| marinelpop a întrebat:

Cum considerau primii creştini aniversarea zilelor de naştere, şi de ce?

10 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu stiu daca aveau timp

| Lizzu a răspuns:

Buna

Nu sunt sigura ce inseamna "primii crestini" si daca pe atunci existau aniversari ale zilelor de nastere.
Ai vreun articol sau link despre faptul ca pe atunci se serba asa ceva?

| 7Dany a răspuns (pentru marinelpop):

Daca intrebi de primii crestini, da-mi te rog referinte din Noul Testament, cele din vechiul se refereau la oamenii de atunci. Nu exista nici o dovada biblica (virgula) ca primii crestinii si-ar fi sarbatorit ziua de nastere.

| sunrises a răspuns (pentru 7Dany):

Doreai sa spui cred>
" Nu exista nici o dovada biblica (virgula) ca primii crestinii NU si-ar fi sarbatorit ziua de nastere. "

| 7Dany a răspuns (pentru sunrises):

Am scris bine ceea ce am vrut sa scriu.

| Lizzu a răspuns:

"Aceşti slujitori, bărbaţi şi femei, erau modeşti şi umili şi nu considerau că venirea lor pe lume era un eveniment atât de important, încât să fie sărbătorit (Mica 6:8; Luca 9:48).* Dimpotrivă, ei îl glorificau pe Iehova şi îi mulţumeau pentru preţiosul dar al vieţii (Psalmii 8:3, 4; 36:9; Revelaţia 4:11)."

Da,am citit.Dar acest pasaj mi se pare ca se contrazice un pic. Nu ne bucuram ca traim si ca ne-am nascut dar pe alta parte multumim Domnului ca ne-a dat viata. Cum vine?
Si ma intreb, de ce nu am avea dreptul sa ne bucuram ca traim? Sa aniversam fiecare an al vietii? E pacat? Nu cred.
Oricat de modest ai fi, nu e rau sa te bucuri ca traiesti daca chiar asta simti. Si asta ar trebui sa sune ca o multumire in urechile Domnului si nu ca un pacat.

Asta e parerea mea.

Mersi pentru link.

| Lizzu a răspuns:

De ce stergi raspunsurile care nu-ti convin la intrebari?

Stii? Aici pui intrebare si accepti toate parerile nu doar cele care iti convin tie, sa stii.
Nu faci bine deloc, la un moment dat nimeni nu-ti va mai raspunde pentru ca nu vei gasit doar oameni care gandesc la fel ca tine

Pacat.

| marinelpop explică (pentru Lizzu):

Eu personal nu sterg nici un raspuns

| Jackul336 a răspuns:

Intre aniversari si sarbatori exista o asemanare vizibila