| ObiectivulAnonim66 a întrebat:

Cum arata Dumnezeu, daca ziceti ca il vedeti si exista? Sau e invizibil sau incolor?!

26 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

E invizibil. Si incolor pe deasupra.
Ai o iubita? Te iubeste? Esti sigur pe dragostea ei? De ce? Ca doar nu vezi acea dragoste. E invizibila. Si incolora. Nu o poti atinge. Nici pipai (nu iubita, ci dragostea ei happy ). Daca ai vrea sa te rezumi doar la ce vezi, recunosti ca ar trebui sa te multumesti cu foarte putin, nu?
Dumnezeu e dragoste. Desigur ca e mai mult decat atit. Dar se aseamana cu dragostea. De aceea, oricit te-ai uita dupa El, nu il vei vedea. Pentru ca nu are culoare. Nici forma.
Cum arata Dumnezeu cand Il "vad", totusi? Il vad in dragostea sotiei mele, Il vad in briza racoroasa a diminetii, care ma face sa am pofta de viata, Il vad in zimbetul oamenilor, Il vad in ajutorul unui prieten, Il vad in succesul pe care l-am considerat de neatins. Il vad in o mie de locuri, o mie de "forme", in o mie de situatii. Il vad unde ma astept mai putin, si nu Il vad unde ma asteptam sa Il vad, Il vad in rugaciune, unde Il descopar in toata spledoarea caracterului Sau: bun, iubitor, intelegator, desavirsit, corect. Frumos. Mai frumos ca sufletul oricarui pamintean.
Nu te astepta sa Il vezi fata in fata pe Dumnezeu. Nu se poate asta. Conform Bibliei, nu se poate sa Il intilnesti si sa scapi cu viata. Probabil pentru ca personalitatea Sa puternica, extrem de puternica, ar anihila personalitatea ta mica si nesemnificativa (stai linistit, nu vreau sa te acuz cu ceva, si eu ma vad la fel) in comparatie cu a Lui. Pentru ca de fiecare data cand Il "vezi" pe undeva, ceva se schimba iremediabil in fiinta ta, facindu-te mai bun. O aratare a lui ar fi ca un fulger care, in loc sa produca caldura, desi o are, acolo unde loveste, arde. Nu degeaba spune Biblia ca El este un foc mistuitor. De aceea nici nu ni se arata fata in fata.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu este invizibil ochilor noștri. Dacă l-am vedea am muri, datorita puterii sale.Dar ii simțim prezenta prin toate lucrurile create. La fel cum e cu vântul, nu il vedem, dar îl simțim.

Răspuns utilizator avertizat
| danay72 a răspuns (pentru ObiectivulAnonim66):

Gandeste-te ca el a creat soarele, ce energie degaja și la ce distanta e de noi. Apoi când Moise a vrut sa îl vadă pe Dumnezeu, acesta i-a zis ca dacă l-ar vedea ar muri.

| RAY a răspuns:

Acelasi culoare si existenta ca orice inventie umana

| Mayhem666 a răspuns:

Eu nu cred in Dumnezeu, sunt ateu!

Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 a răspuns (pentru ObiectivulAnonim66):

Si eu te uiti la Levi Elekes? E fain tipul!

Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 a răspuns (pentru ObiectivulAnonim66):

Partea cu serpii nu o stiam, adica, nu m-am mai uitat la videoclipurile lui de mult timp, la inceput ma uitam des, dar dupa ce i-am vazut toate videoclipurile de pe canal, nu m-am mai uitat, si am uitat de el.

| mentholinks a răspuns:

Arata ca un om. In scriptura zice ca am fost facuti dupa chipul lui iar in apocalipsa este descris ca avand infatisare de om.

| martzian a răspuns:

Faceți o eroare gravă de categorie. Pe de o parte avem o lume naturală, fizică - și un simț corespondent (în acest caz, văzul). Pe de altă parte este o realitate transcedentală, care depășește granițele naturalului și nu se aplică legilor sale... Și ați decis să le puneți împreună, alăturând caracteristici specifice primei categorii la a doua categorie! E ca și când am întreba... cum miroase culoarea roz? Dumnezeu nu poate fi văzut - ca Duh. Totuși, El s-a revelat pe Sine, traversând acea graniță dintre natural și supranatural, iar omul L-a putut cunoaște în persoana lui Isus Hristos.

Capacitățile spirituale cu care ați fost înzestrați sunt cele care vă ajută să intrați în legătură cu Dumnezeu, dar modul în care îl veți vedea nu este nicidecum fizic, ci mai degrabă cu "ochii sufletului", ca pe o făptură imanentă.

În Biblie scrie că: "Nimeni n-a văzut vreodată pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este în sânul Tatălui, Acela L-a făcut cunoscut." (Ioan 1:18)

Sper că ajută.

| vocea a răspuns:

Dumnezeu este hiperconstiinta, este tot si toate nu are forma.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Esti prea mic din toate punctele de vedere ca sa intelegi ceva.

Răspuns utilizator avertizat
| VelaJohnny a răspuns:

Pentru ochii nostri, ambele. Biblia spune ca nimeni nu ar putea sa-l priveasca pe Dumnezeu si sa traiasca. Sper ca nu ai vorbit cu mortii, de spui ca a spus cineva ca l-a vazut. Sau nu e vorba de Dumnezeul Bibliei. Uite un dumnezeu pe care il putem vedea, si ii putem spune culoarea

https://upload.wikimedia.org/......ed_man.jpg

BTW, multi metalisti il venereaza laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aş zice că seamănă puțin cu Gandalf, are și cont pe FB.
https://www.facebook.com/eusuntdumnezeu/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu l-a vazut nimeni deci nimeni nu stie cum arata. Daca te referi la ala crestin nu exista.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Uite aici o descriere interesanta extrasa din : Neale Donald Walsch Conversatii cu Dumnezeu

https://www.youtube.com/watch?v=4vusFtw79SY

| Niklauss a răspuns:

Pentru fratele tau te rog eu nu mai pune intrebari legate de religie.

| Rocsid a răspuns:

Incolor, inodor si insipid.
Chiar azi l-am vazut..isi cumpara din Kaufland ceva mandarine..are si el poftele lui.

| TabletaSB a răspuns:

Se arata in lumina.
Fiul Lui a fost printre noi acum 2000 de ani.
Daca tu crezi, si nu exista - nu ai pierdut Nimic; dar daca nu Crezi, si Exista - ai pierdut TOTUL.

| 11naomi11 a răspuns:

Nu! In nici un caz. Nimeni nu l-a vazut vreodata! Nu stie nimeni cum arata dar stim ca exista si credem in El.