| anonim_4396 a întrebat:

Cum comentati urmatoarele versete Biblice?
2 Tesaloniceni 2:
11 Din această pricină, Dumnezeu le trimete o lucrare de rătăcire, ca să creadă o minciună:
12 pentru ca toţi cei ce n'au crezut adevărul, ci au găsit plăcere în nelegiuire, să fie osîndiţi.

In acest sens cum puteti sti voi ce este adevar si ce este minciuna daca insusi Dumnezeu va poate face sa credeti o minciuna?
Cuvantul BIBLIE descompus cu semnificatia cuvintelor in engleza:
BIB = a bea zdravăn
LIE = minciuna
Astfel rezulta BIB+LIE=a te îmbăta cu o minciuna rolling on the floor
In acest caz daca intreaga BIBLIE se dovedeste a fi doar o minciuna?

13 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu.El este Calea, Adevarul si Viata.

| danay72 a răspuns:

Cuvantul Biblie provine din termenul grecesc biblia care inseamna carticica, iar acest derivat provine de la termenul biblios care inseamna biblioteca.Versetu 12 spunea ca cei ce n-au crezut adevarul, deci Dumnezeu il arata, dar oamenii nu vor sa-l ia in seama.Adica el exista revelat in Biblie, dar oamenii il ignora din nestiinta sau pur si simplu din comoditate.

| RAY a răspuns:

Basme mincinoase

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dupa cum vezi tu ai gasit cheia adevarului.deci nu mai ai nevoie de raspunsuri.e simplu sa nu vezi adevarul Dumnezeiesc si sa vezi invataturile dracilor si ale lumii si sa le iei drept adevaruri.esti chiar de felicitat.din pacate.

| AlexeHellsing a răspuns:

Și noi de unde să știm că ceea ce spui nu este o minciună? Dacă Dumnezeu ne ispitește prin tine?

| Silviuloan a răspuns:

Nu oricine poate interpreta Biblia.Si daca o vor interpreta, unii o sa zica ceva si altii altceva.

| Kaleo a răspuns (pentru Silviuloan):

"Nu oricine poate interpreta Biblia." Corect. Doar ca unii se fac a nu înțelege până și porunca: "să nu furi"... happy

| Kaleo a răspuns:

Este "ști" nu "știi".
Știu... Ești tare, vorbești mai mult engleză. happy

| Kaleo a răspuns:

Nu te las așa cum ești. Ar fi nedrept să nu știe lumea că nu duci mai mult.

Logica ta este că Dumnezeu trimite o lucrare de rătăcire, ei nu cred și așa se duc în iad. Prin urmare nu există liberul arbitru. Greșit și scos din context, dovadă a faptului că ai aflat la o bere de aceste "argumente".

Ordinea corectă este că mai întâi au crezut o minciună în locul adevărului (v.12) - cum faci tu aici - apoi au găsit plăcere în nelegiuire, în păcat - cum e la mare modă azi- apoi, ca și consecință, vine lucarea asta. Cum? Vezi verstul 1, nu scoate textul din context, pentru un pretext. Vorbim de momentul de după întoarcerea lui Hristos - prin Antihrist, îngăduit de El. Abia apoi vine pedeapsa - Ai grijă!

Prin urmare singurul îmbătat cu o minciună ești domnia ta.

| Kaleo a răspuns:

Și eu am mai greșit, dar de la typing. Nu e nevoie să te scuzi, bine că ai modificat, altfel nu dădea bine la ironia de mai jos cu Biblia. Oamenii puteau credea că tu bei de stingi... happy

PS: TPU te întreabă dacă vrei modificarea, nu postează direct. Ai avut de ales și așa ți s-a părut mai corect...

| Kaleo a răspuns:

Nu intotdeauna. Dar, cand aberam acid (gratuit si iresponsabil), de fapt sugeram catre public o anumita potenta, intr-un domeniu sau altul, asumandu-ne eventualele critici. De acord?

Eu nu ma hazardez sa fac pe desteptul unde nu ma tine. Imi pare rau daca ai crezut ca asta afirm.

| SergiuOsan a răspuns:

In primul rand trebuie sa citesti Biblia ca intreg. Nu scoate 2 versete din context, ca obtii informatii eronate. Nu vreau sa iterpretez aceste versete deoarece eu consider ca nu sunt inca capabil sa inteleg Biblia.

| Dragos_Arapasu_1994 a răspuns:

Atunci cand cineva cunoaste ce spune Biblia si nu ii da importanta, Dumnezeu ii permite,, ratacirea'' adica nu stie ce face.E ca si cum ai afla ca cea ma ibuna cale de viata e sa asculti de Dumnezeu si tu spui:Asa e dar facem ce vrem noi fara sa tinem cont de el.Au gasit placere in nelegiuire, adica au fost mai importante alte lucruri decat a asculta de Dumnezeu.Versetele dinaintea celor 2 mentionate de tine vorbesc despre lucrarile de putere a unor religii care pretind ca ii slujesc lui Dumnezeu, din aceasta cauza li se permite oamenilor sa mearga dupa caile lor, insa cu consecinte, judecata nefavorabila.Biblia e demna de incredere, exista dovezi foarte multe (altadata poate le voi prezenta)dar totul depinde de cum o priveste o persoana, aplica ce invata? sau zice ca e o carte de mituri si legende, ca sa se imbete cu apa rece sa zicem asa, crezand ca scapa de consecinte.