| SG1995 a întrebat:

Cum au murit celelalte religi antice in defavoarea iudeo-crestinismului? Chiar daca ai ucide toti adepti unei idei nu poti ucide ideea in sine. Scrierea a jucat un rol important in supravietuirea iudaismului si raspandirea crestinismului, totusi si celelalte religii antice avea anumite texte de factura religioasa deci de ce? Faptul ca cele doua texte : Tora si NT au fost scrise intr-o limba de circulatie externa a jucat vreun rol? Ma refer in special la religiile din orientul mijlociu care pare ca n-au reusit sa se conserve asa de bine.

3 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Religia, in general, sa autoconservat, in principal prin faptul ca propovaduiesc aceleasi valori!
Acelea ale Libertatii UMANE!
O sa razi ca scriu astea!
Dar Libertatea se castiga doar prin RESPECTAREA LIBERTATII CELORLALTI!
Pari un baiat cu carte! Sper sa intelegi!
Religiile Iudaice au avantajul in a fi mai EXPLICITE, dar si cele asiatice!
Aceleasi valori imbracate in diverse hainute!
Dar nu te lua dupa propaganda care are alte interese! Cand intri in intelegerea unei religii, uita de influente judeca doar cu mintea ta! Cum zicea Christos, ceva in genul:lasa TOTUL si Urmeaza-mi Mie!

| Mclaren12 a răspuns:

Pentru ca au fost distruse bossulica, asta este la mintea cocosului. Evreii au o ura genetica pentru pagani si pana si undeva in biblie scrie exact versetul asta: "Pe vrajitoare sa n-o lasi sa traiasca".
In timpul inchizitiei Europa a fost crestinizata cu forta, din ce vad Asia a fost mai norocoasa, Hinduismul a supravietuit, dar nu stiu cat de autentic a ramas, budismul la fel, de fapt in Japonia secolului XV, imparatul de atunci i-a alungat din tara pe iezuiti.
Au fost distruse numeroase muzee, documente, statui, pergamente etc, de exemplu biblioteca din Alexandria. Aproape toata cunostinta pagana s-a pierdut, dar paganismul nu a murit niciodata. Au existat de atunci si inca exista pagani care practica invataturile antice, precum unii hindusi, unii tibetani etc. Si Newton a studiat ocultismul si alchimia. Din fericire in prezent exista din nou cunostinta pagana autentica nealterata. Avem din nou informatii autentice despre rune, necronomicon, mantrele din sanscrita, cultura pagana etc.

| heracles a răspuns:

Religia iudeo-crestinista din cate am citit asa ocazional, a fost promovata si a devenit institutionalizata de catre Imperiul Roman cand la conducere a fost Imparatul Constantin, la inceputurile sale si crestinismul era o secta, ''secta crestina''care s-a desprins din sanul religiei iudaice, si exista diferente intre religia iudaica si cea crestina, in religia iudaica dupa ce mori, mort ramai, nu pomeneste nici ca te duci in rai, nici ca te duci in iad, mori si atat, in timp ce religia crestina iti promite paradisul sau daca nu esti cuminte iadul.a asi era sa uit, iudeii de pastii nu sarbatoresc invierea lui Isus Hristos ci ''trecerea'' cand Moise i-a eliberat pe evrei de sub jugul egiptenilor, iar religia crestina sarbatoreste invierea lui Isus Hristos, deci in concluzie iudeii sarbatoresc pastele inainte de nasterea lui Isus Hristos