca ''religiile'' nu-si pot sustine parerile asa cum spune Zenit313, nici noi nu avem argumente pentru a l-e putea combate sasa ca eu consider ca amandoua formulari sunt corecte sau daca vrei amandoua sunt incorecte, pana si existenta este relativa.

| ovidiuproca explică (pentru Zenit313):

Imi place gradul de percepere si gradul cu care raspunzi la intrebari, dur si totusi finut. Poate pastram legatura in viitor. Multumesc

| ovidiuproca explică (pentru destiny90):

E relativa pentru ca nu ti-a fost dat un sens. Cand ai un scop, nimic din ce e pe langa, nu mai conteaza.

| Zenit313 a răspuns (pentru ovidiuproca):

Sunt sigur ca o sa pastram legatura! happy

| Papillon09 a răspuns:

A pacatui inseamna ca "nu ai nimerit tinta" pe care Dumnezeu ti-a lasat-o. Insa oamenii cand aud de pacat se tem mai mult decat de termenul de greseala pentru ca este folosit in Biblie si oamenii se tem de adevarurile din Biblie asa ca se consoleaza spunand ca nu sunt adevarate, ce simplu nu? Sunt termeni similari.

Răspuns utilizator avertizat
| beatricegolban a răspuns:

Daca poti face un bine si nu la-i facut e pacat, ai gresit e cind. ai gresit fata de cineva.

| destiny90 a răspuns (pentru destiny90):

2,1 miliarde crestini din 7 miliarde total fiinte umane, nu pare pamantul asa de''sufocat''de..., crestini!

Răspuns utilizator avertizat
| ovidiuproca explică (pentru SaveOurSouls):

Ideea de a gresi sau a pacatui sunt atat de diferite incat una face parte din tabara binelui si cealalta din tabara raului.

A spune ca (ai gresit) are sensul de (sansa)

ideea de (pacat) este o condamnare. iar completarea celor spuse vine foarte curand. Multumesc