| daviddumitru8888 a întrebat:

Cum credeti dumnezeu ne-a creat sau noi l-am creat pe el?

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Evrei au furat zeul canaitilor https://en.wikipedia.org/wiki/El_(deity)

https://en.wikipedia.org/wiki/Yahweh

multe povestiri din Vechiul testament sunt copiate de la canaiti, sumerieni, egipteni cum e geneza, potopul plus multe alte povesti, in fapt erau mai multe povesti dar acum 2600 de ani sau ales doar cateva,mitologia lui iisus este de fapt un asamblu foarte bine gandit de povesti din toate mitologile, eroul semi zeu care vine face miracole, minuni si se sacrifica pentru oameni, gasim povestea asta si la Hercule care ajuta pe oameni si doar prin moarte iti avea locul langa zeus, sa nu uitam ca si in biblie scrie EL judeca in mijlocul zeiilor, unele pilde a lui iisus sunt copiate din vt sub alte forme, cei 4 autori anonimi au facut o poveste foarte buna,El,Iahve este un zeu razboinic avand un singur popor, nu vezi ca biblia asta este interpretata in mii de feluri, iudaismul, islamul, crestinismul = o interpreteaza cum au chef fiecare

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Da, sunt legende luate de la altii si adaptate, DAR nu sunt furate, caci erau in patrimoniul umanitatii, nu exista inca copyright.

| Plato a răspuns:

El pe noi.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

"Se spune ca exista un Dumnezeu in fiecare din noi dar din pacate pentru noi Dumnezeu a murit si noi o data cu el" si "Dumnezeu a uitat de noi ne-a abandonat am ramas ca niste copii orfani" asa si noi cei din zilele de acum.