| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cum de nu a inghetat apa la acea altitudine, cum de nu au inghetat Noe si animalele de frig? Stiind ca pe Muntele Everest ajunge si la minus 36 de grade.Mai stim ca apa ingheata la sub 0 grade, dar la minus 36 de grade?

30 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

In primul rind, mai învață geografie. Pentru că nu știi că există zone unde nu ninge și nu îngheață apa. Ai auzit de zona tropicala? Chiar și pe munte acolo apa nu ingheata, pentru că nu există temperaturi negative. Se zice ca, la fiecare 100 de m urcați temperatura scade cu un grad, deci daca ai afara 45 de grade, pe un munte de 3000 de m vei avea 15 grade. Sau, după opinia ta, Noe a ancorat nava sa neapărat pe Everest? Neapărat trebuie sa fie așa?

Răspuns utilizator avertizat
| Irinel15123532 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dumnezeu este in afara timpului, este transcendent si infinit, la El o mie de ani sunt ca o zi, si o zi sunt ca o mie de ani.
El nu este limitat de nimic, nu trebuie sa intre in tiparul tau pentru a face sau a nu face ceva, intelegerea noastra limitata nu poate sa cuprinda infinita lui putere.
Cand Iisus vindeca oamenii care nu mai puteau sa mearga, trebuia sa vina la El doctorii sa ii spuna ''Nu te credem, trebuie mai intai sa il anesteziezi, il operezi, ii pui 3 copci...''
Daca Dumnezeu nu face un lucru la care te astepti tu, nu inseamna ca nu este real.
Cat de logica e o gaura neagra in spatiu? Oamenii de stiinta spun ca existenta ei ar trebui sa fie imposibila, nu o pot intelege.
Tu, la fel ca si mine, nu cunosti toate detaliile, doar speculezi, dar le pui cu o aroganta atotcunoscatoare, dar pe baza la ce au scris altii, si acele scrieri la randul lor sunt combatute de altele, dar pe acelea nu le mai enumeri.
Cerceteaza mai mult si vei afla raspuns la intrebarea ''de ce?'' Dar tu nu cauti un raspuns, de aceea nu-l vei gasi niciodata.

Răspuns utilizator avertizat
| Irinel15123532 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

1. ''Dupa chipul si asemanarea Lui''. Nu tot ce este in biblie se intelege ad litteram.
Domnul Iisus spune in Ioan 4 :24 '' Dumnezeu este Duh, iar cei ce I se închină trebuie să I se închine în duh şi în adevăr''
Dupa chipul si asemanarea lui, se refera la faptul ca noi suntem facuti cu imaginatie, constiinta, ratiune, sentimente, dragoste, acestea sunt atributele ''chipului'' Lui Dumnezeu, nu fizic, pentru ca Dumnezeu nu este om, nu are carne, este Duh.

2. ''Cum sa fie o zi cat o mie de ani? Ca la el nu era timp''
In 2 Petru 3:8 scrie ''Preaiubiţilor, nu ignoraţi faptul că, pentru Domnul, o zi este ca o mie de ani, iar o mie de ani sunt ca o zi''
Inseamna ca Dumnezeu nu este limitat de timp sau de spatiu, El nu are o notiune a timpului cum avem noi, pentru ca este in afara timpului. Sa presupunem ca ai creea o sfera in care totul se misca cu incetinitorul, tot ce se intampla in sfera nu te afecteaza pe tine pentru ca esti in afara sferei, desigur este un exemplu banal, lucrurile sunt mult mai complexe.

3. ''Si de ce Isus ii indemna pe cei ''vindecati' sa nu spuna''
Domnul Iisus nu indeamna intotdeauna asta,
Luca 8:38-39 ''Iar bărbatul din care ieşiseră demonii Îl ruga să rămână cu El. Iisus însă i-a dat drumul zicând:
Întoarce-te în casa ta şi spune cât bine ţi-a făcut ţie Dumnezeu. Şi a plecat, vestind în toată cetatea câte îi făcuse Iisus.''

Iisus spunea uneori oamenilor sa nu spuna momentan de o minune, ele urmau sa fie scrise in Biblie, dar daca Iisus umbla din localitate in localitate si predica evanghelia, risca de multe ori sa fie oprit sa imbulzit de o mare multime care i-ar fi impiedicat lucrarea, era vorba de anumite circumstante, nu intotdeauna, de aceea este bine sa citest intreaga biblie, nu doar un verset si doar pe el sa lucrezi, exista si alte versete care vazute in ansamblu arata de obicei opusul a ceea ce ai inteles initial.
Intr-un film politist sau cu detectivi, adevarul iese la iveala la finalul filmului, cand totul se da pe fata, daca ai privi doar primele 15 minute, nu ai intelege mare lucru.

Răspuns utilizator avertizat
| Algo098 a răspuns:

Precis ca avea un costum izolator termic cu incalzire + butelii de oxigen ca sa poata respira mai bine. La fel trebuie sa fi avut si restul pasagerilor happy Cu inghetul apei e mai dificil, nu vad solutia happy

| Nilsson a răspuns (pentru Algo098):

Chiar sunteți toți ateii o apă și un pământ? Am mai avut discuția asta și cu Dany, dacă teoretic nivelul oceanelor ar ajunge până la vârful Everest, nu crezi că acela e tot nivelul 0 al atmosferei?

Răspuns utilizator avertizat
| Algo098 a răspuns (pentru Nilsson):

Nu are de unde sa fie atata apa ca sa ajunga la nivelul celui mai inalt munte. Cel mult se scufunda muntii si se egaleaza terenul. Povestile de natura religioasa nu reprezinta un adevar sau o realitate, de aceea sunt absurde si lipsite logica. Au fost scrise de niste primitivi pentru a insela alti primitivi. Cand esti un om lipsit de putere si de nimic, minciuna e solutia cea mai buna ca sa cresti in ochii celorlalti. Fie spui ca esti bogat, fie ca esti apropiatul unui om puternic, fie spui ca esti apropiatul unui zeu, ultima varianta fiind destul de eficienta pentru a prosti oamenii mai naivi care nu judeca bine lucrurile. Asa au ajuns o serie de primitivi sa invoce legatura lor cu Dz si sa scrie o serie de povesti fanteziste, false, absurde si mincinoase si sa creasca in ochii naivilor.

| Nilsson a răspuns (pentru Algo098):

Te plângi de minciună dar tocmai voi folosiți ipoteze mincinoase. E mai plauzibil ca de fapt uscatul să se fi scufundat, de acord, dar presupunând și prin absurd că apa întrecea înălțimea Everestului, atmosfera ar fi fost aproape aceeași fiindcă nivelul oceanului planetar rămâne întotdeauna cota de referință.

| Algo098 a răspuns (pentru Nilsson):

Realitatea e una si povestile sunt povesti bune ca sa inlocuiasca adevarul pentru cei care nu isi folosesc mintea, traiesc in fantezie si se lasa inselati de niste povesti absurde, fara sens si fara logica.

Răspuns utilizator avertizat
| Nilsson a răspuns (pentru Algo098):

Repeți atât de des că sunt povești încât am impresia că încerci să te convingi pe tine, nu pe alții.
Oricum Biblia nu se rezumă doar la primele pagini din Geneza.
Și la urma urmei, cu ce te deranjează ce cred alții, dacă asta îi face mai fericiți?
Nici măcar nu reprezentați onorabil ateismul, uite-te la răspunsul de mai sus, cică apa înghite atmosfera, decât să ajung în halul ăsta mai bine rămân la credința mea.

| Algo098 a răspuns (pentru Nilsson):

Confunzi raspunsurile. Nu am scris niciodata ca apa inghite atmosfera. Biblia e o carte primitiva care e nula chiar in esenta ei: Dz. Oamenii isi doresc sa fie apreciati, sa fie puternici, sa ii domine pe ceilalti si o pot face daca sunt puternici sau daca au puterea de la cineva. Cand nu ai putere reala si nici pe cineva puternic care sa te sustina, o solutie eficienta e minciuna: "Lauda-te gura ca ti-oi da friptura". Asa a aparut fantezia cu Dz. Niste primitivi smecheri au reusit sa inventeze niste fantezii absurde, atragatoare si credibile pentru omul naiv care nu-si foloseste ratiunea. S-au dat drept apropiatii si cunoscatorii uni zeu inventat ca sa obtina putere, apreciere si un trai bun pe seama naivilor. Omul e ca un calculator. Poti avea calculatorul oricat de bun, ca daca bagi in el programe de calitate inferioara, date false, virusi, nu poti obtine rezultate corecte si performanta. Omul daca baga in el date si informatii de natura indoielnica, nu mai ai cum sa te astepti de la el sa aiba o judecata dreapta si sa obtii performanta. Bagi fantezie, obtii fantezie. Cine isi foloseste logica observa imediat ca e vorba de inselaciune. Un Dz atostiutor care stie ca oamenii nu spun intotdeauna adevarul ar fi un Dz al absurdului sa pretinda de la un om sa creada in niste povesti primitive inventate de alti oameni, cand el e asa de puternic si de iubitor incat e invizibil. Deci logic, un om care nu crede povestile spuse de alti oameni e indreptatit sa faca lucrul asta, ca Dz cel atotputernic e invibil din toate punctele de vedere, si la propriu si la figurat. Se spune ca Dz e infinit ca durata de viata. Asta inseamna ca omul si tot ce face el intr-o viata finita e nimic fata de infinitul lui Dz si atunci concluzia e ca un Dz infinit, chiar daca ar exista, nu ar avea cum sa tina cont de nimic, sa iubeasca nimic, sa dea viata vesnica infinita pentru nimic unui om care fata de Dz nu inseamna nimic. Asta e diferenta dintre infinit si finit: finitul e nimic pe langa infinit. Apoi un Dz atotputernic si iubitor care se zice ca a facut tot, nu are de ce sa stea invizibil. El poate face orice, deci poate fi vizibil. Un Dz atotputernic si iubitor nu ar lasa o secunda un om in suferinta. pentru ca iubeste omul, poate sa il ajute si o face imediat. Si ce vedem in realitate? Spitalele pline.
Un Dz atotputernic si iubitor nu sta indiferent si spectator la suferinta omului, nu se ocupa cu scamatorii si minuni, ajuta omul permanent si continuu. De scamatorii si minuni au nevoie cei care au scris povestile false. O minune inseamna ceva care se intampla rar. Ajutorul unui Dz bun si iubitor nu poate fi incadrat la categoria minuni si raritati. Un dz bun, iubitor si atotputernic nu are nevoie de la om ca acesta sa se roage de 1000 ori, sa creada in niste povesti primitive scrise de niste smecheri, sa execute niste ritualuri primitive, sa cante, sa joace, sa se stropeasca cu apa, sa citesca poezii. Ar fi ceva sub demnitatea unui Dz. Asta inseamna sa-ti folosesti logica pentru a demonta niste povesti absurde si primitive, lipsite de logica, care paraziteaza mintea omului credincios si naiv, facandu-l sa traiasca intr-o lume a fanteziei si sa nu tina cont de realitate.

Răspuns utilizator avertizat
| Algo098 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Asa si trebuie daca omul se lasa iselat de niste povesti absurde, primitive si mincinoase happy

| Nilsson a răspuns (pentru Algo098):

Problema e că tu îi ții partea ăluia care zice că apă înghite atmosfera și astfel promovați împreună incultura.
Referitor la dragostea lui Dumnezeul, dacă nu ne iubea am fi fost toți morți până acum. Eu cred că și Dumnezeu suferă pentru alegerile noastre păcătoase dar ne lasă libertatea de alegere cu toate consecințele nefaste pentru a fi de partea binelui în cele din urmă.
Iubirea nu ocolește suferința, oamenii răi ar prefera să o ducă numai în plăceri încontinuu, dar cei buni își duc cu demnitate poverile.
În final, Dumnezeu va face dreptate tuturor, ce e o viață scurtă de suferință pe lângă o veșnicie de bucuriile?
Ai zis-o chiar tu, finitul e nimic pe lângă infinit.

| Algo098 a răspuns (pentru Nilsson):

Cartile cu povesti sunt mincinoase. Calitatile lui Dz sunt niste falsuri care altereaza si pervertesc sensul cuvintelor. Bunatatea, iubirea si puterea din cartile mincinoase inseamna ca atunci cand poti sa ajuti, stai spectator si te bucuri de suferinta omului. E o idee gresita de bunatate, iubire si putere. Sunt doar simple absurditati pentru a prosti oamenii naivi. Omul naiv chiar merita sa fie prostit pentru ca fiecare obtine anumite lucruri in functie de puterea pe care o are si atunci cine e mai naiv va fi inselat de mincinosii cu mintea mai agera care vor trai bine in viata asta si naivilor le vor oferi cu darnicie fantezia infinitului dupa moarte. E perfect. Nu e nici o problema. Intotdeauna cine e puternic castiga si cine e slab pierde.

Răspuns utilizator avertizat
| Nilsson a răspuns (pentru Algo098):

Îți dai cu părerea despre lucruri pe care nu le cunoști. N-ai de unde să știi ce e adevărat și ce nu, cert este că voi nu aveți noțiuni de fizică elementară după răspunsurile voastre și vă dați mari învățători.

Răspuns utilizator avertizat
| Algo098 a răspuns (pentru Nilsson):

Precis ca un individ a facut o barca si a pus in ea mii de specii de animale inclusiv carnivore care au murit de foame dupa ce au ajuns pe uscat ca nu aveau voie sa manance erbivorele, deci trebuia sa le lase 10 ani la inmultire. E draguta povestea, dare e o fantezie primitiva falsa, buna pentru ametit primitivi. E corect ca oamenii sa se insele unul pe altul cu povesti. Nu toti oamenii sunt egali. Unii au o putere (a mintii) mai mare, altii mai mica si e corect ca cel mai puternic care stie sa-i insele pe ceilalti sa castige si sa aiba o viata mai buna, iar cei mai slabi e normal sa fie inselati si sa aiba o viata mai proasta. Deci e foarte corect ca unii sa inventeze povesti false mincinoase pentru a obtine bani si putere, unii sa le creada, altii nu. Asa e normal si corect sa fie. Cine e puternic castiga, cine e slab pierde.

Răspuns utilizator avertizat
| Nilsson a răspuns (pentru Algo098):

Te-ai gândit că poate unele animale au devenit necrofage și au început să se hrănească din trupurile aduse de ape pe uscat? Mă îndoiesc. Și barca de care zici era un ditamai vas cargo mult mai mare decât oricare navă modernă, și în prezent vasele care transportă oi din România către țările arabe pot transporta în medie cam 15000 de capete. Dar na, e mai ușor să folosești analogii mincinoase cum că ar fi o simplă barcă.
Și asta oricum contează cel mai puțin, fix asta vă preocupă pe voi cel mai mult, de parcă ați citit doar primele pagini din Biblia pentru copii. E mai important zic eu starea morală a omenirii de dinainte de potop, iar în Noul Testament scrie că la fel va fi și în zilele din urmă.
Eu am încheiat discuția, n-aveti decât să rămâneți voi cei mai deștepți și greu de prostit, tu și cu Dany, el măcar e special în sensul nefericit al cuvântului, că nici școala n-a fost în stare să o termine.
Observ însă că ateismul este consolarea preferată a nătărăilor, dacă nu sunt în stare să se remarce prin nimic altceva în viață, prin necredință ajung să se creadă că sunt superiori față de majoritatea oamenilor pentru că nu cred în povești.

| Algo098 a răspuns (pentru Nilsson):

Te-ai gandit cum strangi mii de specii la un loc? Nu te-ai gandit. Fantezia primitiva ti se pare realitate. E perfect. Apreciez oamenii inteligenti si puternici (la minte) care stiu sa manipuleze pe cei care nu gandesc. Apreciez si oamenii care se lasa manipulati. E totul perfect. Cei puternici vor castiga intotdeauna indiferent de ce vor spune unii sau altii, e un lucru normal, firesc si corect. Asta e mersul firesc al lucrurilor. A incerca sa faci un om care gandeste mai putin sa gandeasca mai mult e ca si cand ai incerca sa faci apa sa curga la deal, deci e inutil. Fiecare are puterea lui (de gandire) si va trai in conformitate cu ea. Lucrul asta e valabil pentru toti, nu e numai pentru cei slabi sau numai pentru cei puternici.

| Algo098 a răspuns (pentru Nilsson):

Nu trebuie sa fii prost ca sa crezi in povesti, trebuie sa fii doar inselat si mintit. Exemplu: poti avea cel mai bun calculator din lume, ca daca bagi in el informatii false si virusi, nu il poti folosi, e util doar pentru cei care au facut virusii. Asa e si omul religios, care are in cap religie, e util celor care au inventat religia. E corect sau bine sa fie asa? Daca e sa judecam drept, e corect, deoarece intotdeauna castiga cel mai smecher, chiar daca nu joaca cinstit.

| 273837383hysk a răspuns:

Dumnezeu a avut grija de ei de asta nu au înghețat!

Răspuns utilizator avertizat