| anonim_4396 a întrebat:

Cum arata Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu este Duh.

23 răspunsuri:
| VladGH a răspuns:

Timpiti mai sunteti ma. Intii intereseaza-te ce este Dumnezeu.

| LikeARollingStone a răspuns:

Bine.

| ChrisNemo a răspuns:

Sacsi

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
1.Nu cred că există.
2. Unii spun că oamenii sunt făcuţi după chipul lui.
3.Cică ar arată aşa dacă ar exista: http://1.1.1.3/......etail.jpg.

| MMihai a răspuns:

Dumnezeu poate arăta
cum vrea el.

| Hombre a răspuns:

Singura descriere despre cum arata Dumnezeu e in biblie;
Geneza 1:26- Şi a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul şi după asemănarea Noastră..."
1:27-Şi a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut;
Deci trebuie sa arate ca noi.

| dragos38 a răspuns:

Nimeni nu stie cum arata d-zeu, poate fi o energie divina, dar in nici un caz nu are insusiri umane(picioare, brate, ochi, organe de reproducere,)noi ni-l imaginam dupa chipul si asemanarea noastra. nu el ne-a facut dupa chipul si asemanarea s-a.

| 220V a răspuns:

Dezbracat. Ne-a facut dupa chipul si asemanarea lui, Adam si Eva erau dezbracati la inceput, deci...

| Maxim96 a răspuns:

Dumnezeu nu este o substanţă impersonală sau doar o "mare forţă", ci, mai degrabă, fiecare dintre Persoanele Divine este în legătură personală, de iubire: intratrinitară, pe de o parte, şi cu creaţia, pe de altă parte.Este mai presus de toate, este în afară de orice fiinţă, pentru că este suprafiinţială, mai presus de cele ce sunt, mai presus de Dumnezeire, mai presus de bine, mai presus de desăvârşire.Este însăşi lumina, însăşi bunãtatea, însăşi viaţa, însăşi fiinţa, pentru cã nu are existenţa sau ceva din cele ce sunt de la altcineva. El este izvorul existenţei pentru cele care există, al vieţii pentru cei vii, al raţiunii pentru cei care participă la raţiune şi pentru toţi cauza bunătăţilor.
Credem într-o singură fiinţă, într-o singură Dumnezeire, într-o singură putere, într-o singură voinţă, într-o singură activitate, într-un singur principiu, într-o singură stăpânire, într-o singură domnie, într-o singură împărăţie, cunoscută în trei ipostase desăvârşite, dar adoratã într-o singurã închinăciune, mărturisitã şi adorată de toată făptura raţională. Ipostasele sunt unite fără să se amestece şi despărţite fără să se despartă, lucru care pare şi absurd.

| Dandanache a răspuns (pentru Maxim96):

Nu uita sursa data viitoare.
http://ro.orthodoxwiki.org/Sfânta_Treime

| Dreamer a răspuns:

Cu degetul, sau cu linia, sau cu bastonul...nu, cel mai probabil cu laserul. Mda laser trebuie sa fie...

| Rakanishuu a răspuns:

Pai uita-te si tu.

| Dumniezău a răspuns (pentru Wøodenpints):

Tare astarolling on the floor

| TheStory a răspuns:

Ca noi.
Nu spune Biblia ca ne-a facut dupa chipul si asemanarea sa.

| RandyMarsh a răspuns:

Salut!
Pai....Cum sa arate? Arata ca ceva ce nu exista.

| c0ton a răspuns:

Pai Dumnezeu se considera ca arata ca un om ca el a facut oameni dupa chipul sau dar nu se stie chiar exact cum arata ca niciodata nu l-a vazut pe el nimeni

| sublime89 a răspuns:

Ca un batran cu barba mare alba. Desi nu stiu cum poate ceva etern sa imbatraneasca. laughing

| dragos38 a răspuns (pentru Maxim96):

Se pare ca tu crezi in sfanta treime adica tatal(divinitatea)fiul adica (hristos) care a fondat religia crestina in numele ei au fost omorati peste un miliard de oameni si sf.duh care s-a pogorat asupra fecioarei Maria dand nastere lui Isus.ciudat este faptul ca Isus cu gura lui a spus eu sunt fiu de om/iata deci o contradictie si inca o cheste nu ti se pare bizar ca divinitatea nu avea altceva de facut decat sa se preocupe cu procrearea trimitand sf.duh sa o lase gravida pe fecioara Maria nu-ti suna cam ciudat.in fine totusi eu cred altceva care este mult mai aproape de realitate ca isus a a fost facut cu soldat roman pe nume Pandera si in total fecioara Maria a avut 6 fii.este mult mai aproape de realitate Isus credea in zeii. zeul eli

| dragos38 a răspuns (pentru Maxim96):

Daca citesti mai cu atentie o sa observi contradictile se contrazicea chiar pe el insasi:Matei:10:34 isus a zis nu socotiti ca am venit sa aduc pace pe pamant; n-am venit sa aduc pace, ci sabie (intr-adevar s-a implinit asa cum relateaza izvoarele istorice peste un miliard de oameni au fost omarati in numele religiei crestine.)tot in (Matei 5:9) Fericiti facatorii de pace, ca aceia fiii lui D-zeu se vor chema.
biblia e plina de contradictii si jigniri la adresa divinitatii asta este

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Se spune ca suntem facuti dupa chipul si asemanarea Sa si chipul lui mai apare se pare pe boabele de grau, incearca sa analizezi un bob de grau si vei vedea

| ioanaAn a răspuns:

Ca un extraterestru

| AlexeHellsing a răspuns:

Dumnezeu Tatăl este fără chip, Chipul Fiului lui Dumnezeu îl avem pe icoane datorită Sfintei Mahrame și al giulgiului iar Sfântul duh știm că s-a arătat în chip de porumbel la botezul Domnului.