| AcelCinevaa a întrebat:

Cum credeti ca arata viitorul religios al omenirii?

Copiii de astazi sunt sceptici in fata educatiei religioase. Vor mai venera generatiile urmatoare divinitatea?

Daca nu, ce alternativa se va gasi pentru controlarea maselor?

28 răspunsuri:
| danut a răspuns:

"Cum credeti ca arata viitorul religios al omenirii?"
O sigura religie, un singur Dumnezeu, doar cel real.
"Copiii de astazi sunt sceptici in fata educatiei religioase."
Nu vor mai exista "generatii viitoare", ASTA este ultima generatie.
"Vor mai venera generatiile urmatoare divinitatea?"
Absolut, vor venera UNICUL si Realul Dumnezeu!
"Daca nu, ce alternativa se va gasi pentru controlarea maselor?
Nu vor mai exista mase de manevra fiindca la conducere NU va mai fi nici omul si nici DRACU.

| AcelCinevaa explică (pentru danut):

Și care e Dumnezeul real?

| danut a răspuns (pentru AcelCinevaa):

Dumnezeu de care ne spune Biblia:
Apocalipsa 12, 17. Si balaurul, mâniat pe femeie, s-a dus sã facã rãzboi cu rãmãsita semintei ei, care pãzesc poruncile lui Dumnezeu, si tin mãrturia lui Isus Hristos.
Apocalipsa 14, 12. Aici este rãbdarea sfintilor, care pãzesc poruncile lui Dumnezeu si credinta lui Isus.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"Absolut, vor venera UNICUL si Realul Dumnezeu!"

Spiridusul tau si toate povestile legate de el vor disparea asemenea altor sute de spiridusi care au avut aceeasi soarta si care pentru adeptii lor, fiecare dintre ei, erau "unicul" si cel mai tare.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Inainte de "disparitia"lui Dumnezeu tu vei cunoaste indeaproape ce inseamna Dumnezeu, sigur.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

Deja stiu ce este si cum functioneaza povestile care-l au personaj principal. Problema e la fraierii care pun botul la ele, nu la mine.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Iti spun sigur, problema e la fraierii care nu au cautat SA-L cunoasca pe Dumnezeu, sa vezi atunci nebunie. Aia de-si dau cu nuiele pe spinare de prin America de Sud sunt doar mici copii fata de ce vei face tu, iti garantez ca vei avea "experiente" unice, in curand si sa nu uit, iti garantez ca pentru "binele omenirii" vei face ce spune Papa de la Roma. In foarte scurta vreme (anul asta, pana in vara).

| RAY a răspuns:

Cum credeti ca arata viitorul religios al omenirii?
probabil panteist sau deist
Copiii de astazi sunt sceptici in fata educatiei religioase. Vor mai venera generatiile urmatoare divinitatea?
nu se vede asa ceva in Romania, 99% din adulti din Romania sunt crestini,deci nu cred ca copii sunt mai diferiti decat parinti, la nivel global sa spun asa predomina religiile monoteiste

Daca nu, ce alternativa se va gasi pentru controlarea maselor?
controlul maselor il face si tv, presa, politicieni si cine are bani si cine se pricepe la manipulare nu doar religia, religia este o forma de manipulare, in fapt toti vor sa te controleze sa gandesti precum doresc ei

| GabiDumitrescu a răspuns:

Alternativele deja exista. Malluri, "influenceri" - si aici ma refer la mizerabilii inutili de-alde 5gang si selly, nu la aia de la care ai ce invata gen Bobby Voicu & Cristina Chipurici, Zoso, Cabral, aifoane, haine de doi bani vindute cu adaos comercial de 3-4-500%, modele false de "succes" (am auzit de atitea ori prostia aia cu "casa si masina, serviciu la stat, deci realizat" ca mi s-a acrit cand mai aud de casa si masina). P.S. Starea naturala a omului e de agnosticism pragmatic.

| Celcestietot a răspuns:

Si ce treaba are Biblia cu religiile? Cum de sunt controlate masele, caci chiar nu te inteleg?

| AcelCinevaa explică (pentru Celcestietot):

Eu doar vreau sa aflu cat mai multe puncte de vedere, caci in ceea ce ma priveste, consider ca religia este una din fortele ce manipuleaza masele. Biblia, Coranul, nu conteaza.

| Donsavas a răspuns:

Cine doreste sa creada in divinitate si spiritualitate, se va informa în privința asta.

| CostinAlamariu a răspuns:

Cand o aud pe asta cu "religia controleaza masele" nu pot sa cred ce naivi sunt unii oameni. Cele mai mari puteri ale lumii au promovat ateismul si secularismul inca din perioada iluminista si pana azi si voi inca repetati prostia asta cu "religia controleaza masele". Revolutia franceza a fost religioasa? Dar revolutia bolsevica? Dar revolutia pansexuala si a drogurilor din anii 60 in america tot religioasa a fost? Daca religia chiar e folosita sa controleze masele atunci de ce intotdeauna cei mai puternici oameni din lume au actionat impotriva valorilor religioase? De ce ideologiile politice promovate de marile puteri cum ar fi comunismul, capitalismul sau democratia seculara sunt profund materialistice? In ceea ce priveste viitorul religiei cred ca o sa fie tot mai multi atei si tot mai putini oameni religiosi, dar oamenii care o sa fie religiosi o sa isi dea seama ca incep sa devina o minoritate deci o sa reactioneze extrem. Cu cat iti e mai tare atacat stilul de viata cu atat o sa fi mai radical. Cititi "Ortodoxia si religia viitorului" de parintele Seraphim Rose.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

In Biblie scrie ca "la nastere Dumnezeu stia ce fel de om o sa fi inainte ca TU sa te fi nascut" si sti de ce? pentru ca vietiile noastre nu ne apartin de fapt pentru ca totul a fost deja scris dupa voia Lui.

1. Domnul a vorbit lui Moise şi a zis: 2. „Vorbeşte copiilor lui Israel şi spune-le: „Când o femeie va rămâne însărcinată şi va naşte un copil de parte bărbătească, să fie necurată şapte zile; să fie necurată ca în vremea sorocului ei. 3. În ziua a opta, copilul să fie tăiat împrejur. 4. Femeia să mai rămână încă treizeci şi trei de zile ca să se cureţe de sângele ei; să nu se atingă de niciun lucru sfânt şi să nu se ducă la Sfântul Locaş, până nu se vor împlini zilele curăţării ei. 5. Dacă naşte o fată, să fie necurată două săptămâni, ca pe vremea când i-a venit sorocul; şi să rămână şaizeci şi şase de zile ca să se cureţe de sângele ei. 6. Când se vor împlini zilele curăţării ei, pentru un fiu sau pentru o fiică, să aducă preotului, la uşa Cortului întâlnirii, un miel de un an pentru arderea de tot şi un pui de porumbel sau o turturea pentru jertfa de ispăşire. 7. Preotul să le jertfească înaintea Domnului şi să facă ispăşire pentru ea; şi astfel ea va fi curăţată de scurgerea sângelui ei. Aceasta este legea pentru femeia care naşte un băiat sau o fată. 8. Dacă nu poate să aducă un miel, să ia două turturele sau doi pui de porumbel, unul pentru arderea de tot, altul pentru jertfa de ispăşire. Preotul să facă ispăşire pentru ea, şi va fi curată." (Leviticul 12:1-8)

Din textul de mai sus vedem clar că în cazul naşterii unui copil de parte bărbătească, perioada curăţirii sau purificării pentru mamă este de 7+33=40 de zile. În cazul naşterii unei fetiţe, perioada este de 14+66=80 de zile.

Acest text nu ne dă un răspuns evident de ce perioada purificării în cazul băiatului este de 2 ori mai mică decât în cazul nașterii unei fetiţe. Unii critici s-au grăbit să ne arate că aici este o greşeală şi, de fapt, Biblia înjoseşte femeia şi o arată a fi mai necurată decât bărbatul. Nu este aşa. Dumnezeu a creat pe femeie şi pe bărbat după chipul şi asemănarea Sa. Atât femeia, cât şi bărbatul au Acelaşi Creator care îi iubeşte pe ambii egal. Să pretinzi a fi mai curat în faţa lui Dumnezeu prin însuşi faptul că eşti bărbat nu este un lucru biblic.

Este in interesul celor de sus si a statului respectiv ca tu sa fii prost asa si cu restul lumii. Biblia si Iisus Hristos sunt peste toate religiile din lumea asta credinta in Iisus Hristos este credinta cea dreapta si nu alta.

Lumea se duce de rapa exact cum scrie in Biblie, ca sa intelegi Biblia citesti mai intai Noul Testament si pe urma Vechiul Testament.
"Daca nu, ce alternativa se va gasi pentru controlarea maselor?" pe ei ii intereseaza un singur lucru sa ne distrga pe toti prin fel si fel de mijloace de la vaccinuri pana la mancare, pastile, boli, dezbinarea societii, etc.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

"Copiii de astazi sunt sceptici in fata educatiei religioase. Vor mai venera generatiile urmatoare divinitatea?" NU pentru ca se promoveaza prostia si non-valoriile deja se duce totul de rapa. Copii nu sunt vinovati cu nimic ca s-au nascut in lumea asta pur si simplu s-a intamplat, asa a fost sa fie, asa le-a fost scris.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Stai linistit in viata asta de rahat cu totii vom plati pentru pacatele noastre, nimeni nu scapa.

| Meme10Memu a răspuns:

Necredinta si moartea la om va disparea pentru totdeauna sub domnia lui Dumnezeu creatorul universului si al Pamantului.

| AcelCinevaa explică (pentru Meme10Memu):

Cum?

| Meme10Memu a răspuns (pentru AcelCinevaa):

Mai intai va cadea religia apoi va izbucni Armaghedonul razboiul lui Dumnezeu. Satan va fi legat. Restul scrie in cartea Apocalipsa.

Dar oamenii nelegiuiți și impostorii vor merge din rău în mai rău, inducând în eroare și fiind induși în eroare. - 2 Timotei 3.

| AcelCinevaa explică (pentru Meme10Memu):

Si niste argumente/opinii personale? Nu versete, Legende, mituri...

| Meme10Memu a răspuns (pentru AcelCinevaa):

Restul sunt vorbe in vant orice ai spune tu sau altii.

| AcelCinevaa explică (pentru Meme10Memu):

Deci Biblia deține adevarul suprem?

| Algo098 a răspuns:

Cred ca va merge inainte tot asa cu credinta. Cunoasterea reala nu e asa de accesibila si usor de dobandit. Tentatia de a inlocui realitatea cu credinta e mare, credinta are raspunsuri la orice, chiar daca sunt raspunsuri fara sens.

| Dorotheea21 a răspuns:

Ca religia controleaza masele este lucrul pe care il vad cel mai des scris pe acest forum. Este argumentul 'fatal'. laughing
Programele tv, reclamele, cip'urile si internetul ce mai fac?
Controlul lor nu il simti?
Spune unui chinez sau unui corean din nord ca ei sunt manipulati cu ajutorul religiei. Sunt curioasa cat rad.

| AcelCinevaa explică (pentru Dorotheea21):

Mass media este o alta polemica, dar ele nu se exclud reciprocwinking

| Dorotheea21 a răspuns (pentru AcelCinevaa):

Sunt sigura ca nu te'ai gandit la ceva.
Ca poate suntem manipulati, controlati, tocmai ca sa nu mai avem o religie.
Intreaba'ti parintii daca generatia lor s'ar fi uitat la asta, de 24 de milioane de ori, inainte sa spui ca religia este cel mai rau lucru care ni se poate intampla.
https://www.youtube.com/watch?v=AzWQrZ5sAmY

| aimullah123 a răspuns:

Nu este nevoie de noi metode de a controla masele. Oamenii vor putea fi mereu controlati prin frica, foamete etc.

Poti crede in Dumnezeu si fara religii. Dar nu doar asa superficial. Zici ca tu crezi in Dumnezeu si te apuci sa omori lumea pe strada sau sa furi. Cred ca omul are nevoie de spiritualitate, nu de religii.