| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Cum credeti ca o sa fie lupta finala dintre bine si rau?

19 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Mai copilasi, voi vreti sa aflati lucruri pe care puteti sa le DESCOPERITI foarte usor in Biblie.
Lupta finala dintre Bine si Rau a avut loc acum 2000 de ani, la Cruce cand prin Moartea si Invierea SA, Hristos la invins pe Satana. Deci au trecut 2000 de ani de la acel eveniment, ACUM URMEAZA Judecata si "rasplata" pentru faptele facute (pedeapsa) de Tatal Pacatului, Satana si adeptii sai.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru danut):

Lumea o sa moara mai mult din cauza prostiei zic eu, deoarece multe chestii si agende au fost intocmite pe spinarea noastra de ceva timp.
Iar Dumnezeul occidental a fost omorat, tot de occidentali, metaforic vorbind. Eu nu mi-as mai face sperante sa astept un "salvator".

| RAY a răspuns:

In fiecare clipa daca stam sa ne gandim Marius se da o asa zis lupta imaginara intre raul si binele,ambele fiind creati umane,cat despre existenta lui dumnezeu in primul rand ce este credinta, este un act de a credere in ceva in lipsa cunoasteri prin dovezi, simturi, stiinta, este bine daca se intelege ce inseamna credinta, iar cei care pun ca pot argumenta ca exista dumnezeul mint si aia care spun ca nu exista, iti repet faptul ca a crede ca exista raul este o blasfemie = totul este facut prin voia tataului meu, tu consideri voia lui ceva negativ?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu repeți ca papagalul ceea ce scrie undeva și dacă nu iei drept adevăr absolut și sigur tot ceea ce scrie acolo, fără sî te gândești, atunci,
Binele și răul nu sun lucruri sunt calități ale unor lucruri.
Nu există bine absolut, o entitate care să lupte cu alt rău absolut, ca entitate.
Ele sunt calități atribuite de oameni nu entități mânuite de zei, acum și cândva la final.
De ce 1000 de ani, că așa are nu-i știu ce zeu chef?
Și cum o să fie cei 1000 de ani fără nici un rău pe lumea asta.
Și după 1000 de ani de ce îi dă drumul din nou?
Și așa mai departe. Orice scrie acolo, că are sens, că nu are, e sfânt, bătut în cuie, nu ai voie să comentezi, să ai altă părere, să ai versiunea ta. Ce se întâmplă dacă eu spun 946 de ani în loc de 1000. Da, chiar așa. De ce nu 946? Pentru că scrie acolo. Dar acolo cine a scris. Cică e cuvântul lui Dumnezeu. Dar atunci de ce sunt nenumărate traduceri ale Bibliei și interpretări după cum le-a venit la cei ce au tradus? Nu e asta rău? Sau e bine?

| Celcestietot a răspuns (pentru sadrian46):

Puteai sa îmi răspunzi mie, nu lui Marius. Noroc că m-am uitat eu la întrebare așa întâmplător. Răspunsul este masonii la ce ai întrebat tu. Uite ce spune Isus : „18 Depun mărturie înaintea oricui aude cuvintele profeţiei din această carte că, dacă cineva adaugă ceva la ele, Dumnezeu îi va adăuga urgiile descrise în această carte; 19 şi dacă cineva scoate din cuvintele cărţii acestei profeţii, Dumnezeu îi va lua partea de la pomul vieţii şi din Cetatea Sfântă, care sunt descrise în această carte." Ceea ce are această credință, de tine de ce este băgată în seamă dacă ești ateu, că un creștin nu ar spune așa ceva despre orice legat de sfințenie? Dacă nu ești documentat, nu te informezi că până și oamenii de știință au descoperit că Dumnezeu există, au demonstrat prin dovezi, tu atunci de partea cui ești, că știința a demonstrat că Dumnezeu există și Biblia spune tot despre El, până și oamenii? Voi ateii spuneți că știința ne spune că nu există, poate asta acum 100 de ani o spunea, și până și știința este convertită la creștinism in zilele noastre. Bănuiesc că tu ești venit din alt univers, unde nimeni nu crede în nimic, că aici pe pământ nu se mai practica de știință ceea ce spui. De savanții care au studii mai multe ca tine și cred in Dumnezeu ce spui? Ateii sunt cei cu probleme aici, nu creștinii. Știi tu că Dumnezeu nu exista, tu care te duci până la magazin si vi înapoi acasă și atât? Ai explorat tu universul? Sunt miliarde de planete, găuri negre etc și spui că Dumnezeu nu există? Parcă zici că ai explorat tot universul și nu l-ai găsit pe Dumnezeu! Eu am zis nenumărate argumente și prin alte comentarii (pe care tu le știi) că Dumnezeu există, acum prezintă-mi și mie argumente cum că nu ar exista Dumnezeu. O da stai... Nu exista argumente care neaga existența lui Dumnezeu laughing!

| sadrian46 a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu exista argumente care neaga existența lui Dumnezeu.
Am mai auzit acest așa zis argument.
Dumnezeu există în Biblie, o carte pe care o poți pune pe un raft.
Mai există al voi la Biserică și în capul tău și al celor ce cred în el.
Nu neg că există acolo. și nici nu pot și nici nu am nici o intenție și nici un interes să neg existența lui acolo.
Dta nu ai nici o modalitate să demonstrezi existența a nimic, căci exiztența nu este ceea ce îți închipui dta. Existența a orice este o relație.

| Celcestietot a răspuns (pentru sadrian46):

În primul rând, să nu folosim pronumele de politețe, că mă fac să mă simt foarte bătrân (apreciez intenția). Am sute de argumente care atestă existența lui Dumnezeu. Și cum am mai zis, cercetătorii renumiți atestă existența, sunt sute de documentare etc. De ce nu îmi poți răspunde la întrebarea, cum că cercetători cu studii, care sunt în elita lumii (a cercetătorilor, savanțiilor etc) atestă existența Lui Dumnezeu? Răspunde la așa ceva. Ești tu mai presus ca ei la intelect, tu care mergi până la magazin și te întorci acasă, dai drumul la pro tv și atât? Eu nu spun că sunt super superior fata de oricine, eu sunt documentat în privința a așa ceva, deci știu despre ce vorbesc. Cel ce nu știe nu ar trebui să vorbească. E că și cum tu vorbești despre fracții cu cineva, dar tu in realitate să nu ști cât fac 1+1 (un exemplu banal, nu este atac la persoană).

| sadrian46 a răspuns (pentru Celcestietot):

De ce nu îmi poți răspunde la întrebarea, cum că cercetători cu studii, care sunt în elita lumii (a cercetătorilor, savanțiilor etc) atestă existența Lui Dumnezeu?
Ce înseamnă că atestă.
Atestat. Dumnezeu există. Semnat cercetător cu studii, din elita lumii.
Argumentum ad autoritatem.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Apelul_la_autoritate

| Celcestietot a răspuns (pentru sadrian46):

Deci să înțeleg că semnătură contează la tine... Dar dacă scoate pe gură aceleași vorbe ar mai conta dacă ar semna? Cu ce te ajuta pe tine semnătura? De la 0 credință în Dumnezeu vei ajunge la 100% dacă semnează? Măcar l-ai căutat pe Dumnezeu, dacă tot spui că nu există? Ai făcut un efort minim în A-l cauta?

| sadrian46 a răspuns (pentru Celcestietot):

Păi ai spus de atestat. Un atestat se face în scris,
Da, l-am căutat pe Dumnezeu 70 de ani.
Apoi mi-am dat seama că nu am cum să găsesc ceea ce nu există.
Efortul meu nu a fost minim, ci maxim.

| Celcestietot a răspuns (pentru sadrian46):

Serios, in 70 de ani nu l-ai gasit? Ai fost atent la semne, sau la ce i-ai cerut? Chiar asa absolut deloc nu ti-a raspuns? Si un detaliu foarte mic este important. Te-ai rugat la El neincetat sa ti se arate, daca ai vazut ca nu iti Raspunde? Nu stiu de tine, dar eu l-am gasit, am fost atent la detalii. Gandeste-te macar putin daca A facut ceva pentru tine, si un lucru minuscul este important.

| sadrian46 a răspuns (pentru Celcestietot):

Da, cel mai important lucru pe care l-a făcut a fost acest mesaj.
Nu mă mai căuta. Eu nu exist.
Dacă tu l-ai găsit, mă bucur pentru tine, ai fost un om norocos, ai găsit ce ai căutat.

| Celcestietot a răspuns (pentru sadrian46):

Multumesc, si sper ca si tu sa il gasesti pana la finalul vietii talewinking!

| sadrian46 a răspuns (pentru Celcestietot):

Ar fi interesant. O să te anunț.

| Celcestietot a răspuns (pentru sadrian46):

In regulawinking happy!

| danut a răspuns (pentru sadrian46):

"Efortul meu nu a fost minim, ci maxim."
Cred ca nu ai cautat unde trebuie iar pe de alta parte cred ca degeaba va zbuciumati caci Dumnezeu este tot timpul aici dar voi nu aveti ochi pentru al vedea. Daca vei cauta cu interes pentru AL gasi, sigur il vei descoperi. Dovezile sunt langa tine si langa toti oamenii de pe pamant si ma refer la dovezi faptice, fizice, nu doar spirituale. Oricand as putea demonstra ca Dumnezeu EXISTA dar nu cred ca acesta este scopul si interesul vostru iar eu conditionez aceasta demonstratie practica de o pocainta personala a celui care doreste in mod real SA-L cunoasca pe Dumnezeu. Iti ofer ceea ce nu ai gasit 70 de ani dar, conditionat pentru "o cunostiinta" reala.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Iti ofer ceea ce nu ai gasit 70 de ani dar, conditionat pentru "o cunostiinta" reala.
Nu ai cum, nu știi cu cine vorbești și nici despre ce vorbești.

| danut a răspuns (pentru sadrian46):

Normal ca nu sti caci DACA ai sti NU ai mai da asemenea raspunsuri la care Dumnezeu iti poate da o solutie (dar conditionata). P.S. Eu am cum sa-ti spun si nici nu ma intereseaza cu cine vorbesc si stiu sigur despre CE vorbesc.

| Celcestietot a răspuns:

Eu spun că lupta finală dintre bine și rău va avea loc peste cei 1000 de ani de domnie alaturi de Dumnezeu pe pământ, domnie a sa alături de cei drepți. După încheierea celor 1000 de ani, Dumnezeu va da startul la Judecata Universală, unde (din câte am înțeles eu) toți vor fi judecați de sfinți, până și îngerii, ne va mai judeca cred că și Isus și Dumnezeu. Uite:

„1. Îndrăzneşte, oare, cineva dintre voi, având vreo pâră împotriva altuia, să se judece înaintea celor nedrepţi şi nu înaintea celor sfinţi?
2. Au nu ştiţi că sfinţii vor judeca lumea? Şi dacă lumea este judecată de voi, oare sunteţi voi nevrednici să judecaţi lucruri atât de mici?
3. Nu ştiţi, oare, că noi vom judeca pe îngeri? Cu cât mai mult cele lumeşti?"
(Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel capitolul 6)

Uite și ceva despre moartea veșnică:

„Apoi am văzut un scaun de domnie mare şi alb, şi pe Cel ce şedea pe el. Pămîntul şi cerul au fugit dinaintea Lui, şi nu s-a mai găsit loc pentru ele. Şi am văzut pe morţi, mari şi mici, stînd în picioare înaintea scaunului de domnie. Nişte cărţi au fost deschise. Şi a fost deschisă o altă carte, care este cartea vieţii. Şi morţii au fost judecaţi după faptele lor, după cele ce erau scrise în cărţile acelea. Marea a dat înapoi pe morţii cari erau în ea; Moartea şi Locuinţa morţilor au dat înapoi pe morţii cari erau în ele. Fiecare a fost judecat după faptele lui. Şi Moartea şi Locuinţa morţilor au fost aruncate în iazul de foc. Iazul de foc este moartea a doua. Oricine n-a fost găsit scris în cartea vieţii, a fost aruncat în iazul de foc. "(Apocalipsa 20:11-15)