| Vernusio a întrebat:

Cum credeti ca este viata vesnica? Ati vrea sa existe? Ati vrea sa vedeti Raiul si sa Il obtineti?

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Doar oamenii slabi au nevoie de a doua viata, exista una invata sa traiesti nu sa te plangi si sa visezi la fantezii

| T0T a răspuns:

Cred că aș vrea.

| Holiday a răspuns:

Tu vrei sa-ti creasca aripi si sa zbori ca o drona peste oras?! Posibil, da. Dar cum e ceva irealizabil, nu prea are sens sa te gandesti, nu? Aaa, te poti gandi la un aparat care sa te ajute sa faci asta pentru un timp, dar atat. La fel si cu viata asta vesnica, ce rost are sa te gandesti la ea atata timp cat este imposibila. Mai bine cauti solutii sa-ti prelungesti viata asta limitata, daca tot vrei sa traiesti mai mult.

| Mclaren12 a răspuns:

Raiul este o inventie crestina care nu are nicio legatura cu viata de apoi.

| missfatadelatara a răspuns:

Ma duc la magazin, îmi iau o ciocolata, o mănânc, îmi iau alta, o mânc, iau alta, o pap, mai iau una și e paradis ma...

Răspuns utilizator avertizat
| Takishima a răspuns:

Da, vreau sa trec raul Styx a.k.a. Acheron, fara taxa desigur, si sa nu fie apa prea negra sa iasa de acoko vreo ghiara, ca poate ma ia ameteala uitandu-ma in ea si cad si ma innec inainte sa ajung in lumea promisa si nu mai vad filme por*o gratuit.

| Takishima a răspuns:

Chiar mai esti bebica sa crezi in viata vesnica? Adica vrei sa traiesti o viata de pomana ca aia viitoare e mai buna? in fine ideea e ca te invata sa fi leguma si sa intorci obrazul celalat si chestii virgine pe la scoala degeaba. Nu te ajuta de cat bunul simt si simtul umorului, in fine, o personalitate buna. Sa crezi tu ca exista viata vesnica. Sunt o gramada dea oameni incredibil de lipsiti de valori in jur. Crezi ca aia o sa iti puna tie un covoras spre viata vesnica? O sa o iei in freza de la gunoaie de oameni dinastia pana o sa crezi ca esti prea arogant sa nu ii insulti sau judeci ca inferiori sa te mai duci la biserica dapai ca ii mai intalnesti iar in alta viata ca poate o sa o duci mai bine acolo. Nici reincarnarea nu o sa te puna printre ingeri. Conform teoriei metempsihozei tot om te nasti si tot printre oameni. Diar alta zodie si alt temperament ca sa le simti hoitul cu alta intensitate. Caracterul ti-l formezi dupa cum ii inghiti si cultura.
Nu cred ca exista ceva mai inventat ca religia decat pentru omul prea prost si arogant care e gata sa iti deie in cap. Adica macar sa aiba frica de ceva imaginar sa nu faca rau. Bine ca exist politia, in rest.
Biserica ar putea rade de moravuri si apucaturi, prin ironie sau vorba buna poate sar indrepta un om. Dar nu daca ii explici.mot-a-mot o biblie. Nu il fa sa creada imposibilitati irealizabile. O sa creada ca la greu dumnezeu ii pune in plasa si ca daca nu are personalitate il salveaza Superman in fata prostului cu muschi. Sunt lucruri care nici biserica nici religia nu ne invata. Eu cred ca astepti ceva poezie in viata asta sa crezi ca exista si viata viitoare.
Daca ai avea calitati destile sa te indragostesti in viata asta, sa ai prieteni, sa te bucuri de fiecare moment, sa nu iti placa viata mai neininteresanta a vecinului, cred poti fi implinit si aici.
In rest, ar ajuta la depresie, faptul ca exista ceva imaginar care sa te ajute.
In rest ai. putea auzi de la depresie sau stres niste voci.
Ar fi o alternativa patetica religia.
Dar putea fi orice altceva doar sa iti ofere acel efect placibo care sa te faca sa te simti ok.
Putea fi orice altceva care sa te relaxeze, cred ca si un pahar de vin, sau o camera izolata fonic.
In ce alte cazuri ar ajuta religia acum nu in viata viitoare?
Daca gandesti ca ar exista o viata viitoare nai buna ai gandi ca acel musulman care se duce in pelegrinaj la Meca si vine acasa suparat ca nu a devenit martir religios si nu la ucis in timpul pelerinajului o bomba americana.
Care e diferenta?