| PorumbRodica1965 a întrebat:

Cum au aparut pacatul si imperfectiunea, si de ce ne impiedica natura noastra pacatoasa sa respectam autoritatea?

Răspuns Câştigător
| ada92 a răspuns:

Prin neascultarea a doi oameni: Eva care a dorit sa devina zeita, si Adam care a iubit-o mai mult pe Eva decat pe Dumnezeu si a facut ce a spus ea. Din cauza ca am mostenit imperfectiunea, gresim si noi fara sa vrem (sau de multe ori intentionat).

8 răspunsuri:
| Dandanache a răspuns:

Strict teologic, din cauza liberului arbitru. Insa imperfectiunea e anterioara pacatului lui Adam si Eva. Caderea lui Lucifer si prezenta sarpelui, ca entitate "vicleana" in Gradina Edenului, sunt consecinte ale liberului arbitru, intrebuintat insa nu de rasa umana, ci de cea a ingerilor.

| Elvina a răspuns:

Pacatul nu exista. E vorba doar de manipulare. Daca Dzeu e atotputernic si omniprezent stia gandurile Evei si al lui Abel si putea sa le impiedice. Si apoi Isus e cel care nu a respectat deloc regulile evreilor: facea minuni sambaa, nu se spala pe maini, a salvat o curva.

| sublime89 a răspuns:

Ce te face sa crezi ca nu au existat de la inceput?

| BlackSulphur a răspuns:

La ce fel de autoritate te referi?

| DeusCorrupti a răspuns:

D-zeu a creat păcatul și a fost creat pentru a ne putea deosebi unii de alții.

| Robyi a răspuns (pentru DeusCorrupti):

Dumnezeu nici pe de parte nu a creat pacatul!
Citeste Romani 5:12, 18

| cerveau a răspuns:

Nu exista perfectiune, de fapt nici o fiinta nu este prefect adaptata mediului in care traieste.
Autoritatea intr-adevar nu trebuie respectata, fiidnca daca respectam autoritatea dupa cum ne arata istoria, da in nebunie si comtie abuzuri si atrocitati in defavoarea supusilor. Daca o forma de autoritate nu este capabila sa-si explice legitimitatea, trebuie dizolvata, iar Dumnezeu ca orice alta forma de autoritate abuziva trebuie suprimat.

| Dxz_Codrin_1994 a răspuns:

Cred ca Creatorul nostru a creat asta...Nu stim nimic sigur 100% putem doar sa banuim! Ai dreptul sa crezi in tot ce vrei tu dar nu vei sti niciodata daca e adevarat sau nu!