| forgottensoul a întrebat:

Cum credeti voi ca a aparut planeta noastra, universul?

Dau funda pentru cel mai interesant raspuns!

Răspuns Câştigător
| Superior a răspuns:

Iti voi raspunde cu o intrebare, universul cum a aparut?
A se intreba cum a aparut Dumnezeu = A se intreba cum a aparut universul, cum a aparut spatiul de dinaintea universului s-a.m.d.
Ideea e ca nu putem intelege acest lucru, constiinta ne este limitata de creier.
Noi suntem limitati, nu putem intelege asta...
Daca ai o sursa de apa infinita si un pahar, paharul va fi umplut pana la volumul maxim pe care-l poate duce. La fel e si cu noi.
Consider de asemenea ca timpul e o iluzie (lucru cu care era de acord si Einstein).

33 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu te zbuciuma, ATEISMUL este o inventie evreiasca iar tu ai deaface cu un profesor (?) evreu, care uraste din rasputeri numele de Isus Hristos, este o lupta pe care o va duce pana IL va vedea cu ochii lui, nu poate fi convins. Chestie evreiasca, Mesia NU a fost cum au vrut ei.

| RAY a răspuns:

Ce usor rezolva uni problema, degeaba au creier in cap
https://istoria-universului-2020.blogspot.com/
uite aici un documentar despre tot ce vrei sa stii, folosesti mintea ca de aia o ai

| RAY a răspuns:

Nu te zbuciuma, ATEISMUL este o inventie evreiasca
https://ro.wikipedia.org/wiki/Epicureism
nu este o inventie evreiasca

evreu, care uraste din rasputeri numele de Isus Hristos, este o lupta pe care o va duce pana IL va vedea cu ochii lui, nu poate fi convins. Chestie evreiasca, Mesia NU a fost cum au vrut ei.

iisus nu a fost cum era scris in biblia ebraica sa fie,nu cum au vrut ei, omule nu e vorba de ura, eu nu am nimic cu profet, rabin ce o fi fost individul istoric iisus, el nu scris nimic, daca el scria era altceva, dar a fost scris de 4 autori anonimi dupa moartea lui,iar pavel este primul care vorbeste de iisus dar nu pomeneste multe din viata lui iisus ciudat,tu il urasti pe mohamed? a nu crede intr-un basm inseamna ca urasti acele personaje,ce gandire eronata,nu uita ca in evul mediu voi ati ars pe rug pe toti care nu credeau in ceea ce ati afirmat voi, desigur ca si azi ati vrea dar nu se mai poate, sunt convins ca daca ati avea arme ati macelari atei, agnostici, deisti, panteisti si poate si alti religiosi crestini

| Steregoi a răspuns:

Prin concentrarea unei parti din energia imateriala a lui Dumnezeu.

| Superior a răspuns:

Dumnezeu e o varianta logica. Pe baza afirmatiei mele, imi poti pune orice intrebare.

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Serios dumnezeu e varianta logica, zi-mi sie mie ce e logic in a face absolut totul din absolut nimic? la ora de fizica ce faci?

| Superior a răspuns (pentru RAY):

Ce-i drept, ateii spun ca universul s-a format singur din nimic, cu ce e asta mai logic?

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Omule de ce minti? ce rost are sa minti, atei astia sunt multi, le cunosti tu pe toti de stii ce spun, atei nu spun ca universul s-a format din nimic, daca ai fi elevul meu te as lasa repetent pentru afirmatia asta, cum sa afirmi asemenea tampenie, omule vorbim de stiinta de oamenii inteligenti nu de pusti de 14 ani care isi pierd timpul la scoala pentru alocatie, te folosesti de tehnologia facuta de stiinta, savanti, apropo un ateu poate afirma ce are chef el, daca un crestin spune ca violul e ok toti crestini sunt violatori cam asa gandesti si tu, generalizari eronate

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Culmea e ca spui da e logic sa creezi ca universul s-a format din nimic dar ideea unui creator aparut din nimic care creeaza totul din absolut nimic e perfect logica, super, desi doar ce isi convine tie, e tu doar ai copiat de la alti, de vina e tara asta primitiva aflata in evul mediu, nu esti tu de vina, esti rezultatul societati in care ai trait

| Superior a răspuns (pentru RAY):

Tu esti ala care minte, stiinta nu le poate face pe toate.

| Superior a răspuns (pentru RAY):

"e tu doar ai copiat de la alti, de vina e tara asta primitiva aflata in evul mediu, nu esti tu de vina, esti rezultatul societati in care ai trait"
Ce dovada ai tu ca nu e cum zic eu? Ideea de Dumnezeu e din ce in ce mai agreeata de comunitatea stiintifica. Macar ai dat vreo data search sau ai vizualizat materialele mele? Mai mult ca sigur nu.

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Tu esti ala care minte, stiinta nu le poate face pe toate.

culmea e chiar eu am spus asta )))))))))))

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Ideea de Dumnezeu e din ce in ce mai agreeata de comunitatea stiintifica
desigur ca nu e adevarat asa ceva,stii si tu asta, nu stii ce inseamna stiinta,tu crezi ca stiinta inseamna pareri,argumente, barfe, zvonuri, tu crezi ca asa sa construit tehnologia?
savanti sunt de toate religile si nici unul nu a afirmat vreodata ce scrii acolo, om de stiinta nu bufoni, clovni

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Https://en.wikipedia.org/wiki/Relationship_between_religion_and_science

A survey conducted between 2005 and 2007 by Elaine Howard Ecklund of University at Buffalo, The State University of New York of 1, 646 natural and social science professors at 21 US research universities found that, in terms of belief in God or a higher power, more than 60% expressed either disbelief or agnosticism and more than 30% expressed belief. More specifically, nearly 34% answered "I do not believe in God" and about 30% answered "I do not know if there is a God and there is no way to find out."[191] In the same study, 28% said they believed in God and 8% believed in a higher power that was not God.[192]

| Superior a răspuns (pentru RAY):

Treaba s-a schimbat din 2005.

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Http://www.pewforum.org/2009/11/05/scientists-and-belief/

dovedeste ceea ce afirmi, ai afirmat ca majoritatea cred in dumnezeul crestin, hai sa vad

| Superior a răspuns (pentru RAY):

Da,in link apare ca doar 40% sunt atei, restul cred in divinitate.

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Deci 60% din savanti sunt crestini? iar restul atei,deci savanti mulsulmani,hindusi,budisti,deisti,panteisti,agnostici nu exista,vezi lumea in alb si negru
nu exista diversitate la tine in gandire,ce importanta are ce cred savanti? in ce cred e treaba lor,asta nu dovedeste ca exista dumnezeu,omule trebuie sa intelegi ca fiecare ce crede nu are legatura cu ce face la locul de munca,faci asocieri gresite, ca uni einstein credea in dumnezeu desi clar exista, einstein se arunca in ocean toti il urmau? astea sunt asocieri gresite ce faci tu, ce crede un om in timpul liber e treaba lui, daca un savant crede in zana maseluta o sa crezi si tu sa stim

| Superior a răspuns (pentru RAY):

Ei vin cu diferite argumente (citez Francis Collins).
Argumentele alea ce sunt omule?
Apropo,budismul/crestinismul/islamismul descriu acelasi Dumnezeu, dar diferit. De exemplu, toate cele trei fac referire la IIsus, dintre care islamul il considera doar profet, pe cand celelalte doua fiul lui Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Apropo,budismul/crestinismul/islamismul descriu acelasi Dumnezeu, dar diferit. De exemplu, toate cele trei fac referire la IIsus, dintre care islamul il considera doar profet, pe cand celelalte doua fiul lui Dumnezeu

cate prosti scrii, iudaismul il considera pe iisus fiul a lui dumnezeu serios, de budism clar habar nu ai

| doctorandus a răspuns (pentru Superior):

Multi budisti sunt atei: nu exista cerinta sa crezi in zei pentru a fi budist.

| doctorandus a răspuns (pentru Superior):

Oamenii de stiinta (aia dintre ei care sunt credinciosi) cred in Dumnezeu *in timpul liber* (cand nu sunt la serviciu). Asta pentru ca stiinta nu are absolut nicio treaba cu existenta lui Dumnezeu. "Stiinta dovedeste ca Dumnezeu exista" e o mare prostie. "Stiinta dovedeste ca Dumnezeu nu exista" e o mare prostie.

| Superior a răspuns (pentru doctorandus):

Stiinta de fapt, se aventureaza din ce in ce mai mult in acest domeniu.dar nu exista nici o dovada, in schimb avem argumente logice, rationale, sustinute la randul lor de alte afirmatii stiintifice.

| Superior a răspuns (pentru doctorandus):

Budistii sunt de mai multe feluri.

| RAY a răspuns (pentru Superior):

In schimb avem argumente logice, rationale, sustinute la randul lor de alte afirmatii stiintifice.

de exemplu? hai sa le vedem

| forgottensoul explică (pentru Superior):

Cum a aparut Dumnezeu? happy

| RAY a răspuns (pentru forgottensoul):

Cica nu are inceput, ca orice personaj imaginar, nu are început sau exista dintotdeauna si care a creat totul din absolut nimic

| doctorandus a răspuns (pentru Superior):

Nu, e o minciuna gogonata. Epistemologia ne arata ca stiintele nu se pot nici macar in principiu ocupa cu existenta lui Dumnezeu. Nicio stiinta nu poate studia existenta lui Dumnezeu.

| doctorandus a răspuns (pentru Superior):

Buddha nu prea le avea cu zeii.

| Superior a răspuns (pentru forgottensoul):

Iti voi raspunde cu o intrebare, universul cum a aparut?
A se intreba cum a aparut Dumnezeu = A se intreba cum a aparut universul, cum a aparut spatiul de dinaintea universului s-a.m.d.
Ideea e ca nu putem intelege acest lucru, constiinta ne este limitata de creier.
Noi suntem limitati, nu putem intelege asta...
Daca ai o sursa de apa infinita si un pahar, paharul va fi umplut pana la volumul maxim pe care-l poate duce. La fel e si cu noi.
Consider de asemenea ca timpul e o iluzie (lucru cu care era de acord si Einstein).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A se citi primele capitole din Geneza!
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.vistig.soft.biblia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin ciocnirea a doua energii opuse dar complementare

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Pai in mitologia japoneza, Izanami si Izanagi, zeii primordiali, primii indragostiti, si-au scufundat sulita in ocean. De pe varful sulitei au cazut patru picaturi de spuma. Acelea au fost insulele Japoniei.
Un mit poetic sublim, la fel ca si poporul japonez. Dar miturile sunt doar mituri.
Daca vrei mitologie gasesti aici:
http://mythologica.ro/mituri-ale-creatiei-in-jurul-lumii/

Daca vrei stiinta aici:
http://mythologica.ro/originea-si-evolutia-universului/