| anonim_4396 a întrebat:

Cum ați reacționa dacă ați fi singuri acasă și ar apărea Iisus în fata voastră? V-ați speria, ați încercați sa fugiți pentru ca vi s-ar părea o chestie anormala sau ați avea o stare de liniște și pace și v-ați apropia de el?

16 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Domnul Isus Hristos NU poate aprea pe pamant fiindca la ora ACTUALA face serviciul de Mare Preot in Capitala Universului in Templul de acolo IAR cand va IESI din Templu va fi SFARSITUL planetei noastre.
In concluzie NUMAI Dracu cu forma lui Hristos poate apare iar in acest caz singura aparare este RUGACIUNEA catre Dumnezeu.

| RAY a răspuns:

Iisus nu a scris nimic, nici nu exista date istorice clare cum ca ar fi existat vreodata, crestini il vad in 4000 de mii de feluri, eu ca ateu il vad ca profet atat

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poezia Mesagerul de Mihai Codreanu.

| Celcestietot a răspuns:

Demonii pot lua chip de lumina și să înșele oamenii (scrie in Biblie). Dar posibilitatea de a fi Iisus nu este exclusă. 50-50 % șanse să fie El sau nu.

| Celcestietot a răspuns:

Dacă asta este părerea ta despre tine, îmi pare rău, nu trebuie să te jignești singur publicând comentarii. Apropo, pofta bună la ceea ce ai menționatwinking.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Domnul Isus locuiește in adevăratul creștin prin Duhul Sfânt.Iar diavolul care trăiește doar in întuneric nu il poate deranja deoarece Domnul Isus a spus cu privire la creștini ca sunt lumina lumii.Așa ca creștinii sunt scutiți!

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Depinde de starea mea de spirit. Am momente în care fac pe religioasa și momente când sunt în stare să-i dau palme unei persoane dacă-mi zice de Dumnezeu. Deci depinde.

| Mircea08 a răspuns:

As fi sigur ca este diavolul. Iisus nu a aparut niciodata si nu va apare nici de acum inainte in fata unui om obisnuit pentru ca nu are nici un motiv. Ceea ce a avut sa ne spuna ne-a spus, si ne-a spus TOT ceea ce aveam nevoie sa stim. Nu cred ca se pune problema sa fi uitat ceva si sa-si aminteasca abia dupa 2000 de ani!?!?

| Theo94 a răspuns:

Nu cred ca ar fi posibil asa ceva, dar prin absurd daca s-ar intampla asa ceva probabil as fi speriat in momentul aparitiei pentru ca nu stiu ce ar fi cu adevarat, la fel si cu multi credinciosi sau asa zisi credinciosi chiar daca ei spun ca nu s-ar speria.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

As striga la Isus Hristos sa ma ierte pentru ca cel din fata mea clar nu ar fi Isus. Urmatoarea venire va fi pe Muntele Maslinilor.

| chuckmanson a răspuns:

I-aș spune, ce faci bro, băgăm un cui? laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Helper07 a răspuns:

As fi coplesit de slava sa si as cadea aproape lesinat din cauza prezentei Sale. Ma consider inca prea pacatos ca sa stau in picioare inaintea Lui Dumnezeu.

| unvecin a răspuns:

Cred că depinde de context și de relația omului cu El.

Spre exemplu, ucenicii s-au speriat la un moment dat crezând că văd o nălucă (Matei 14:26).

De asemenea, când va reveni în slavă, evenimentul va fi unul fericit pentru cei salvați, dar unul îngrozitor pentru oamenii care nu s-au pocăit. (Apocalipsa 6:16)

| anonim_4396 explică (pentru unvecin):

Da de exemplu sa îți apară în haine albe, gen nu cum arata când a fost răstignit pe cruce.

| unvecin a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă îți apare în vis sau vedenie e una, dacă apare în persoană e alta. E greu de prevăzut o reacție emoțională pe care o poate avea un om.

Dacă e să luăm rațional, avem câteva date care ar trebui să ne ajute:

1. Iisus ne-a avertizat că vor veni hristoși mincinoși, și se va spune că ar fi fost văzut în odăițe ascunse sau nu știu unde.

2. Iisus a mai spus că revenirea lui va fi una vizibilă pentru toată lumea. Deci e exclus ca El să apară undeva pe glob și o mare parte din oameni să rămână în ignoranță.

3. Prin întrupare Fiul lui Dumnezeu a luat asupra Sa natura noastră umană pentru totdeauna. Chiar dacă a înviat într-un corp glorificat, el continuă să fie un corp pipăibil și observabil, urmele rănilor rămânând pentru totdeauna în palmele Sale. Iisus e pentru totdeauna frate al nostru, chiar dacă nu a încetat niciodată a fi Dumnezeu. O consecință e că trupul uman Îl limitează, în sensul că nu poate fi prezent peste tot în același timp. De aceea făgăduința că va trimite un Înlocuitor - Duhul Sfânt, este foarte prețioasă. Prin El poate să locuiască în inimile noastre.

Deci, e foarte probabil că o astfel de experiență să fie una de altă natură decât divină. Deci, mai există și varianta că: chiar dacă la prima vedere pare a-ți transmite pace, când vei analiza situația să observi că e vorba de o contrafacere venită din partea vrăjmașului. Și reacția ar fi una pe măsură.