| NuSuntAlTau a întrebat:

Cum credeti ca ar fi daca te-ai duce in rai? Dar in iad?

19 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei, paradisul va fi pe pământ după distrugerea sistemului rau de lucruri. Psalmul37:9-11,29. Iar iadul se refera la moarte nu chin veșnic. Apocalipsa 21:8.

| RAY a răspuns:

Din pacate nu cred ca exista asa ceva,desi mi as dori sa existe asa ceva,mai ales iadul unde sa fie pedepsiti cei rai, ipocriti, falsi, mincinosi, materialisti

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

Si voi ateii sunteti materialisti. "Materialism" nu inseamna doar aviditate pentru bani si alte avutii materiale. Materialismul este opusul spiritualitatii si face parte din doctrina comunista a lui Marx, care, apropo, promova ateismul si respingea practicarea oricarei religii, oricat de "adevarate" ar fi. Practic in asta consta ateismul. Ai vrea sa existe o dimensiune similara cu cea din povestea biblica pentru atei?

| RAY a răspuns (pentru Mclaren12):

Am scris eu ca nu? a fi ateu nu inseamna ca esti moral sau imoral, crede-ma ca vad asta dupa 4 ani de TPU, am fost/sunt dezamagit si asta e, as vrea sa arda in iad vesnic toti oamenii rai criminali, violatori, pedofili, hoti,, curvari care creaza suferinta indiferent de ceea ce crede sau nu

| RAY a răspuns:

Inteligentule eu sunt de nationalitate germana

| xerxes1 a răspuns:

In Rai aglomeratie de indoctrinati care alearga dupa sfinti sa le fure oasele ca sa le pupe.
In Iad bautura, fete, muzica buna distractie.

| Mclaren12 a răspuns:

N-o sa ma duc nici in rai nici in iad pentru ca dimensiunile astea au fost inventate de crestinism. Nici macar rabinii antici care au scris textele kabalistice evreiesti (dupa ce au furat kabala de la egipteni) nu credeau nici in zeul iudeo-crestin si nici in rai si iad pentru ca ei stiau prea bine ca au fost inventate ca sa spele oamenii pe creier.

| leapșa a răspuns:

1. Racoare cu padurice.
2. Canicula de langa vulcan.

| Qasim a răspuns:

Raiul pe scurt:

" Însã pentru cei evlavioși va fi o izbândã: Grãdini și struguri, [Fete frumoase] cu sânii rotunjiți - toate la fel de tinere -și pocale pline. Nu vor auzi în ele[în Gradinile Paradisului] vorbe deșarte și nici minciuni. [Aceasta este] rãsplatã de la Domnul tãu și un dar îmbelșugat" [Qur’an 78:31-36]

- "Iatã descrierea Raiului care le-a fost fãgãduit celor cu fricã de Allah: în el sunt râuri cu apã care nu este stricatã și râuri cu lapte al cãrui gust nu se stricã și râuri de vin spre plãcerea celor ce beau și râuri de miere limpede. și vor avea în el din toate rodurile precum și iertare de la Domnul lor. (...)" Quran 47:15
- "Și îi va rãsplãti pe ei pentru cã au rãbdat, cu o Grãdinã și cu [veșminte] de mãtase, Rezemându-se pe divanuri, fãrã sã vadã în ea nici soare arzãtor, nici ger. Și asupra lor se vor lãsa în jos umbrele ei, iar fructele ei vor atârna, [fiind la îndemâna lor]. Și se va trece printre ei cu vase de argint Și cu pocaluri cristaline, Cristaluri de argint fãcute cu mãsurã precisã, și li se va da sã bea [acolo] dintr-un pocal al cãrui amestec va fi cu ghimbir, [Scos] acolo dintr-un izvor ce se cheamã Salsabil. Vor trece printre ei bãieți veșnic tineri, care, când îi vezi, crezi cã sunt mãrgãritare înșirate. Și când te vei uita acolo, vei afla plãcere și mare împãrãție. Vor purta veșminte din mãtase verde și brocart și vor fi împodobiți cu brãțãri de argint. Și Domnul lor le va da sã bea dintr-o bãuturã curatã." Quran 76:12-21
- "[Ei se vor afla] pe paturi împletite, Întinși pe ele fațã în fațã. și se vor plimba printre ei feciori veșnic tineri. Cu potire, cu ulcioare și cu un pahar de la un izvor. Nu vor avea dureri de cap de la ele și nici nu vor fi amețiți. Și vor gãsi fructe dintre cele pe care și le aleg. Și carne de pasãre pe care o poftesc. Și hurii cu ochii mari, Asemenea mãrgãritarelor ascunse Drept rãsplatã pentru ceea ce au împlinit. Și nu vor auzi în ele nici vorbe deșarte, nici învinuiri de pãcat, Ci numai cuvântul "Pace! Pace!". Și oamenii mâinii drepte - ce sunt oamenii mâinii drepte? [Ei se vor afla printre] jujubierii fãrã spini. Și bananierii cu ciorchini rânduiți. Sub umbrã întinsã. Și lângã apa care curge. Și roduri multe, Fãrã întrerupere și fãrã opreliște, și paturi ridicate. Noi le-am creat pe ele [pe hurii] desãvârșite și le-am fãcut pe ele neprihãnite, Mlãdioase și toate de o vârstã," Quran 56:10-38

- "Locuitorii Raiului vor fi în Ziua aceea ocupați, bucurându-se fericiți, Ei împreunã cu soațele lor, la umbrã, vor fi rezemați pe divanuri, Acolo vor avea ei roduri și [tot] ceea ce vor cere. "Pace!" Un cuvânt de la un Stãpân Îndurãtor" Quran 36:55-58

| xerxes1 a răspuns (pentru Qasim):

Rauri de vin si femei?
Cum pot sa devin musulman?

| xerxes1 a răspuns (pentru Qasim):

Cei care au intoleranta la lactoza trebuie sa stea departe de raurile de lapte?
Va lasa in Raiul vostru cu grenade si bombe?
Daca tot va place sa va jucati cu ele, ii bagati una in fund lui Allah.

| Qasim a răspuns (pentru xerxes1):

In Rai nu exista boli, sau ceva care sa nu iti placa sau sa iti faca rau. Vei fi multumit de tot ceea ce gasesti acolo si vei avea tot ceea ce iti doresti si nimic din ce nu iti doresti.

| Qasim a răspuns (pentru xerxes1):

Da, vin care nu imbata si care nici nu da dureri de cap, si femei virgine toate de-o varsta care nu imbatranesc niciodata.

Daca crezi ca Allah este un Dumnezeu Unic fara parteneri si asociati, daca crezi ca Muhammed, Isus, Moise, Avram, Noe etc, au fost profeti trimisi de El, si daca crezi in Ziua judecatii si in Viata de apoi atunci esti foarte aproape de islam, si te poti numi musulman, ramanandu-ti sa faci doar marturisirea de credinta, rostind: "Marturisesc ca nu exista alta divinitate afara de Allah si marturisesc ca Muhammed este robul si trimisul sau". Apoi vei fi musulman si poti spera la ceea ce Allah promite in Paradis credinciosilor.

| T0T a răspuns (pentru Qasim):

Interesantă doctrină. La creștini cel mai indicat e să nu ai nicio femeie iar tolerant să ai una singură cu care să te căsătorești. Dacă ai face ce ziceți voi că faceți în raiul vostru ați fi considerați curvari și desfrânați în concepțiile creștine. Uite ce norme diferite... Însă pot exista altele și mai diferite, asta dacă ești în stare să îți adaptezi normele, dorințelor tale. Însă chiar și așa, tot un basm mi se pare. Fiecare autor de basm vine cu ideile lui, de aia găsim diferențe de la o credință la alta.

| Qasim a răspuns (pentru T0T):

Pai crestinii si-au impus ei insisi astfel de limite, pentru ca in cartile lor sfinte numarul femeilor nu este limitat. Daca noi am fi considerati curvari pentru ca vom avea sotii in Paradis, asa ar trebui sa fie considerat si Adam, pentru ca o avea pe Eva de sotie in Paradis, nu? Crestinii sunt cred, cei mai lipsiti de judecata atunci cand vine vorba de credinta si religie. Lor da-le sa pupe morti si sa bea vin si sunt ce mai fericiti. Nici nu intreaba de ce fac asta, desi Dumnezeu le-a interzis aceste lucruri. Basm sau nu, ramane de vazut. Asteapta, si voi fi si eu impreuna cu tine printre cei care asteapta.

| T0T a răspuns (pentru Qasim):

Adam avea o singură femeie. Ei v-ar considera curvari că ați avea n-șpe mii de femei.

| Qasim a răspuns (pentru T0T):

Da, Adam avea o femeie este adevarat, dar cine spune ca a avea mai multe femei este curvie? Curvie este sa ai mai multi parteneri in afara casatoriei, insa in cadrul acesteia nici cum. Crestinii urmeaza propriile mofturi, in Biblia lor, Solomon avea sute de sotii, iar Avram avea si el mai mult de una singura parca. Deci da-le cu Biblia peste bot daca mai considera ca Dumnezeu ii face curvari pe aceia care au mai multe femei. Ei nu sunt curvari ca isi iau fiicele, mamele si surorile la pat dupa ce vin beti acasa?

| McLISTO a răspuns:

In rai (chiar daca nu e posibil sa ajung acoloo) cred ca ar fi niste banci in jurul unui mini-parculet unde se joaca copii mici. Acest loc inconjurat de copaci pasari si ursi panda

In iad cred ca esti inchis intr-un fel de loc intunecat unde fiecare om incearca sa te pacaleasca si sa te omoare ca sa scape din acel loc

(Nu am mentionat ca in iad si in rai nu ai haine nu?)
Nici nu trebuia

| Cris888 a răspuns:

Poti sa iti imaginezi orice