| AvalohAlyn a întrebat:

Cum comentati existenta acestei carti si a acestor dovezi din ea? Si totusi Biblia are dreptate.
http://www.litera.ro/index.php/si-totusi-biblia-are-drep tate.html
(linkul nu e pentru reclama ci pentru.a arata cartea)
Publicată pentru prima dată în 1955 şi revizuită în 1980, celebra lucrare a lui Werner Keller a fost tradusă în peste 25 de limbi și s-a vândut în mai mult de zece milioane de exemplare. Datorită abordării documentate, dar deloc greoaie, a istoriei şi arheologiei biblice, cartea a devenit extrem de populară, ajungând să fie folosită ca material de studiu. Autorul dedică treizeci şi patru de capitole Vechiului Testament şi zece capitole Noului Testament, demonstrând ştiinţific că Biblia conţine date reale. De-a lungul Nilului, al Iordanului, Eufratului şi Tigrului, cât şi pe ţărmurile Mării Moarte şi ale Mării Mediterane arheologii au descoperit atât de multe dovezi străvechi ale

celor spuse în Biblie, încât oamenii de ştiinţă din cele mai variate domenii au putut să prezinte, pas cu pas, explicaţii pentru istorisirile biblice. Werner Keller s-a născut în 1909 în Anhalt şi a trăit din 1945 în Berlin, fiind jurnalist la Die Welt şi alte publicaţii prestigioase. A murit în 1980, în localitatea elveţiana Ascona. A mai scris, printre altele, Ost minus West = Null (Est minus Vest = Zero, 1960) şi Geschichte der Etrusker (Istoria etruscilor, 1970).

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Personal consider Biblia o realizare extraordinara a umanitatii in general, si a poporului evreu in special iar cine "judeca" o carte care a schimbat atat de mult umanitatea, e doar prost, si atat. happy
(Poate-mi dau si mie respondentii de aici un alt exemplu al unei CARTI din orice domeniu, carte care sa fie studiata continuu de sute de ani de catre felurite institute si universitati din intreaga lume)...
?

1. In ceea ce priveste "petele albe" din Biblie, acestea erau cu mult mai multe in urma cu 300 de ani, multe in urma cu 100 de ani, iar daca si acum prezinta aspecte de neinteles, asta nu inseamna ca intr-un viitor apropiat sau mai indepartat nu vor fi si ele elucidate.

2. Este stiut faptul ca din alcatuirea prezenta a Bibliei lipsesc kilograme de manuscrise, "tone" de informatii, ceea ce face ca intelegerea multor pasaje sa treneze...sau mai simplu spus pentru ateii de 12 ani: Daca scoti doar 200 de pagini din trilogia "Stapanul inelului", si cartea aia devine la fel de dificil de inteles bre! big grin
Comprende acum? happy
Repet:
Sa judeci chiar ateu fiind, o carte, (unica), studiata de stiinta in universitati renumite, de sute de ani, imi pare doar prostie crunta, nimic altceva.

Sa numeasca cineva o alta carte, devenita material de studiu universal, si retrag "prostia" cu care i-am gratulat pe cei ce apasa tastele fara sa consume si neuronul...

| doctorandus a răspuns (pentru Darkmagic):

Universitarii studiaza Biblia la fel cum biologii diseca broastele: Biblia e broasca pe care o diseca biblistii.

We can start the topic by conceding that, just as no modern expert on Plato is expected to be a Platonist (even of the Middle or Neo- sort), no Bible expert should be expected to accept the ideas it puts forth, far less believe in its god(s) or its divine origin.
—Philip R. Davies, Reading the Bible Intelligently

| Holiday a răspuns (pentru Darkmagic):

"Poate-mi dau si mie respondentii de aici un alt exemplu al unei CARTI din orice domeniu, carte care sa fie studiata continuu de sute de ani de catre felurite institute si universitati din intreaga lume"

Acum depinde si ce inseamna sa "o studiezi". Ca material care a dus manipularea pe noi culmi, intr-adevar, mai ales Noul Testament, am recunoscut intotdeauna, a fost o mare realizare, dar mai putin a evreilor, mai mult a romanilor, care pornind de la problemele create de evrei cu aerele lor de "popor ales" insuflate de prima parte a povestii, creau probleme in imperiu. Iar prin NT, romanii, e adevarat ajutati si sfatuiti de unii evrei "colaborationisti", sa le zic asa, le-au deturnat evreilor zeul si l-au trensformat in unul mai blajin si lor le-au dat alte ocupatii, le-au servit pe "mesia", foarte adevarat au fost mai multe incercari, nu Isus e primul mesia livrat, povestea astuia a tinut, si i-au mai potolit. Pana la urma au fost si inca mai sunt evrei care s-au prins de smecherie si ei inca asteapta sa vina mesia. Ca asteapta degeaba e alta discutie.
"Studiul" Bibliei din punct de vedere religios in diferite scoli, universitati, etc, de-a lungul timpului a fost sponsorizat si IMPUS de biserica, indiferent care era prin zona, si de aici longevitatea studierii scrierii. Vezi ca exemplu introducerea "religiei" in scoala din Romania, care de fapt nu e decat studiu biblic din perspectiva ortodoxa. Daca acum se poate asa ceva, nu e greu de imaginat cum functionau lucrurile acum o suta sau trei sute de ani.Motivele pentru care, sa-i zicem generic, biserica, a facut astea sunt evidente, nu mai intru in amanunte.
Mai mult decat atat, pentru a o combate, cei care au inteles despre ce e vorba au nevoie de argumente solide, demonstrate, deci un studiu, dar de alta natura trebuie facut si de ei, mai ales ca studiosii religiosi de multe ori cu evidentele in fata nu recunosc ca bat campii.

"Sa numeasca cineva o alta carte, devenita material de studiu universal"

Asta cu "material de studiu universal" e haioasa avand in vedere ca Biblia e material de studiu doar pentru crestini, iar crestinii n-au fost "universali" niciodata, nici macar majoritari.
Ai impresia ca ceilalti fac studii biblice, sau ca le este/le-a fost predata la scoala?!?
La ora asta, pe sase miliarde de oameni, punand la socoteala doar cei care nu sunt crestini, nu mai vorbim de "crestinii de duminica", nu-i doare nici in...cot de povestea voastra si de zeul vostru. Foarte adevarat ca unii au si ei povestile lor, la fel de "reale".

"Daca scoti doar 200 de pagini din trilogia "Stapanul inelului", si cartea aia devine la fel de dificil de inteles bre!"

Aici ai dreptate, paralela e buna, ambele sunt fantezii, doar scopul e diferit, daca Stapanul Inelelor e pentru divertisment, Biblia are ca scop clar manipularea.

| doctorandus a răspuns (pentru Darkmagic):

„Bănuiala mea e că majoritatea studenților care vin în primul an de seminariu teologic nici nu știu la ce să se aștepte de la cursurile cu privire la Biblie... Fiecărui student i se cere să urmeze cursuri introductive și apoi avansate în studii biblice. Cei mai mulți studenți se așteaptă ca aceste cursuri să fie predate dintr-o perspectivă pioasă, arătându-le lor, ca viitori pastori, cum să aplice Biblia în viețile oamenilor în predicile lor săptămânale.

Astfel de studenți trebuie să se aștepte la o trezire foarte dură la realitate: seminariile protestante principale din SUA sunt vestite pentru a nega convingerile dragi ale studenților cu privire la Biblie, chiar dacă aceste convingeri sunt o idee vagă și caldă că Biblia este un ghid minunat pentru credință și practică, care trebuie tratat cu respect și pietate. Aceste seminarii predau studii serioase și profunde de analiză a Bibliei. Ele nu flatează pietatea studenților, ci sunt predate de universitari care sunt la curent cu ceea ce cercetarea de limba germană și de limba engleză a scris despre Biblie în ultimii trei sute de ani.

Abordarea Bibliei din aproape toate seminariile principale protestante (iar acum și din cele catolice) este ceea ce se numește metoda «critico-istorică». Ea este complet diferită de abordarea «devoțională» a Bibliei care se învață din biserici."
—Bart D. Ehrman, Jesus, Interrupted: Revealing the Hidden Contradictions in the Bible (And Why We Don't Know About Them)

| Darkmagic a răspuns (pentru Holiday):

1. Nu mi-ai dat exemplul unei lucrari macar la fel de cunoscuta si de studiata ca Biblia.
2. Poate ca in Romania este studiata doar din punct de vedere teologic, dar in alte state (ca SUA de exemplu), Biblia e cercetata din toate punctele de vedere si de catre aproape toate disciplinele.
(Poate o sa ajunga candva si in Ro, stirea ca un grup de la M.I.T. a construit inclusiv un model al "Chivotului" dupa specificatiile din Biblie)...
Dar bine'nteles, voi astia din Carpati sunteti dati in pana lui Hector de informati ce sunteti, iar restul, astia care stau toata ziua in gura cu "God bless America" sau "God save the queen"..."e" niste prosti si niste inapoiati. laughing
3. Vorbeai de manipulare...
In Ro sunteti manipulati de crestinism, sau CU MULT mai manipulati de o gasca de politicieni care fac tot ce pot si care cu ce'apuca, astfel incat la 100 de ani dupa Ceausescu, sa o duceti din mai "bine", in si mai "bine"? big grin
Vrei exemple de manipulare?
"Filosofia" din "Mein Kampf" a ucis in numai 5 ani, 55 de milioane de oameni.
Mai scriu o data, poate e greu cu cifrele...
55.000.000 de oameni, in 5 ani!
Iar voi va luati la tranta cu Biblia... laughing
De ce nu "diseca" nimeni "Mein Kampf"?
Pai din doua motive:
Hitler n-avea nicio treaba cu crestinismul, iar tot ce nu e crestin, e BUN pentru atei.
Si doi: Niciun ateu de aici nu e destul de informat pe subiect, incat sa faca macar un comentariu de nivel colegiu la "Mein Kampf"...

Scrieti voi ateii, o carte care sa "manipuleze" niste miliarde de oameni precum a facut Biblia, dar in sensul dorit de voi, sa vedem, puteti?
V-ati gasit voi sa judecati Biblia... big grin
Foarte tare. E o... lovitura! laughing

| Alphawolf a răspuns (pentru Darkmagic):

Iarasi vorbesti fara tine. Tu fara sa ataci ateii(cu subiectivismul tau), nu poti da nici-un un raspuns. Oare ce indica asta?

"o carte care a schimbat atat de mult umanitatea"

Adevarat, insa intrebarea este: Schimbarea a fost in bine sau in rau? Nu cred ca te prea poti lauda cu efectele produse de cartea mult "studiata". Iar cat priveste prostia, ea se atribuie subiectivismului, celor care vad doar cum le convine... si celor care vad doar ce a fost, nu si cum ar fi putut sa fie.

"(Poate-mi dau si mie respondentii de aici un alt exemplu al unei CARTI din orice domeniu, carte care sa fie studiata continuu de sute de ani de catre felurite institute si universitati din intreaga lume)..."

Ai impresia ca Biblia ar prezinta mai mult interes decat alte carti daca ea nu ar ataca slabiciunile oamenilor, daca nu le-ar conditiona gandirea si viata? Te inseli amarnic! Care alta carte ataca slabiciunile omului mai mult decat Biblia, care alta carte se promoveaza mai mult? Slabiciunile omului provoaca interesul penmtru acea carte. Odata adoptata ca adevar normal sa prezinte interes pentru cei ce cred... Iar prin faptul ca foarte multi cred in ea(fiind indoctrinati de la varsta cand ei sunt naivi) starneste si la altii interes.

"Este stiut faptul ca din alcatuirea prezenta a Bibliei lipsesc kilograme de manuscrise, "tone" de informatii, ceea ce face ca intelegerea multor pasaje sa treneze..."

Chiar atat de handicapat este acest "creator"? De ce s-a bagat in seama daca e incapabil? Si oare ce-ar putea lipsi? Stiut de cine? De cei ce se agata de ea, de cei care o vor explicabila, logica, adevarata? Daca omul se agata de ea, el o va interpreta la infinit, el va gasi o "explicatie" pentru orice inconsistenta sau aberatie, isi va raspunde: "Nu putem sti, aici lipsesc Kilograme sau tone".

"Sa judeci chiar ateu fiind, o carte, (unica), studiata de stiinta in universitati renumite, de sute de ani, imi pare doar prostie crunta, nimic altceva."

Si faptul ca ea a fost atat de "studiata"(prea putine persoane au studiat-o obiectiv), demonstreaza ce? Ca sunt prea multe persoane care au inghitit pe nemestecate, foarte multe persoane superstitiose, victimele slabiciunilor? Sau ce?

| Darkmagic a răspuns (pentru doctorandus):

Ce mi-ai urcat in al doilea raspuns e Wikipedia...
De ce nu agreez eu Wikipedia si "informatiile" de pe internet in general?

Wikipedia la modalitatea de constructie a Marii Piramide zice ca "s-a utilizat o rampa, si ca pe acea rampa care inconjura monumentul ridicandu-se odata cu el, s-au urcat monolitii"...

Nu spune nimeni de la Wiki ca ipotetica "rampa", ar fi inglobat un volum de munca si de materiale DE PATRU ORI mai mare decat insasi piramida in sine! big grin

Am avut cont acolo, am incercat sa corectez articolul profesorului respectiv, si am primit un raspuns naucitor, ceva de forma:
"Politica Wikipedia nu este orientata spre "Nu se cunoaste", orice teorie argumentata de lucrari este editata, sub rezerva unor comentarii de forma: inca se cerceteaza aspectele neconcludente,..." etc, etc, ETC.
Mai doreste cineva si alte exemple ale "stiintei" de pe Wiki? laughing
Ca ii dau!
Sunt chestiuni care se pot verifica, ca si cea de mai sus. big grin
De cate ori ati intalnit pe Wiki: "Nu este cunoscut", "Nu se cunoaste", "NU SE STIE"?
Wiki daca nu are MACAR o lucrare obscura sau fantezista (ca exemplul cu Gizeh) in spate, "raspunde" cu un blank page.
DE AIA! happy nu acord "wiki", "softpedia", "descopera.x" si altor asemenea specimene nici macar atentia datorata unei cepe.
Wiki e foarte tare in date de nastere si bibliografii...in rest, invatati si inspirati-va voi de acolo. big grin

| doctorandus a răspuns (pentru Darkmagic):

Citatul e dintr-un profesor universitar de Noul Testament, nu l-a conceput Wikipedia, Wikipedia doar l-a redat (tradus).

Din punct de vedere stiintific o explicatie ca piramidele au fost construite de oameni in mod normal va fi intotdeauna preferata ideii ca au fost construite cu puteri paranormale (stiintele nu lucreaza cu paranormalul) sau folosind tehnologie extraterestra (nu exista nici urma de dovada ca ar exista extraterestri). Si normal ca Wikipedia tinand cu stiinta va reda explicatii stiintifice si nu fanteziste.

| Darkmagic a răspuns (pentru Alphawolf):

Din alcatuirea prezenta a Bibliei acele "tone" de informatie au fost scoase de catre Patriarhi, NU de catre Creator.
Crestinii admit ca Biblia a fost inspirata de catre Creator, insa alcatuirea ei asa cum este cunoscuta acum a fost decisa (SI DE MULTE ORI SCHIMBATA) de catre Biserica, de-a lungul timpului.
De ce este de ne'nteles in multe aspecte?
Intreaba pleiada de Papi si "Parinti" ai Bisericii, aici e clar ca nu ateii au vreo vina, Biblia ramane insa oricum ar fi, o opera.
De ce nu "manipuleaza" in acest fel si ateii, sa nu mai fie un milion la un miliard?
Au incercat cu operele lor Marx si Engels, si s-a vazut CE a iesit... big grin

| Darkmagic a răspuns (pentru doctorandus):

Stiu al cui este citatul, l-am vazut si eu, nu te-am acuzat ca ai pus nimic aiurea sau "din burta", si nici eu nu sunt adeptul amestecului paranormalului sau al extraterestrilor in complexul de la Gizeh.

Raspunsul la "Cine, CUM si De Ce au construit egiptenii Piramida cea Mare" e simplu si e stiut de orice absolvent al unei universitati de istorie.
"NU SE STIE".

Eu asta am spus:
Ca Wikipedia NU STIE sa spuna: "NU SE STIE".
Sau da un blank page, sau niste fantezii, si nu este singurul exemplu.
Asta e politica lor.

| Alphawolf a răspuns (pentru Darkmagic):

"Din alcatuirea prezenta a Bibliei acele "tone" de informatie au fost scoase de catre Patriarhi, NU de catre Creator."

Tot nu e in regula. 1. "Cuvantul" fiind cu pretentii(!) trebuie protejat, mai mult, el trebuie inteles la valoarea lui.
2. Biserica tot "el" a intemeiat-o(asta spune "cuvantul"), "el" a ales/alege "profetii si spiritualistii".

"De ce nu "manipuleaza" in acest fel si ateii, sa nu mai fie un milion la un miliard?"

Ateii vor "manipula" cu dovezi si argumente obiective(universale, nu subiective) de scorul se va intoarce(in timp destul de scurt...).

| Holiday a răspuns (pentru Darkmagic):

"1. Nu mi-ai dat exemplul unei lucrari macar la fel de cunoscuta si de studiata ca Biblia."

Nici nu am avut intentia, dar ti-am explicat clar de ce s-a ajuns aici. Nu o mai iau de la cap.

"Poate o sa ajunga candva si in Ro, stirea ca un grup de la M.I.T. a construit inclusiv un model al "Chivotului" dupa specificatiile din Biblie"

Asa, si? S-au facut jdemii de modele dupa schite sau descrieri a mii de obiecte antice sau medievale. Probabil ca toate astea sunt de natura divina dupa tine...

"In Ro sunteti manipulati de crestinism, sau CU MULT mai manipulati de o gasca de politicieni care fac tot ce pot si care cu ce'apuca, astfel incat la 100 de ani dupa Ceausescu, sa o duceti din mai "bine", in si mai "bine"?

Poate ai uitat, dar in Romania peste 90% sunt de-ai tai, cred in povestile religioase, si atunci nu e de mirare ca pot fi usor manipulati, mai ales ca biserica majoritara este mana in mana cu politicienii si impreuna cu ei profita de prostia romanului.

"Vrei exemple de manipulare?
"Filosofia" din "Mein Kampf" a ucis in numai 5 ani, 55 de milioane de oameni.
Mai scriu o data, poate e greu cu cifrele...
55.000.000 de oameni, in 5 ani!"

Aici, cum, necum ai brodit-o, cand spui "Biblia" te duci imediat s-o compari cu cele mai urate lucruri, cum ar fi nazismul. Pe termen scurt intr-adevar depaseste ororile comise din cauza crestinismului, dar per total scorul e echilibrat. Si asta daca luam in calcul doar crestinismul, daca luam toate religiile, il bat la scor pe Hitler.

"De ce nu "diseca" nimeni "Mein Kampf"?

Pentru ca nu vine nimeni sa-mi fluture pe la nas "Mein kampf", iar unde mai sunt de astia in general exista legi care sa ii opreasca, pe cand prostia asta de poveste crestina inca umbla libera pe strazi cu consecintele de rigoare.
Cu alte cuvinte nu "Mein Kampf" face ca, asa cum ai zis si tu mai sus, romanul sa fie prost si manipulat de politicieni si biserica, ci scrierea astalalta cu care prin amenintari si promisiuni prostesti sunt manevrati credulii.

" iar restul, astia care stau toata ziua in gura cu "God bless America" sau "God save the queen"..."e" niste prosti si niste inapoiati."

In momentul in care 50%+1 din americanii cu drept de vot vor fi altceva decat crestini, va disparea instant si "God bless America" si "In god we trust". Deocamdata majoritatea celor cu drept de vot sunt simpatizantii diverselor culte/secte crestine si politicienii trebuie sa le dea ce vor. Nu e niciunul tampit sa piarda o ploaie de voturi in conditiile in care ar propune sa se suprime formularile astea. Iar in Anglia, pe langa faptul ca monarhia, ca si in celelalte tari europene, a ramas mai mult un simbol, tarile fiind conduse de parlament si primul ministru, procentul celor care au renuntat la a mai pune botul la prosteli religioase este printre cele mai mari, e una din tarile unde deja exista biserici inchise, vandute si transformate in altceva din lipsa de enoriasi.

Legat de comparatiile pe care le faci, cea de dinainte cu Stapanul Inelelor si asta cu Mein Kampf, e de remarcat ca intr-adevar Biblia exact in zona asta se invarte, o povestire fantastica care a dus la nenumarate crime.

37 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Si totusi Biblia e si falsa.

| CarlSagan a răspuns (pentru Inferno):

Falsa e putin zis, Inferno! Sunt foarte multe erori, aberatii, contradictii, crima, violenta, incest, homofobie, manipulare prin frica, absurditati si tot felul. Oamenii care cred ca-si iau moralitatea din ea, de fapt nu au citit-o.Nu observi ca din ce in ce mai multi crestini o iau razna? Sunt deja disperati! Ar face orice numa ca sa arate ca dumnezeul biblic exista si ca biblia e adevarata.Insa acum, acestea par a fi de domeniul fantasticului deoarece realitatea contrazice conceptiile astea.Frica si disperarea lor ii face sa fure tot felul de lucruri din realitate si sa le atribuie lui dumnezeu.Cred ca intelegi unde vreau sa bat.Eu unul nu mai pot cu astia! Au inebunnit de-a dreptul!

| AvalohAlyn explică (pentru CarlSagan):

Decat sa fii pe langa subiect mai bine esti on topic, sau mai bine nu mai raspunzi.Nu crezi?

| CarlSagan a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Am fost pe subiect.Am adus o critica asupra bibliei! Chestiile pe care le-ai scris pur si simplu nu m-au impresionat cu nimic si nu mi-au starnit nici o urma de interes.

| AndreiM77 a răspuns (pentru Inferno):

Ma omu` lu` D-zeu, vad ca mai degraba tu esti fals, nu judeca o carte dupa coperta, tu nici macar nu ai citit Biblia si spui ca este falsa, te contrazic.

| Inferno a răspuns (pentru AndreiM77):

Nu am spsu ca Biblia ar fi totalmente falsa ci doar ca e si falsa in multe privinte, fapt recunoscut de marea majoritate a istoricilor si de orice biblist cu toate tiglele pe casa.

| AndreiM77 a răspuns (pentru Inferno):

Oameni renumiti ca DAVEY LOOS este biochimist, el este Martor al lui Iehova, WENLONG HE este un fizician, la fel Martor, si multi alti oameni de stinta care au crezut in evolutie, studiind lume inconjuratoare cu tot ce este in ea, ei au ajuns la concluzia ca trebuie sa existe un proiectant, au studiat Biblia si au ajuns la aceasta concluzie. O dovada care arata ca Biblia este in armonie cu stinta.

INTERVIU | HANS KRISTIAN KOTLAR

Un specialist în biotehnologie ne vorbeşte despre credinţa lui

În 1978, dr. Hans Kristian Kotlar lucra pentru prima oară ca cercetător la Secţia de Radioterapie a Spitalului Universitar din Oslo (Norvegia), unde studia cancerul şi sistemul imunitar. Tot în acea vreme l-a interesat şi originea vieţii. Revista Treziţi-vă! i-a pus unele întrebări privitoare la activitatea sa ştiinţifică şi la credinţa lui.

Ce anume v-a stârnit interesul faţă de originea şi sensul vieţii?

Tatăl meu a fost catolic, iar mama protestantă. Cu toate acestea, nu considerau religia importantă. Eu însă în adolescenţă m-am întrebat care este sensul vieţii şi, ca urmare, am citit tot felul de cărţi despre budism, hinduism şi islamism. Chiar i-am cerut lui Dumnezeu să-mi dezvăluie adevărul.

În anii ’70, când biologia moleculară a înregistrat progrese uimitoare, mă întrebam dacă această ştiinţă putea să ne explice cum a apărut viaţa. Întrucât eram fascinat de mecanismele din interiorul celulelor vii, am ales să studiez biotehnologia. Trebuie să precizez că majoritatea profesorilor mei afirmau că viaţa a evoluat în urma unor procese naturale, iar eu i-am crezut.

Cum aţi ajuns să fiţi interesat de Biblie?

Doi Martori ai lui Iehova au bătut la uşa noastră. Deşi erau amabili, am fost nepoliticos cu ei şi le-am zis că nu mă interesează ce au de spus. Soţia mea m-a auzit. „N-a fost frumos din partea ta, Hans Kristian", m-a dojenit ea. „Mereu ai vrut să afli sensul vieţii." Avea dreptate, iar eu m-am simţit ruşinat. Aşa că am fugit după cei doi Martori. Am stat de vorbă şi le-am spus că doream să aflu dacă există contradicţii între Biblie şi ştiinţă.

Ce răspuns aţi primit?

Mi-au arătat ce spune Biblia despre Sursa energiei evidente în univers. Mi-au citit următorul verset: „Ridicaţi-vă ochii şi priviţi! Cine a creat aceste lucruri? Datorită marii lui energii dinamice şi puterii sale nemărginite, niciuna nu lipseşte".* Această afirmaţie m-a pus pe gânduri. Era cât se poate de logică: doar o Sursă inteligentă de energie putea fi răspunzătoare pentru ordinea din univers.

V-aţi schimbat apoi punctul de vedere privitor la evoluţie?

Treptat mi-am dat seama că diversele teorii privind evoluţia nu sunt susţinute de dovezi ştiinţifice solide. De fapt, nu sunt altceva decât poveşti inventate pentru a explica aşa-zisa apariţie din pură întâmplare a unor structuri remarcabile ce se găsesc în organismele vii, cum este şi sistemul imunitar. Cu cât studiam mai mult sistemul imunitar, cu atât îmi dădeam seama cât de complex şi de eficient este. Astfel, în urma cercetărilor mele am tras concluzia că viaţa este opera unui Creator inteligent.

Ne puteţi da câteva dovezi ale existenţei unui proiect în organismele vii?

Sistemul imunitar este în realitate un ansamblu uluitor de structuri şi mecanisme proiectate să ne apere de o mulţime de agenţi, inclusiv bacterii şi virusuri. Mecanismele, la rândul lor, pot fi grupate în două sisteme complementare. Primul declanşează un atac împotriva microbilor invadatori în doar câteva ore. Al doilea reacţionează după câteva zile, însă merge direct la ţintă, atacând în mod specific invadatorul. Acest al doilea sistem are şi o bună memorie, în sensul că, dacă un anumit invadator s-ar întoarce după câţiva ani, reacţia împotriva acestui duşman va fi rapidă. Întregul sistem imunitar acţionează atât de eficient, încât nici nu ne dăm seama că am fost infectaţi şi apăraţi corespunzător. De asemenea, este uluitor modul în care sistemul imunitar face diferenţa între substanţele străine şi sutele de tipuri de celule care alcătuiesc corpul uman.

Explicaţi-ne ce se întâmplă când un microb pătrunde în organismul nostru.

Microbii pătrund pe furiş: prin aerul pe care îl inspirăm, prin alimente, prin tractul urogenital sau chiar prin piele. Când sistemul imunitar detectează intruşi, el declanşează o serie de reacţii în lanţ care implică zeci de proteine specializate. Fiecare element al acestor reacţii îl activează pe următorul pentru intensificarea contraatacului. Procesul e de-a dreptul uimitor!

Am putea spune deci că cunoştinţele dumneavoastră ştiinţifice v-au întărit credinţa în Dumnezeu?

Categoric! Puterea şi complexitatea sistemului nostru imunitar sunt dovezi incontestabile ale existenţei unui Creator înţelept şi iubitor. Aş adăuga că ştiinţa mi-a întărit şi credinţa în Biblie. De pildă, în Proverbele 17:22 se spune că „o inimă veselă este un bun medicament". Cercetătorii au descoperit că starea noastră sufletească poate influenţa sistemul imunitar. De exemplu, stresul slăbeşte reacţiile imune.

Mulţi dintre colegii dumneavoastră nu cred în Dumnezeu. De ce?

Din diferite motive. Unii, cum a fost şi cazul meu, efectiv acceptă tot ce sunt învăţaţi. Ei presupun probabil că evoluţia este susţinută de dovezi ştiinţifice. Alţii nu se prea gândesc la modul în care a apărut viaţa. E păcat. Ar trebui să-şi pună mai multe întrebări.

De ce aţi devenit Martor al lui Iehova?

Ceea ce m-a atras la această religie a fost ospitalitatea membrilor ei şi credinţa lor în promisiunea Creatorului de a aduce o lume mai bună.* Iar această credinţă e bazată pe cercetări şi argumente profunde, nu pe mituri ori speculaţii.*

| KodrutZ a răspuns (pentru AndreiM77):

Serioos? Cum ramine cu alea 144.000 de locuri din rai vs 10-15-20 de milioane de martori in total? Sa fim seriosi!

| AndreiM77 a răspuns (pentru KodrutZ):

Pe pamant suntem aproape 8 mil. de Martori.
Cei 144 000 este un subiect mai delicat, acum insa nu pot sa iti raspund pentru ca am treaba, ma grabesc.

| KodrutZ a răspuns (pentru AndreiM77):

Aaaaa-ha! La fel cum e delicat si ala cu transfuziile si inca o gasca.

| Dandanache a răspuns (pentru AndreiM77):

"Iar această credinţă e bazată pe cercetări şi argumente profunde, nu pe mituri ori speculaţii."

Haaa haaa haaa

| KodrutZ a răspuns (pentru Dandanache):

Orice argument, oricit de profund ar fi, fara o baza solida care sa il probeze intr-un mod irefutabil, nu e nimic mai mult decit un mit/speculatie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreiM77):

8 mil martori si FOAAAAA... AAAARTE multe persoane care fie nu sunt martori, fie au alta religie, fie nu au o religie deloc.

Spune-mi ce vina au oamenii din triburile izolate care nu au auzit de zeul tau? Sunt scutiti si intra in cei 144000? Pai asta inseamna ca din cei 144000, o foarte mare parte din locuri (daca nu toate) o sa fie ocupate de cei care au fost izolati si nu au auzit de zeul tau.

Ba mai mult de atat, ca sa complicam putin treaba, cum ramane cu miliardele de persoane care au alta religie? Ti se pare corect ca ele sa fie pedepsite pentru ca nu au vrut sa se inchine zeului tau? Pai parca oamenii au liberul arbitru. Ce faci cu cei care au dus o viata buna dar care nu s-au inchinat zeului tau? Ii torturezi? Ii distrugi definitiv? Pune-te in locul acelui zeu. Cum procedezi cu ei?

Uite asa din 144000 locuri, TOATE sunt ocupate de altii, mai putin de martori. Sau voi aveti prioritate si ocupati locurile din start?

Dar hai sa complicam si mai mult treaba. De data asta sa ne luam doar de martori. Sunteti cam 7mil. De ce doar 144000 locuri? Cum ramane cu ceilalti? Cum ramane cu locul 144001? 144002? 144003? etc. Dupa ce criterii alege zeul tau cine ocupa locurile si de ce foloseste acele criterii? Daca tot sunteti atat de speciali, de ce nu va ia pe toti? Ba mai mult de atat, din 7 mil, tu de ce esti convins ca o sa primesti un loc? Dar familia ta? Dar daca din familia si prietenii tai, tu esti singurul care primeste un loc, crezi ca o sa fi fericit acolo "sus" stiind ca prietenii tai au fost fie distrusi complet fie torturati? Sau nu o sa mai stii de ei?

Bonus : Cam cat la suta acel "tu" de "dupa" o sa fi "tu"? O sa mai ai liberul arbitru? O sa mai ai sentimente (exceptand fericirea orgasmica)? O sa mai stii de viata ta de pe pamant? O sa STII diverse lucruri gen cum se formeaza stelele, cum se formeaza planetele, etc? O sa stii cum e pe alte planete? Cam cat de multe o sa stii "dupa"? O sa poti sa vizitezi alte planete?

"nu pot sa iti raspund pentru ca am treaba, ma grabesc"... si ciocolata invelea marmota in staniol.

Nu-i nimic daca ai treaba, te astept cu un raspuns. Incearca sa faci in asa fel incat sa nu ai treaba 50 de ani.

| AndreiM77 a răspuns (pentru anonim_4396):

Membrii unui grup numit ‘cei sfinţi’ vor domni cu Isus în cer (Daniel 7:27). Primii aleşi să facă parte din acest grup au fost apostolii fideli ai lui Isus. Iehova a continuat să aleagă astfel de femei şi de bărbaţi până în zilele noastre. La fel ca Isus, ei sunt înviaţi ca spirite. — Ioan 14:1–3; 1 Corinteni 15:42–44.

Care este numărul celor ce merg la cer? Isus i-a numit o „turmă mică" (Luca 12:32). În final, ea va număra 144 000 de membri, care vor guverna cu Isus peste pământ. — Revelaţia 14:1.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreiM77):

Tot nu ai raspuns la ce ti-am cerut. Mai incearca.

Sau ca sa scurtam putin comentariul meu deoarece se pare ca e prea complicat pentru tine, am o intrebare mai simpla.

Daca cei 144000 merg in "cer", restul oamenilor care au fost buni ce patesc?

| AndreiM77 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se pare ca nu ai inteles, cei 144000 merg in cer ca sa domneasca cu Isus.
Ei au fost ales incepand cu apostolii lui Isus pana in zilele noastre.
Cei care nu merg in cer vor traii aici pe pamant vesnic, si timp de 1000 ani in care Isus o sa guverneze, oamenii vor ajunge la prefectiune.
Ca daca cei 144000 merg la cer sa guverneze si ceilalti nu vor mai traii, ei peste cine vor guverna? Este logic ca si alte oi, cum sunt numiti in Biblie cei care vor ramane pe pamant pentu a fi guvernati de Isus impreuna cu cei unsi, sdica 144000.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreiM77):

O sa revenim la partea cu domnitul imediat deoarece este o idiotenie.

Dupa ce criterii sunt alesi cei 144000? Avand in vedere ca in prezent sunt cateva miliarde de oameni, ce face zeul tau in cazul in care persoanele din alte religii au fost mai bune decat crestinii (voi martorii)?

Sa zicem ca voi ati facut 70% fapte bune iar unii din alte religii (numar clar trecut de 144000) au facut 80% fapte bune.

Cei din alte religii ajung la "conducere" sau nu? Daca nu, de ce?

Cele 144000 locuri se ocupa dupa merit sau dupa favoritism?

| AndreiM77 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt niste chesti profunde pe care eu personal din raspunsurile tale nu le vei intelege in veci, asa ca nu are rost sa ma vorbesc tine.
Tu accepti doar raspunsurile care iti apara parerea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreiM77):

Nu-mi baga scuzele penibile gen "eu explic dar tu nu poti intelege" mai ales cand stii ca subiectul te depaseste. Daca nu poti raspunde, in loc sa bagi scuze penibile zi pur si simplu "nu stiu sa-ti raspund". Avand in vedere ca esti martor, din discutiile trecute cu cei din ramura ta trag concluzia ca asa faceti toti de fiecare data cand sunteti pusi in dificultate.

Imi place ca va retrageti ca niste lasi atunci cand sunteti depasiti de subiect si ca bagati diverse scuze. Bravo.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Această teorie nu are nici o bază biblică. Scriptura prezintă în detaliu Vechiul Legământ pentru iudei şi Noul Legământ pentru creştini, dar nu menţionează un al treilea aranjament pentru adunarea unei "mari mulţimi" în vederea unei speranţe pământeşti după 1935. În plus, versetele citate de,, Martori" din Apocalipsa localizează "marea mulţime" în "faţa tronului şi înaintea Mielului", "în Templul său" şi "înaintea tronului lui Dumnezeu", toate aceste locuri fiind cereşti şi nu pământeşti, aşa cum susţin,, Martorii".

De fapt referinţa la o "mare mulţime" strigând cu glas tare şi zicând: "Mântuirea o datorăm Dumnezeului nostru!" este foarte asemănătoare cu formularea dintr-un alt verset în NWT, şi anume Apocalipsa 19, 5-6 unde invitaţiei "Lăudaţi pe Dumnezeul nostru, toţi robii Lui care vă temeţi de El, cei mici şi cei mari" îi răspunde "glasul unei mari mulţimi". Dar în Apocalipsa 19:1 Scriptura afirmă că este vorba de "un glas puternic al unei mari mulţimi în cer".

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Ca şi în cazul altor simboluri din cartea Apocalipsei (care conţine aproape numai limbaj simbolic), şi numărul 144.000 are valoare simbolică, fiind un multiplu al numărului simbolic 12, referitor la cele 12 seminţii ale luiIsrael. Numărul celor "12.000 de pecetluiţi" din fiecare seminţie nu este un număr predestinat(!) de Dumnezeu ci un număr cu VALOARE SIMBOLICĂ.

Interpretarea "Turnului de Veghe" este profund greşită şi tendenţioasă în încercarea de a-şi argumenta teoriile gresite. Apocalipsa 7, 4 spune că cei 144.000 fac parte DOAR din "fiii lui Israel".

Dacă referirea la cei 12.000 din fiecare seminţie este pur simbolică, atunci, şi suma celor douăsprezece numere este tot simbolică, 144.000! Dar iehoviştii îl iau în sens literal. Iată cum din nou, interpretarea lor duce la o contradicţie foarte mare.

"Din tribul lui Iuda 12.000 erau pecetluiţi, din tribul lui Ruben 12.000, din tribul lui Gad, 12.000, etc. Cum ar fi putut fi specificat mai clar statul Israel, altfel decât prin listarea celor douăsprezece seminţii care constituie naţiunea?

| AndreiM77 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt depasit de subiect, eu le cunosc foarte bine, dar tu pur si simplu nu o sa intelegi, si daca iti raspund ma vei contrazice, asa ca nu are rost sa ne tot contrazicem.

| doctorandus a răspuns (pentru Inferno):

Werner Keller was a German journalist, neither an academic figure nor a religious one. The book he published was popular, but I'm not sure this type of opinion represents a reliable source. Best, --Shirahadasha (talk) 03:38, 30 November 2007 (UTC)

| Mădă0611 a răspuns:

S-a spun pe aici de enjpe milioane de ori: biblia e si o carte istorica, asta nu inseamna ca tot ce scrie acolo e adevarat, ca doar aia scriau ce halucinau, iar halucinatiile sunt elemente luate din realitate, amestecate cine stie cum.

| AvalohAlyn explică:

Observ ca ateii de aici, vorbesc ca sa nu taca.

| Mădă0611 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Aha, mai ceva decat crestinii care nu stiu cum a ajuns crestinismul religia cu cei mai multi adepti, deci biblia cea mai citita carte, sau cea mai mentionata, ca nu toti care spun ca au citit-o chiar au citit-o, si cei care cauta dovezi stiintifice care sa afirme existenta lui dumnezeu. Dap, absolut, mai absolut ca vodca.