| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cum de Iuda l-a vandut pe Isus pe 30 de arginti? Ca si cum ai zice ca Bill Gates si-ar vinde fiul pe 100 de dolari. Plus ca romanii il cunosteau foarte bine, ca doar predicase destul de mult pe acolo.

70 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Spera că Iisus va înlătura oprimarea romanilor, se va proclama rege și el va primi ceva post important.Cand s-a prins că nu e rost de avansare pentru că Isus tot prevestes iminenta sa captivitate si moarte, a fost foarte dezamăgit șics-a lepădatcdr El. Petru s-a lepădat gratis, ceilalti au fugit. Problema lui Iuda a fost ca atunci cand l-au prin regretele a mers la persoanele nepotrivite.Petru si-a cerut iertare de la Iisus și a fost iertat.Eu cred că l-ar fi irrtat și pe el.

| RAY a răspuns:

Iisus avea nevoie de iuda de asta i-a spus hai du-te si spune-le unde sunt, omul asta trebuia sa fie crucificat si a facut tot posibilul sa fie, nu e vb de bani

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru RAY):

Ia zis lui Iuda, pentru ca știa ce urmează sa facă Iuda. Isus cunoștea si cunoaște chiar si cele mai ascunse gânduri. Si lui Petru i-a spus ca se va lepada, cum ca nu l-ar cunoaște. Si i-a spus si lui ca si lui Iuda înainte sa se întâmple. Iar Petru s-a legat înaintea lui Isus ca nu o va face. Si a facut-o.

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Nu vezi ca stia totul

| RAY a răspuns:

Ania asa era profetit omule in vt nu credea,stia ce va face mesia,iisus ia ordonat sa il vanda,era obligatoriu fara iuda sau oricare nu functiona planul deloc, iisus stia de la inceput totul, el a creat tot scenariul, restul era marionete, chiar el spunea in timpul vieti ce se va intampla cu el

| RAY a răspuns:

Pricope_Marius_1997 iisus stia ce se va intampla putea schimba scenariul cand vrea, iuda era esential in poveste, nu uita ca putea scapa de judecata, nega ceea ce a spus si gata

| T0T a răspuns:

Atunci erau dacii. Dacii erau cei dintâi. Și Isus era dac. Dacii se distrează și râd când cineva decedează. De la ei au plecat cam toate. Tradiția trădării inclusiv. În istoria României sunt mai multe trădări ca peste tot. Se vede că noi suntem dacii, uterul civilizației umane.

| LPCTSTR a răspuns:

Iti dai seama ca oamenii stiau dinainte ca omul este o facatura, deci au dat si ei un pret demn de un nimeni si povestea continua...

| sanboss a răspuns (pentru LPCTSTR):

Pretul a fost mare, cu acei 30 arginti a fost cumpara un ogor, din acest ogor s-a facut mormant celor fara capatai.
Deci concluzie, un teren cam cat costa? 10lei 20? cerceteaza valoarea banilor din vremea aceas si vei intelege.

Apoi vino si comenteaza in cunostinta de cauza

| LPCTSTR a răspuns (pentru sanboss):

Un pret demn de un nimeni crezut a fi special*, scuzele mele rolling on the floor

| sanboss a răspuns (pentru LPCTSTR):

Pentru vrema acea era un pret mare, tu daca mergi in africa in catunele alea cu 3mii eruo te fac aia sef de trib, esti milionar pentru ei... intelegi? reciteste ce am scris mai sus poate iti ramane ceva la mansarda

| LPCTSTR a răspuns (pentru sanboss):

Am priceput, ortodoxule, iar raspunsul meu este acelasi: "Un pret demn de un nimeni crezut a fi special"

| sanboss a răspuns (pentru LPCTSTR):

Cum ai ajuns la concluzia ca sunt ortodox? Acest nimeni vazut de tine, a schimbat miliarde de vieti in bine, ofera speranta, vindecare, mantuirea sufletului... voi si ideologiile voastre ce oferiti?

| LPCTSTR a răspuns (pentru sanboss):

Eu n-am ideologii, eu nu am nimic.
Trebuie sa admitem, nu-i asa ca de vreme ce "lingi in ***" acest personaj amuzant: "Acest nimeni vazut de tine, a schimbat miliarde de vieti in bine, ofera speranta, vindecare, mantuirea sufletului", ceva te-a ros in tine sa te manifesti, urmand, hilar acum, sa ma-ntrebi: "voi si ideologiile voastre ce oferiti?"

Pai, minune de homo sapiens sapiens ce esti, eu si altii iti oferim medicina moderna, altii sper ca-ti dai seama ca-ti ofera mai multe, eu doar medicina. Deci, ortodoxule, ce ideologie iti ofer acum?

| sanboss a răspuns (pentru LPCTSTR):

Pentru durerile trupului vin la tine, dar pentru cele ale sufletului unde sa merg?
Darwin a fost un nimeni, si vad ca il stimezi.

Da tu nu ai nimic, manaci, bei, sex si mori... ce viata de nimic, fara speranta. Tu chiar nu vezi ca bunatatea lui Dumnzeu te indeamna la pocainta? chiar nu vezi ca acel gol din inima ta, doar Dumnzeu il poate umple, insusi cugetul tau nu iti spune ca exista viata dupa moarte... hm.

| LPCTSTR a răspuns (pentru sanboss):

Em, nu stiu cum sa-ti spun dar... Dzeu nu exista laughing Tu inca mai crezi povesti primordiale cand insuti corpul iti dicteaza actiunile, adica insinctul, mai precis inctincul de supravieturie, acum ala nu se mai arata ca deh, e rusine si te faci de ras, dar el exista... tu n-ai vazut cum a procedat lumea dupa al Doilea Razboi Mondial, acolo numai Dzeu nu era, desi lumea a fost invatata cu minciuna asta, si asta este numai un singur exemplu.

| sanboss a răspuns (pentru LPCTSTR):

Daca totusi ai studiat in domeniul medicinei, oare nu ai observat cat de complex este corpul uman? organele interne etc... nu mai vorbim despre univers, natura etc care vorbesc despre Dumnzeu.

Incapatanarea asta intr-o zi te va costa, atunci va fi tarziu sa iti revi. Iti propun sa meditezi profund in sufletul tau, asupra vieti... Cam trist sa crezi ca aici traim+murim si gata,

| LPCTSTR a răspuns (pentru sanboss):

Eh, uite-aici da (non)ratiune.
Nu trebuie sa studiezi medicina ca sa-ti dai seama ca numai un instabil psihic ar crede ca o "entitate" ar lua tarana si-ar "crea" om (WOOOWW!)... prima fiinta "complexa"... de dupa dinozaurii care nu-s mentionati de nicio religie rolling on the floor pentru ca ei n-aveau habar ca o religie va condamna un ipocrit sa-mi spuna acum ca eu voi regreta ca doctrina voastra este impasibil imbecila, ca religia condamna la iubire numai pentru tine, ca sunteti cei mai buni psihopati legalizati de pe planeta asta.
Esti prea orb sa-ti dai seama ce trebuie abordat obiectiv si ce nu.

| sanboss a răspuns (pentru LPCTSTR):

Sunt lucruri care trebuie acceptate prin credinta, credinta mea imi ofera viitor si aici si dincolo. Afirmatile tale nu ofera nimic stabil, la sfarsitul vieti vei ajunge sa regreti ca multi alti atei ( nume celebre ) care au facut-o inaintea ta.

Răspuns utilizator avertizat
| LPCTSTR a răspuns (pentru sanboss):

Nu vorbi in numele altora, baiete, ca daca e sa vorbesc si eu in numele tau, ar iesi nasol.

| Holiday a răspuns (pentru sanboss):

"Daca totusi ai studiat in domeniul medicinei, oare nu ai observat cat de complex este corpul uman? organele interne etc... nu mai vorbim despre univers, natura etc care vorbesc despre Dumnzeu."

Dar de unde stii ca nu vorbesc de Spiridusul cu Trei Oua, creatorul lui Dumnezeu?
Pana la urma ambele personaje sunt la fel de credibile.

| sanboss a răspuns (pentru Holiday):

Spiridusul tau, nu a salvat miliarde de oameni dea lungul timpului, Dumnezeul meu da, si te poate salva si pe tine.

| Holiday a răspuns (pentru sanboss):

Nu-i salva daca nu-i ordona Spiridusul cu Trei Oua, marele mastru al vesniciei.
Venereaza-i ouale si te va salva si pe tine!

| sanboss a răspuns (pentru Holiday):

Ramai tu cu spiridusul tau eu cu Dumnezeul meu

Răspuns utilizator avertizat
| sanboss a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu stiu cine este Pavel Corut al tau, dar vad ca teo dat peste cap. Aici vorbim ce spune Biblia nu ce zice pavel corut sau Stefan cel mare...non sens

Desi gasesti anumite lucruri in Biblie care iti par prea de tot, au o explicatie, de ce sa ajuns pana acolo, de Dumnezeu actioneaza intr-un anumit fel... au explicatie

Dar mai degraba crezi ce zice ereticu de Pavel Corut decat ce zice Biblia

| sanboss a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Https://www.youtube.com/watch?v=Zo88_Ti6HzM asculta primul minut si vezi ca omul crede in Dumnezeu si se roaga zilnic :D fa si tu la fel

| RAY a răspuns (pentru sanboss):

A schimbat miliarde de vieti in bine, serios, tu esti schimbat in bine?

| RAY a răspuns (pentru sanboss):

Dar voi crestini nu beti,nu faceti sex, nu va barfiti unu pe altul,nu sunteti invidiosi,serios,numai minti omule,apropo judecata si amenitarea sunt pacate, tu deja iti stii destinul, nici iisus nu sti, mandria este pacat mare, habar nu ai de biblie

| RAY a răspuns (pentru sanboss):

Daca totusi ai studiat in domeniul medicinei, oare nu ai observat cat de complex este corpul uman? organele interne etc... nu mai vorbim despre univers, natura etc care vorbesc despre Dumnzeu.

dumnezeu nu e un magician, dumnezeu ne-a dat ratiune, logica sa o folosim, dumnezeu aprecia oameni cu creier

| sanboss a răspuns (pentru RAY):

Scriptura vorbeste clar cu privire la judecata, mantuire, viata.
Eu incerc sa arat ca cine nu intra in imparatia lui Dumnzeu prin Hristos, va ajunge la judecata.
Asta nu este amenintare ci realitate pe care tu domnule nu vrei sa o accepti, daca spun adevarul nu judec, nu amenint, nu sunt mandru... sunt doar judecatile din mintea ta, si sincer nu imi pasa de ce crezi despre mine, important pentru mine este, ce crede Dumnzeu despre mine

| RAY a răspuns (pentru sanboss):

Tu vei intra? de unde stii tu ca vei intra? te consideri superior lui dumnezeu? vrei sa il ispitesti, te consideri tu mare invatator acum, omule nu suntem obligati sa iti acceptam aberatile tale care nu sunt biblice si sectancte, interpretati voi ceea ce scrie in biblie aiurea

| sanboss a răspuns (pentru RAY):

RAY : A schimbat miliarde de vieti in bine, serios, tu esti schimbat in bine?

Sigur, am avut un trecut dezastros, si aveam de gand sa imi planuiesc viitorul sa fie un haos... DAR, DAR

Intalnirea cu Hristos mi-a schimbat mentalitatea, viata, roadele... si sunt un om nou in Hristos. Astazi daca pot sa vin cu certitudini inaintea ta si altora caci Dumnzeu poate sa transforme vieti din rau schimbandule in bine... de unde stiu?

M-a schimbat pe mine!

| RAY a răspuns (pentru sanboss):

Iisus a spus ca cine judeca va fi judecat, tu ne judeci,ne ameniti cu iadul,te consideri un sfant, esti doar un troll, un crestin nu e un judecator,moralist, repet cei din urma vor fii primi in imparatia aia, asa spune iisus, ai o mandrie in tine, nu ai umilinta, iubire deloc, in biblie scrie ca multe oi care sunt lupi vor fii

| sanboss a răspuns (pentru RAY):

1#Sigur ca voi intra, pentru ca eu spre deosebire de tine cred Biblia.
spune asa : Caci prin har ati fost mantuiti si prin credinta...
Eu cred, si harul lui imi este suficient sa fiu mantuit ( jertfa de la calvar imi ofera aceasta siguranta )

2 # Nu ma consider superior, ci ma consider copilul Sau, citeste 1Ioan 3... ne-a dat dreptu sa ne facem copii Lui, si suntem! INTELEGI TU OARE?
Superior a vrut doar satana sa fie, eu nu.

3# Nu sunt invatator, scriu si eu dupa lumina pe care am primit-o de la Dumnezeu citit Sfintele Scripturi. si incerc sa le spun si altora adevarul, ATENTIE " nu adevarul meu " CI ADEVARUL LUI DUMNEZEU.
Nu amestec traditia cu Biblia cu fac unii, ci ma limitez la Sola scriptura, este ceva gresit?

| RAY a răspuns (pentru sanboss):

Si tu acum vrei sa ne salvezi pe noi cu amenitari cu iadul si cu judecata noastra,iisus asta nu a judecat pe pavel, doar i-a spus saule, saule de ce ma prigonesti? pavel nu judeca, nu era asa mandru ca tine, pavel spunea ca printre pagani sunt crestini mai buni ca printre crestini, pagani au devenit crestini

| RAY a răspuns (pentru sanboss):

Esti un troll, nimeni nu stie ceasul de apoi =iisus dar tu stii, numai fii asa mandru ca si moise credea si nu era pe placul lui dumnezeu si petru se juca cat de bun e, asa ca nu il ispiti pe dz

| sanboss a răspuns (pentru RAY):

De cand vorbesc cu tine nu ai adus nici macar 1 verset biblic, denota faptul ca doar ai auzit despre Biblie nu si citit din Biblie.

El zicea: „S-a împlinit vremea și Împărăţia lui Dumnezeu este aproape. Pocăiţi-vă și credeţi în Evanghelie." marcu 1:15
Prin faptul ca proclam pocainta, judecata, imparatia lui Dumnzeu, vesnicia in 2 locuri diferite... unde vezi tu act de mandrie?

„Eu sunt Isus, pe care-L prigonești. Ţi-ar fi greu să arunci înapoi cu piciorul într-un ţepuș." Aici Saul este prins in colt, si isi vede starea, este tras la raspundere... in fine nu are rost sa discutam prea mult.

In concluzie amice, nu am ca scop sa judec pe nimeni ci mai degraba sa le spun daca mi se ofera ocazia despre Dumnzeu, credinta, iertare, judeca, rai sau iad... si alte lucruri din Scriptura

| sanboss a răspuns (pentru RAY):

Cum sa nu stim ce va fi, Doamne fereste ce fals esti.
CIteste omule Biblia
Ioan 5 : 24 Adevărat, adevărat vă spun că cine ascultă cuvintele Mele și crede în Cel ce M-a trimis are viaţa veșnică și nu vine la judecată, ci a trecut din moarte la viaţă

Raspunde : Stim ce va fi cu cei care sunt in HRISTOS? Stim ce va fi care nu sunt in Hristos doar dupa versetul acesta? si sunt alte zeci de versete care ne vb despre viata viitoare.
Despre invierea mortilor, despre rapirea biserici etc...

Pune mana si citeste si dupa vino si mai vorbim, cu scopul de a ne intari sufleteste...nu de a ne jigni unul pe celalalt

| sanboss a răspuns (pentru RAY):

Domnule, daca ne-am judeca singuri nu am fi judeacti, CLAR

Dar eu vorbesc in esenta despre ce-i care nu il vor primi pe Hristos ca Mantuitor il vor vedea ca Judecator si vor fi osanditi, tu chiar nu vezi aici un semnal de alarma, vezi o judecata?

Aceste lucruri bineintels le spuneam intr-un anumit context. Nu imi permit sa umilesc pe nimeni, ci daca este cu putinta sa trezesc pe cineva la realitate... cei din urma vor fi cei dintai AMIN...

| RAY a răspuns (pentru sanboss):

Copile dumnezu cu mila

| sanboss a răspuns (pentru RAY):

Ray Copile dumnezu cu mila

Mila sa fie peste toti

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru sanboss):

Poate Iuda a vrut sa-i forteze mana lui Isus, sa aduca mai repede Apocalipsa si Imparatia lui Dumnezeu pe Pamant.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

La vandut pentru ca era lacom, egoist si poate ca a facut asta nu doar pentru bani ci si pentru ca i-a fost frica de El.
Fiul lui Dumnezeu era puternic, la toti le-a fost frica de El tu de ce crezi ca sau grabit sa scape de El, pana si preotii erau corupti si au fost impotriva Lui.

Pe data de 30 octombrie la ora 13:45 in Turcia la 100 Km distanta de orasul Izmir s-a produs un cutremur puternic de 6.6 aproape 7 pe scara raichter care a distrus orasul. Unda de soc produsa de cutremur s-a simtit pana in Grecia si Macedonia de nord.

Intr-adevar exista pe pamant un Dumnezeu care judeca si face dreptate, caci exact cum scrie in Biblie lumea se duce de rapa din cauza pacatelor sale.

| iurii75 a răspuns:

Acesta era prețul unui sclav.

| ShaOfHatred a răspuns:

Cineva trebuia s-o facă

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deoarece era șarlatan.

| sanboss a răspuns:

In vremea acea se foloseau mai multe tipuri de monezi de arginti ca de ex : shekelul tyrian, tetradrahma greacă și dinarul roman.

1x dinar = 30 tetradrahma echivalentul la 90zile lucratoare in vrema acea.
Ca sa iti faci o idee undeva la 2, 500euro 3. 000e in ziua de azi

Cu acesti 30arginti a fost cumparat un ogor care apoi a devenit mormant pentru oamenii fara capatai.

Deci clar ca 30arginti valorau mai mult decat poate mintea ta sa itneleaga, doar a cumparat un ogor. cand o sa gasesti cu 10lei teren de vanzare sa ne spui si noua...

Ai invatat ceva?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sanboss):

Foarte interesant...și mai ales că această sumă a și fost profețită.

| sanboss a răspuns (pentru anonim_4396):

# Zaharia 11:12
# Si totusi daca te uiti si la prototipul Dl Isus din VT adica la IOSIF si acolo sunt detalii despre viata Mantuitorului.

Ca idee, in locul razbunari biruieste iubirea

Răspuns utilizator avertizat
| sanboss a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Scrie si tu intr-un comentariu nu in 4. asa cititori vor intelege despre ce vorbim si vor trage concluzi
De ce a aruncat cei 30 arginti? Sa cait pentru ca a vandut sange nevinovat, ia parut rau... si a vrut sa ii inapoieze. nu cu scopul ca erau putini bani.

De unde stii tu ca Iuda era bogat?

Un ogor era scump ca si astazi...

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dar ce își însușea din casieria grupului de creștini in fruntea cărora era Isus avea o valoare mai mare de 30 de arginti? Cine este corupt e corupt pana in măduva oaselor, si se mulțumește precum miliardarii lumii de astăzi, care daca sunt întrebați când se vor opri, si se vor mulțumii cu ceea ce au, au răspuns ca niciodată, in fiecare zi își doresc "puțin" mai mult. Dar ce părere ai de cei care de la Iuda încoace il vinde pe Isus pentru nimic? Aici suntem incluși toți cei ce il respingem pe fata sau in ascuns prin fapte care nu sunt după voia lui Dumnezeu, dar ne declaram creștini.

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Cine este corupt e corupt pana in măduva oaselor, si se mulțumește precum miliardarii lumii de astăzi

majoritatea din ei sunt crestini

| RAY a răspuns (pentru sanboss):

Iuda sa sinucis nu a cumparat nimic, iuda a aruncat bani

| RAY a răspuns (pentru sanboss):

Ce legatura are omule iosif cu iisus, tu chiar nu ai habar sau trolezi grav

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Dar ce părere ai de cei care de la Iuda încoace il vinde pe Isus pentru nimic? Aici suntem incluși toți cei ce il respingem pe fata sau in ascuns prin fapte care nu sunt după voia lui Dumnezeu, dar ne declaram creștini.

in asta ai dreptate, cei mai bogati oameni sunt crestini, cea mai bogata biserica este crestina, si totusi crestini nu dau nimic celor saraci din contra le fura cum pot, atunci vorbim de crestini

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru RAY):

Nu toți cei ce zic doamne, doamne sunt creștini chiar daca se declara la recensământ.

| sanboss a răspuns (pentru RAY):

RAY :Ce legatura are omule iosif cu iisus, tu chiar nu ai habar sau trolezi grav

Vandut de fratii lui, pe 20 arginti, apoi in loc de razbunare ia iertat pe toti si a fost o binecuvantare pentru cei natiunea lui. Daca nu era Iosif ar fi pierit de foame.

Isus tradat de ai sai, vandut pe 30 arginti, ia iertat pentru ca sau lepadat de el, aducand aspura lor si a noastra binecuvantata iertare si salvarea vieti ( daca nu era EL, plata pacatului moartea ).

Pricepi?

| RAY a răspuns (pentru sanboss):

Iosif nu a spus fratilor lor ba eu stiu ca ma veti vinde, iisus le spunea mereu, ba mai mult iuda sa rasgandit iar iisus i-a spus du-te sa se implineasca, nu te mai considera tu asa inteligent, mandria este un pacat

| sanboss a răspuns (pentru RAY):

Iuda da, sa sinucis. Dar cu banii aceia s-a facut urmatorul lucru
MATEI 27
Nu este permis să-i punem în tezaur, căci sunt preţul sângelui". 7 Şi, după ce au ţinut consiliu, au cumpărat cu ei Ogorul Olarului pentru îngroparea străinilor. 8 De aceea se numeşte ogorul acela până astăzi Ogorul Sângelui. 9 Atunci s-a împlinit ceea ce a fost spus prin Ieremia profetul, care zice: Şi au primit treizeci de arginţi, preţul celui vândut, care a fost stabilit de fiii lui Israel 10 şi i-au dat pe ogorul olarului, aşa cum îmi poruncise Domnul.

| RAY a răspuns (pentru sanboss):

Strigoi tu esti ma?

| sanboss a răspuns (pentru RAY):

Strigoi tu esti ma?

Nu va inteleg, cum adica sa fiu strigoi big grin,
Dumneavoastra credeti in strigoi?

Răspuns utilizator avertizat
| sanboss a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ii arunca, dar preoti ii ia si cumpara ogoru, si in epistole scrie se puncteaza lucrul acesta, nu imi aduc aminte acum unde, dar daca e nvoie pentru tine ce nu fac eu, iti caut