| anonim_4396 a întrebat:

Cum comentati urmatoarele versete Biblice?
Geneza 19:
30Lot a ieşit din Ţoar şi a rămas pe munte, cu cele două fete ale lui, căci s-a temut să rămînă în Ţoar. A locuit într'o peşteră, cu cele două fete ale lui.
31Cea mai mare a zis celei mai tinere:,, Tatăl nostru este bătrîn; şi nu mai este nici un bărbat în ţinutul acesta, ca să intre la noi, după obiceiul tuturor ţărilor.
32Vino, să punem pe tatăl nostru să bea vin, şi să ne culcăm cu el, ca să ne păstrăm sămînţa prin tatăl nostru.``
33Au făcut dar pe tatăl lor de a băut vin în noaptea aceea; şi cea mai mare s-a dus şi s-a culcat cu tatăl ei. El n-a băgat de seamă nici cînd s-a culcat ea, nici cînd s-a sculat.
34A doua zi, cea mai mare a zis celei mai tinere:,, Iată, eu m-am culcat în noaptea trecută cu tatăl meu; haidem să -i dăm să bea vin şi în noaptea aceasta, şi du-te de te culcă şi tu cu el, ca să ne păstrăm sămînţa prin tatăl nostru.``
35Au dat tatălui lor de a băut vin şi în noaptea aceea; apoi cea mai tînără s-a dus şi s-a culcat cu el. El n-a băgat de seamă nici cînd s-a culcat ea, nici cînd s-a sculat.
36Cele două fete ale lui Lot au rămas astfel însărcinate de tatăl lor.
37Cea mai mare a născut un fiu, căruia i -a pus numele Moab; el este tatăl Moabiţilor din ziua de azi.
38Cea mai tînără a născut şi ea un fiu, căruia i -a pus numele Ben-Ammi: el este tatăl Amoniţilor din ziua de azi.

12 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Toti crestinii se feresc de intrebare. laughing
@Padre
laughing
Ai dreptate.

| MMihai a răspuns:

Ai sesizat și tu o tâmpenie în Biblie, și te lauzi, dar Vechiu Testament este o înșiruire de tâmpenii!
Analizează basmul idiot cu Potopul Mondial!

| ramona30 a răspuns:

Asta e o minune de-a lui d-zeu. Sa ai erectie cand esti batran si mort de beat si sa lasi gravide doua fete, tu fiind aproape de coma alcoolica. Doar d-zeu putea face asta. Ca el e atotputernic. laughing
Ce basme! Si sunt o groaza de oameni care cred asemenea povesti.

| wales a răspuns:

Dacă vei citi Biblia cap coadă, vei descoperi că nu se ferește să prezinte cazurile grave de păcat, tocmai asta e și ideea:

" Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu și de FOLOS ca să ÎNVEȚE, să MUSTRE, să ÎNDREPTE, să dea ÎNȚELEPCIUNE în NEPRIHĂNIRE, " 2 Timotei 3:16.

În Genesa 19:30-38, este prezentat un episod tragic cum fiicele lui Lot profită de starea lui de beție " drept mulțumire că le-a salvat Dumnezeu de la moarte ". Ar fi mai multe de spus, ele copilărind lângă Sodoma și Gomora, au avut de unde să învețe " cunoaștem patentul, anturajul mai puternic decât sfatul părintesc ". Astfel de lucruri sau întâmplat și se întâmplă, păcatul nu ocolește pe nimeni dacă nu veghezi.

Pentru xX...

" Toti crestinii se feresc de intrebare." Poate alții mai au și alte treburi, la asta nu te-ai gândit? O să lipsesc o lună de pe TPU, asta așa să nu-ți mai faci iluzii greșite despre creștini.

| miradoniz a răspuns:

hee hee Nu știu dacă explicația te interesează întradevăr,ca este lunga și complicata.În primul rând,o interpretare în teologia ortodoxa,nu am găsit. După ce am citit interpretarea din Zohar,cred ca m-am lămurit și de ce.Din păcate,nu știu destul pentru a explica subtilitățile,o sa dau doar o versiune simplificata a citatului. Tera'h, tatăl lui Abraham și al lui Haran, tatăl lui Loth,"slujea alți dumnezei"(cartea lui Iosua Navi(24-2)Abraham a fost credincios-dar pentru Loth, era diferit.Pentru unii,el întruchipează omul,atras, fascinat de rău."vino și vezi ce este scris despre fascinația răului-și sa știi ca niciodată nu va dispare din om, înainte sa vina timpul de care este scris"voi lua din trupul vostru inima cea de piatră și vă voi da inimă de carne"(Iezekiel 36:26-pentru noi,asta face Iisus). Căci chiar dacă vede fii de om pedepsiți în focul Ghenei,el vine și insistă(adică nu are milă de păcătoși)"Lot urcă din Tsoar",adică fascinația răului,urca din durerea(tsaar) Ghenei pentru a seduce oamenii. Iată comportamentul celui care comite nedreptăți:când vede cum sunt pedepsiți cei răi,îi este frica pe moment,dar cum reușește sa scape, nu mai îi e frică de nimic."căci s-a temut sa rămână în Tsoar", este interpretat cu ajutorul versetului"Lipitoarea are două fiice care zic: "Dă-mi, dă-mi!" (Pildele lui Solomon 30:15)Verbul "yaré"(îi era frica) are aceeași gematrie(numerologie ebraica) ca și cuvântul"alouqah"(lipitoare).
Cei trei pot fi asemănați și cu cele trei "motoare",ca sa zic așa,din oameni:motorul înțelepciunii-și este forța sufletului sfânt; motorul avidității,atras de tot ce e rău,și în fine ceea ce face sa se miște corpul sau"sufletul corporal".O alta interpretare ar fi:cele doua fiice ale atracției spre rău,care cauta a îl excita, și se atrag una pe cealaltă la rele, sunt cele doua forme ale "sfaturilor șarpelui"-dorința vizibila și dorința tainica.Prima este "cea mai în vârsta",a doua este"cea tânără".
"Tatăl nostru este bătrân",cum zice Ecclesiastul"un rege bătrân și nebun"."Bătrân",căci s-a născut cu omul."nu mai este om pe pământ,ca sa ne caute"nu mai exista om care sa își stăpânească pasiunile,exista mulți oameni răi pe pământ,nu o sa fim singurii vinovați,sa facem"după obiceiul tuturor",căci ei sunt vinovați,până acum este"obiceiul tuturor țărilor". Deci ce fac?"Au făcut dar pe tatăl lor de a băut vin în noaptea aceea"(hee hee aici ar urma o luunga explicație despre binefacerile ponderării-de care te scuteschee hee )în fine,"cea mai mare s-a dus și s-a culcat cu tatăl ei"când omul e întins noaptea în pat,sufletul avid trezește chemarea înspre rău,prin imaginație,introducând astfel în inima omului,acest gând rău.Dar aceasta rămâne în inima și nu este produsă,nu devine faptă,până când nu i se asociază și forța corpului."El n-a băgat de seamă nici când s-a culcat ea, nici când s-a sculat."-adică omului atras de lucruri meschine,nu îi pasă nici de "adormirea" în această lume,nici de "trezirea"pe lumea cealaltă. Atunci când răul este îndeplinit, se anunță"Cele două fete ale lui Lot au rămas astfel însărcinate de tatăl lor".În continuare devine și mai complicat, deci ma opresc aici.

| DorelSudoru a răspuns:

Nici un crestin cidat...laughingAsta estraight faceacum inteleg de ce toti pedofili se cred iisuus

| Polaris a răspuns:

Iubire Interzisă, pe Naţional TV.

| Kosuchin a răspuns:

Orrgieee in familieee x]!@!@#

| Foxie2 a răspuns:

Uite eu nu ma feresc sa raspund ((7 Septembrie 2011 10:34 )
xXblAcKaNgeLXx ). Am citit si eu asta si @fumaretul are dreptate.
Dar nu stiu ce nelamurire ai tu? Crezi cumva ca pe timpuri nu existau necredinciosi sau desfranari si mai stiu eu ce? Lot era credincios, fetele lui au cazut in ispita si ganduri necurate ce-i de explicat? Pana la urma poate asa a vrut Dumnezeu sa se intample, de la adam si eva cum crezi ca se imulteau?

| PinkPanther a răspuns:

Cam greu de comentat, asta e intrebare buna pentru ora de religie, pacat ca am terminat. Dar ar fi interesanta interpretarea data de un preot. Caci eu vad in aceste citate curvasarie si incest, care in ziua de azi sunt blamate de religie, iar aici sunt ridicate in slavi sau scopul este inmultirea indiferent de mijloace?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai mai blegule; lot era credincios,ce vina avea el de prostia si curvia fiicelor lui? toate care se intampla in ziua de azi,incesturi,violuri, pedofilii cum crezi ca s-au propagat? ma daca spuneai ca s-au dus si au cerut voie domnului sa se impreuneze da, era o problema.esti tu sigur ca esti copilul lu tacto? stii tu cati au copii si habar nu au ca sant sterili? alt motiv nu ai gasit sa vii cu ceva serios,studiat si gandit de tine? o nelamurire? si regele david a curvit,ba a mai facut si crima,omorandul pe urie ca sa-i a fomeia; si cati psalmi de-ai lui sant in biblie? porunca, sa nu preacurvest, era si atunci in biblie.la fel ca acum, unii respecta altii nu.si tu,arati cu degetul spre cine? esti tu acuzatorul intregii omeniri de la maimuta incoace? si apoi,de la ele incoace si din lot s-au nascut doua neamuri de oameni, puternice si renumite in biblie, si in istoria israelului.doua triburi din cele 12. uite sodoma si gomora au fost arse fiindca o luau in gura si se babardeau in bostan.pe tine cine nu te lasa? sau ai pus ochii pe sorata si tie frica, acum cautand in biblie precedent ca sa ai acoperire? ori te-ai indragostit de maicata? zii ma nu fi timid ca astea sant pacatele cele mari ale vremurilor astora, si din cauza carora o sa murim noi si voi.nu ca le practicam, ci fiindca le toleram. maiii trudila.hai sa-ti dau un ezemplu. Iisus Hristos,a blestemat un smochin negasind roade in el, si acesta s-a uscat pe loc.el era iubitor, dar stapan al creatiei.ce a vrut sa demonstreze prin blestem din cauza lipsei rodului? si despre ce rod e vorba? a pomului? a omului? a pantecelui celor doua? a cui rod?

| Padre a răspuns:

Are si biblia stirile ei de la ora 5