| Superior a întrebat:

Cum credeti ca e raiul? Ce ati vrea sa fie in el?
Eu as dori in rai sa vad asta :
-masini,imi plac masinile mult happy
-case
-telefoane,sa comunicam happy
-in concluzie,cam ce este si pe pamant happy
Apropo,daca oamenilor le plac sa zicem masinile,credeti ca lui Dumnezeu ii place masina? Gen,pana la urma Dumnezeu a indrumat geniile sa creeze tehnologia, nu?

Răspuns Câştigător
| MeForeverAlone a răspuns:

E interesant modul în care gândești.
Ai văzut supranatural? Acolo, într-o viziune a regizorului, fiecare om are ajunge în rai are propriul său paradis, adică cel mai fericit moment din viața lui de pe pământ va fi paradisul în care va trăi în rai.
Ai fi fain să fie așa, nu? Pentru că ceea ce ar însemna pentru noi paradisul e ceea ce considerăm noi un loc grozav, nu ceea ce ar pregăti altcineva pentru noi. Cum ar fi pentru tine să avem acolo mașini, case, telefoane și toate cele.
Deci eu cred că fiecare va găsi ceea ce crede că va găsi. Până la urmă, legea secretului e că gândurile tale atrag lucrurile din jurul tău, deci dacă tu te gândești la rai ca la un loc asemănător cu ce avem aici pe pământ, de ce n-ar fi așa?

20 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Biblia raspunde cum va fi în paradis. De exemplu, în Isaia11:6-9 se spune:,, 6 Lupul va sta uneori cu mielul, leopardul se va culca cu iedul, iar viţelul, leul puternic şi animalul bine hrănit vor fi toate împreună şi le va mâna un băieţel. 7 Vaca şi ursoaica vor paşte, puii lor se vor culca împreună. Chiar şi leul va mânca paie ca taurul. 8 Sugarul se va juca deasupra găurii cobrei şi copilul înţărcat îşi va pune mâna deasupra vizuinii şarpelui veninos. 9 Nu se va face niciun rău şi nu se va face nicio stricăciune pe tot muntele meu sfânt, căci pământul va fi plin de cunoştinţa lui Iehova aşa cum fundul mării este acoperit de ape.,, Sau Isaia65:20-25,,20 „Nu vor mai fi acolo sugari care să trăiască doar câteva zile, nici bătrâni care să nu-şi împlinească zilele, căci cel ce va muri la o sută de ani va fi doar un copil, şi păcătosul, chiar dacă va avea o sută de ani, va fi blestemat. 21 Vor construi case şi le vor locui, vor sădi vii şi le vor mânca rodul. 22 Nu le vor construi ca altcineva să le locuiască, nu vor sădi ca altcineva să mănânce. Căci zilele poporului meu vor fi ca zilele copacului şi aleşii mei se vor folosi din plin de lucrarea mâinilor lor. 23 Nu se vor osteni în zadar, nici nu vor aduce pe lume copii pentru necaz, căci ei sunt descendenţa alcătuită din cei binecuvântaţi de Iehova şi urmaşii lor vor fi cu ei. 24 Înainte ca ei să strige, eu voi răspunde şi, în timp ce încă vor vorbi, eu voi auzi.25 Lupul şi mielul vor paşte împreună, iar leul va mânca paie ca taurul. Hrana şarpelui va fi ţărâna. Nu se va face niciun rău şi nicio pustiire pe tot muntele meu sfânt", spune Iehova.,,

| RAY a răspuns:

Raiul este pura fantezie umana

| Mayhem666 a răspuns:

Eu nu cred in existenta raiului, dar asta nu inseamna ca te oblig pe tine sa nu crezi. Tu crezi in ce vrei, nu vreau sa ne mai certam iar, iti spun parerea mea sincera.
Hai sa intru si eu in joc. Deci... ce as vrea sa fie in rai?
Pai... cred ca as vrea sa fie Wi-fi, si un laptop, si desigur cola si chipsuri happy si vreo 100 de sezoane de Himotou Umaru-chan, si fiecare sezon sa aiba 100 de episoade, nu m-as satura niciodata sa ma uit la ele. "Watashi wa Umaru ga daisuki desu!"

| sublime89 a răspuns:

Cu alte cuvinte, pentru tine raiul insumeaza toate acele lucruri care-ti plac aici pe Pamant. Exact la fel gandesc toti oamenii cand vine vorba de rai, si tocmai de aceea e o mare fantezie.

| Clorox a răspuns:

Prefer sa ard in iad laughing

| Superior explică (pentru Clorox):

De ce?

| Clorox a răspuns (pentru Superior):

Pur si simplu, nu cred ca raiul este distractiv, il vad ca pe un loc strict si plin de snobi!
Sunt sigur ca in iad e mai distractiv laughing
Glumesc, sunt ateu laughing
Dar daca aflu ca exista toata chestia asta cu divinitatile, tot in iad as merge laughing

| Idris a răspuns (pentru Clorox):

Eu nu cred ca esti ateu, eu cred ca l-ai luat pe Iblis sa iti fie Lord. Vai tie, vai. sad

A’udhu billahi min as Shaytanir Rajim

| Clorox a răspuns (pentru Idris):

Nu stiu despre ce vorbesti laughing

| Idris a răspuns (pentru Clorox):

Vei afla! Cu siguranta vei afla.

| Clorox a răspuns (pentru Idris):

Vrei sa-mi zici despre ce este vorba in privat sau ceva?
M-ai facut curioswinking

| Idris a răspuns (pentru Clorox):

Ce sa iti spun? Te-am facut curios in privinta a ce? Ca am spus ca l-ai luat pe Iblis drept lordul tau? Iblis este cel pe care Allah l-a alungat din Paradis, insa i-a lasat lui ragaz pentru a ii abate de la calea cea dreapta pe oameni. Din moment ce tu afirmi ca, chiar daca s-ar demonstra existenta unei divinitati ai prefera tot Iadul, eu am spus ca acestea nu pot fi vorbele decat ale lui Iblis care isi cunoaste deja destinatia, ne mai avand nici o speranta la Paradis. Si am spus: A’udhu billahi min as Shaytanir Rajim care inseamna Caut adapost la Allah de diavolul cel izgonit.

| Clorox a răspuns (pentru Idris):

Aaaa, la aia te-ai referit laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raiul pentru mine e inexistent

| CinevaAnonimă a răspuns:

Raiul este mai mult de atat.In rai nu o sa avem parte de lucruri lumesti si nici macar de ispite (daca vom ajunge acolo). Oamenii care ajung in rai sunt foarte fericiti deoarece ei sunt mantuiti.Ei se pot ruga pentru cei vii.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Raiul este mai mult de atat.In rai nu o sa avem parte de lucruri lumesti si nici macar de ispite (daca vom ajunge acolo). Oamenii care ajung in rai sunt foarte fericiti deoarece ei sunt mantuiti.Ei se pot ruga pentru cei vii.In rai nimeni nu are nevoie de tehnologii. Mintea omului nici nu poate sa isi imagineze ce a pregatit Dumnezeu pentru cei care se vor mantui.

| Superior explică (pentru CinevaAnonimă):

Nu-mi pot imagina ce. Cred ca in rai as vrea sa conuc cu 500km/h pe un camp drept unde nu ma opreste politia happy

| Ștefan058 a răspuns:

Femei

| qVoichita a răspuns:

Raiul există doar pentru nebuni.

| Idris a răspuns (pentru qVoichita):

Eu as zice exact opusul. Ca nu exista doar pentru cei mentionati de tine.