| Vernusio a întrebat:

Cum as putea sa ma pocaiesc?
Sa devin pocait ca altii.
Imi doresc de ceva timp.Simt ca vreau sa fiu mai aproape de Dumnezeu decat sunt acum.
Care sunt pasii pentru a deveni pocait? Vreau sfaturi si explicatii de la cei ce sunt deja pocaiti.

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

A trece la o secta nu te face pocait, credinta de a fi sincer cu tine insati si a fi bun cu cei din jurul tau cred ca da rezultate mai bune, ai impresia ca toti pocaiti sunt sfinti? poti fi bun si fara a trece la o secta, citeste biblia si puneao in aplicare simplu, iubestesti aproapele ca pe tine insati asta e porunca lui iisus

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns:

Dorința de a fi mai aproape Dumnezeu vine tot de la El.Roagă-te și spune-i lui Dumnezeu că vrei să fie EL Stăpânul vieții tale, cere-i iertare pentru toate păcatele pentru care te mustră conștiința, și primește iertarea pe care El o oferă prin sacrficiul Mântuitorului, iartă și tu pe toți cei care ți-au produs amărăciune.Citește Biblia, mai ales Noul Testament și Psalimii, roagă-te să -ți voebească Dumnezeu prin ceea ce citești, roagă-te să găsești comunitatea care El crede că te poate ajuta să crești în credință.

| milan9 a răspuns:

Pocainta adevarata este aceea in care lucreaza harul lui Dumnezeu: Taina Spovedaniei.
Orice alte pretentii referitoare la "pocainta" ce nu au legatura cu Biserica nu sunt altceva decat gargara sectanta prozelitista. Dar stii de ce iti zic acest lucru? Pentru ca Mantuitorul nostru ne-a lasat o singura Biserica. Singularitatea si unicitatea ei ca si cult ce pastreaza in lume transmiterea harului Duhului Sfant au fost cubliniate de Mantuitorul Hristos aproape OBSESIV:

"Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

| TrăieşteClipa a răspuns:

Daca vrei sa fii mai aproape de Tatal care este in ceruri te poti muta la munte, si vei fi mai aproape cu cateva sute de metri.
Sau te urci pe sifonier si vei fi mai aproape cu 2 m.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Vezi-ti de treaba ta daca nu intelegi ironia.
https://www.tpu.ro/religie/iar-am-pacatuit-cu-malahia-ce-ma-fac/