| RAY a întrebat:

Cum ar fi sa luam toate invataturile bune din toate cartiile de religie din toata lumea si sa formam una in care sa nu fie vorba de divinitate si de gasirea scopului vieti si a cunoasteri, nu ar fi o idee buna?

27 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Păi e cam destul de simplu, vezi care sunt învățăturiile religioase respective, în ce perioadă au fost date, și de ce? Deoarece orice curent filozofic-religios e dependent de cultura de proveniență. De exemplu creștinism în forma sa actuală e o nomeclatură culturală, dar creștinismul original, cel care a fost propagat de Iisus este o formă puțin mai diferită de iudaism dependentă de cultura evreiască din secolul I după Hristos.

| Nilsson a răspuns:

Nu inteleg care e problema cu acceptarea unei divinitati.
Atat timp cat credinta in Dumnezeu ii face pe unii oameni sa fie mai buni, implicit si viata lor si a celor din jur este mai buna.

| RAY explică (pentru Nilsson):

Romania este dovada ca credinta in dumnezeu nu-i face pe oamenii buni

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Depinde la care Romanie te uiti. Daca te uiti la ceea de la stirile de la ora 5, sau la cea din ziarele britanice, lucrurile nu par roz, dar ele nu reflecta realitatea.
Poate infractionalitatea e un pic mai ridicata comparativ cu alte tari din vest, dar sunt si alti factori la mijloc: saracia, sistemul educational precar, coruptia de varf, politicile dezastruoase de dupa revolutia, etc.
Nu crestinismul ii face pe oameni rai, dimpotriva. Poti sa faci un sondaj de opinie prin inchisori, cati frecventau o biserica inainte sa fie prinsi (nu ma refer la cazurile cand o frecventeaza ca sa fure ceva din ea happy )
Daca nu eram un popor religios, poate eram mult mai rai de atat, mai stii?

| RAY explică (pentru Nilsson):

Romanul se barfeste toata ziua si se urasc intre ei, zi-mi ca nu-i asa? eu ti-as spune sa vizitezi norvergia sau suedia, daca ar fi o tara atee ar fi oamenii mai educati spre ratiune nu spre pupat moaste, depinde de ce regiune vorbesti din Romania, nu vreau sa fiu rasist iar, nu vezi ca cat creste nr de ateii orasele alea sunt mai civilizate de curate ghici unde sunt cei mai multi ateii in Romania?

| RAY explică (pentru Nilsson):

Topul regiunilor in ordinea descrescatoare a numarului de atei:
1. Bucuresti- Ilfov- 7.819 de atei
2. Nord-Vest (Bihor, Bistrita-Nasaud, Cluj, Maramurs, Satu Mare, Salaj) – 3.288
3. Vest (Arad, Caras-Severin, Hunedoara, Timis)- 2.361
4. Centru (Alba, Brasov, Covasna, Harghita, Mures, Sibiu)- 2.225
5. Nord-Est- Moldova (Bacau, Botosani, Iasi, Neamt, Suceava, Vaslui)- 1.727
6. Muntenia (Arges, Calarasi, Dambovita, Giurgiu, Ialomita, Prahova, Teleorman)- 1.585
7. Sud-Est (Braila, Buzau, Constanta, Galati, Tulcea, Vrancea)- 1.440
8. Oltenia (Dolj, Gorj, Mehedinti, Olt, Valcea)- 751
v

vs

In baza acestui indice, cele mai dezvoltate 10 localitati din Romania sunt:

Comuna Dumbravita, judet Timis (IDSL 125)

Orasul Voluntari, judet Ilfov (113)

Comuna Corbeanca, judetul Ilfov, si orasul Predeal (112)

Municipiul Cluj-Napoca (105)

Orasul Busteni (104)

Municipiul Sibiu si orasul Sinaia (103)

Municipiul Bucuresti (100)

Municipiul Timisoara (99)

Comuna Necsesti, Teleorman - cea mai saraca localitate din Romania

La polul opus, cele mai putin dezvoltate localitati sunt:

Comuna Necsesti, judet Teleorman (IDSL 12)

Comunele Rasuceni, judet Giurgiu, Coroiesti, judet Vaslui, Seaca de Padure, judet Dolj, si Schitu, judet Giurgiu (IDSL 17)

Comunele Danicei, judet Valcea si Gogosi, judetul Olt (IDSL 18)

Comunele Deleni, judetul Vaslui, Toporu, judetul Giurgiu si Salcuta, judetul Dolj (IDSL 19)

| VelaJohnny a răspuns:

Trebuie si acolo un standard dupa care sa alegi ce e pozitiv si ce nu. Unii ar fi de acord cu alegerile tale, altii poate nu ar fi de acord, dorind ca si alte invataturi sa fie adoptate, cu care tu nu esti de acord. Deci nu ai face decat sa aduci in existenta o noua religie care o sa aiba sustinatori, si impotrivitori. Zic si eu, ideea mea.

| Elide a răspuns:

Si care ar fi scopul vietii daca nu are legatura cu Divinitatea?! Cum ar fi noi avem un scop sa dobandim viata vesnica.

| RAY explică (pentru Elide):

Atunci care e sensul sa traiesti daca scopul e viata de apoi?

| Elide a răspuns (pentru RAY):

Bine sa nu te gândești că după ce mori te duci intr-o altă viață, vei dormii și viața veșnică o dobandesti numai prin Iisus, cei dinaintea lui Iisus de la Adam până la Iisus nu au avut nici un scop în viață, Iisus a dat un scop fiecăruia de a trai.

| RAY explică (pentru Elide):

Ce sens are ca existam daca scopul vieti este moartea? nu ma gandesc la alte vieti stiu ca doar asta exista, ce exista dupa viata asta se numeste moarte, ciudat ca voi crestini nu vreti sa muriti sub nici o forma dar ajungeti in paradis nu ce naiba, de ce va e asa frica de moarte? orice profet a lui iahve a avut un scop sa consume iarba ascuns in varf de munte si sa prosteasca pe cei slabi de inger

| Elide a răspuns (pentru RAY):

Și dacă nu sunt minciuni, și dacă totul este o realitate, și dacă Iisus chiar va veni și ne va lua cu El, chiar îți este atât de greu sa crezi?

| RAY explică (pentru Elide):

Nu miha nu vine nici un iisus, iisus a fost un filozof care a fost zeificat de oamenii atat, acei evreu traiau vremuri apocaliptice asa ca ei au inventat aceste basme pentru a avea o speranta, ei credeau ca sfarsitul va fi in cursul vieti lor si iisus credea asta si petru, pavel, toti credeau ioan credea ca nero e 666 si el chiar a implinit ce scrie in apocalipsa a distrus acel templu, iisus este mort, filozoful iisus se odihneste pe veci alaturi de alti filozofi care omul lea zeificat

| Elide a răspuns (pentru RAY):

Te întreb ceva dar sa răspunzi sincer. Când erai mic credeai? Te.ai botezat creștin?

| RAY explică (pentru Elide):

Miha eu nu mam botezat ma botezat popa, cred ca ai ratiunea sa intelegi ca nu am avut decizia de a putea decide daca vreau sau nu vreau sa fiu crestin, daca ma nasteam in india eram hindus si ma inchinam la brahma si tu la fel

| Elide a răspuns (pentru RAY):

Dar credeai?

| RAY explică (pentru Elide):

Fata cum puteam crede la 6 saptamanii, tu glumesti nu?

| Elide a răspuns (pentru RAY):

Ce 6 săptămâni mă refer pe la vârsta de 10 -12 ani

| RAY explică (pentru Elide):

Nu mam mai botezat de atunci

| Elide a răspuns (pentru RAY):

Esti cam greu de cap ii m.am referit daca ai crezut la anii aia frate înțelegi exact pe dos

| RAY explică (pentru Elide):

Fata eu nu isi citesc gandurile tu ai intrebat
Te întreb ceva dar sa răspunzi sincer. Când erai mic credeai? Te.ai botezat creștin?
la vârsta de 10 -12 ani nu esti mic, eu ti-am raspuns ca am fost botezat la 6 saptamanii, daca credeam la 10-12 ani numai imi amintesc in ce credeam si in ce nu, posibil ca intr-o forma deista de divinitate

| Elide a răspuns (pentru RAY):

laughing laughing Am înțeles

| RAY explică (pentru Elide):

Super mi-am regaait bucuria vieti ce sa spun

| readytofly a răspuns:

Exista deja. Se numeste Baha’i, trei principii de bază sunt cel mai des folosite: unicitatea Lui Dumnezeu, unitatea religiilor și unitatea omenirii.

http://www.bahai.org.ro/

Răspuns utilizator avertizat