| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cum de nu l-a vazut Dumnezeu pe Satana deghizat? De ce i-a mai testat? Ca doar stia ce o sa se intample, ca doar era atotstiutor (vedea si viitorul).In concluzie.De ce ar mai fi pus acel pom?

Răspuns Câştigător
| JicaContra a răspuns:

"Pentru ca noi oamenii avem dreptul la decizie."
CUTE, CUTE RAU, RAUUUUUUUUUUU
deci TOT RAUL DIN LUME este NUMAI ca noi oamenii sa avem dreptul la decizie?!?
nici un alt motiv?!?
DAR, MAI ALES, nici o alta solutie decat sa umplii lumea de rau pentru dreptul ala la decizie?!? CHIAR NICI UNA, nici macar o fiinta infinit de inteligenta cum ar fi D-zeu nu e in stare sa gaseasca alta solutie?!?

LAME, LAME CU ULTIMILE SPUME!

raspunsul tau e o solutie diplomatica DE RAHAT, ca preotii sa poata raspunde la intrebarea "de ce D-zeu isi bate joc de noi cu diavolul printre noi, si alte chestii?" asa ca "dreptul la decizie" e o chestie care inchide gura prostimii, ghici ce, chestia e LAME CU SPUME si tocmai am demonstrat negru pe alb

69 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Unde scrie că doar era atotștiutor?
"i he u he asher i he u he. Eu sunt cel ce sunt. איך בין ווער איך בין.
Restul, ceea ce scrii dta mai sus rezultă din intepretarea greșită a lui Dumnezeu.
Biblia este un mit. Are nevoie de interpetare când o citești, Contradicțiile pe care le sesizezi ori de fac să gândești, sau ajungi la concluzia că lumea începe cu tine. Ceea ce te conduce la prăpastie. Chiar așa, cum de nu l-a văzut Dumnezeu pe Satana deghizat? Dar poate că l-a văzut, și s-a făcut că nu-l vede! De ce? Ca să joace o piesă de teatru proastă, ca să te zăpăcească pe tine. La asta te-ai gândit?
Dar te-ai gândit vreodată că cei ce au scris Biblia, sunt strămoșii tăi? Și că atunci, nu aveau ca tine Internet și că gândeau toate lucrurile altfel? Mai ții minte cum gândeai la 5 ani, despre Moș Crăciun și tot restul? Cine-e de vină ca ai fost crescută în puf? Ai început să gândești? Bun venit în lumea reală! Ai acum 5 ani. Pune de 1 milion de ori întrebarea de ce, despre orice, ca să crești mare.

| Cosmin86 a răspuns:

Daca erau chinezi mancau sarpele si ignorau marul... si toata lumea era fericita laughing

| GabiDumitrescu a răspuns:

Hai breh, vrei sa strici povestea? Dar Fat Frumos de ce se lupta unul la unul cu zmeii zi de vara pana-n seara si nu suna niste prieteni din Pantelimon sa vina sa il faca pe fraier?

| anonimg a răspuns:

Heruvimul Lucifer a devenit Satana mai înainte de facerea lui Adam. Dumnezeu l-a înștiințat pe Adam și Eva de existența răului. De aceea este scris: "Domnul Dumnezeu a luat pe om şi l-a aşezat în grădina Edenului, ca s-o lucreze şi s-o păzească." (Geneza.2:15)
În altă parte este scris: "Nu, Domnul Dumnezeu nu face nimic fără să-Şi descopere taina Sa slujitorilor Săi proroci." (Amos.3:7)
Și în altă parte: "Supuneţi-vă, dar, lui Dumnezeu. Împotriviţi-vă diavolului, şi el va fugi de la voi." (Iacov.4:7)
Înțelegi despre ce este vorba?
Era nevoie ca omul să aleagă. Pomul testului nu avea să fie pentru totdeauna în grădină. Dacă perechea din Eden s-ar fi împotrivit ispitei celui rău, Dumnezeu ar fi îndepărtat vrăjmașul; pentru că de asemenea este scris:
"Nu v-a ajuns nicio ispită care să nu fi fost potrivită cu puterea omenească. Şi Dumnezeu, care este credincios, nu va îngădui să fiţi ispitiţi peste puterile voastre; ci, împreună cu ispita, a pregătit şi mijlocul să ieşiţi din ea, ca s-o puteţi răbda." (1Corinteni.10:13)
Înțelegem că:
1. ispita nu este mai mare decât o putem suporta;
2. ne putem împotrivi ei și vrăjmașului pentru că Dumnezeu a pregătit și mijlocul prin care putem să ieși din ea;
3. numai când ne spunem lui Dumnezeu suntem în siguranță.
Eva a plecat singură de lângă Adam. Ea a venit apoi la el și Adam și-a dat seama că acela cu care a stat la discuții și care a amăgit-o a fost vrăjmașul. Adam a mâncat din fruct cu bună știință, pentru ca Eva să nu rămână singură, și să împărtășească aceeași soartă amândoi. Pentru că o iubea.
În mod instant, omul s-a ascuns la întâlnirea regulată pe care o avea zilnic cu Dumnezeu față în față.

Instalează aplicația EGW Writings 2 pe telefon, și citește primul capitol din cartea "Patriarhi și profeți".

Răspuns utilizator avertizat
| slayer09 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Hai sa o gandim omeneste, ca noi nu stim gandurile si intentiile Domnului, noi suntem creatia Lui, cu gandurile noastre omenesti. Dar sa zicem ca tu creezi un robot cu inteligenta artificiala, acel program pe care il bagi in creierul robotului este cunostiinta ta, tu stii cum il creezi, ce sa faca cum sa faca, dar mai exista si partea aceea din program aleatorie care sa ia dezicii, pe care tu nu o stapanesti pentru ca i-ai lasat lui partea aia, si doar stii cam ce decizii poate lua, dar il lasi sa aleaga singur. Si il pui la experimente, sa vezi cum se comporta ca sa poti sa il imbunatatesti, si daca ia decizii bune, te bucuri de el, daca ia decizii gresite sau proaste, il arunci la fier vechi. Cam asa si cu Dumnezeu, bine eu am cam exagerat, dar din punct de vedere omenesc cam asa zic si eu ca s-a intamplat cu noi. E doar un exemplu ca sa intelegi mai bine, dar Dumnezeu e mai mult de atat. Dar pentru cine nu crede nu are cum sa inteleaga, decat ce este omenesc.

Răspuns utilizator avertizat
| slayer09 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Atunci asculta de parintii tai, sau nu prea asculti nici de ei?

Răspuns utilizator avertizat
| slayer09 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu i-ai obligat, dar acum ca tu existi, de ce sa nu iti faci viata frumoasa? de ce vrei sa traiesti in negatie si sa fii suparat pe toti si toate? asta e iadul, iadul ni-l facem noi pe interior.

Răspuns utilizator avertizat
| slayer09 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ceea ce ti s-a intamplat este o tragedie, tatal tau a avut un moment de mare slabiciune sufleteasca, asa se intampla cand sufletele nu traiesc in Dumnezeu si se ancoreaza in problemele lumesti in toate informatiile negative ce apar in viata fiecaruia. Tu nu degeaba ai fost salvat de la moarte, exista un scop si pentru asta, acum esti suparat pe Dumnezeu ca a permis sa ti se intample asta, dar nu Dumnezeu este cel care a facut asta ci omul. El a intervenit prin iubirea Sa si te-a salvat intr-un fel. Problema e acum sufletul tau, care e macinat de ura, ceea ce nu e buna, te seaca de puteri si nu te mai lasa sa te bucuri de viata. Dar Dumnezeu vindeca tot... orice boala, orice suferinta, testata pe pielea mea. Dar cum am mai zis alegerea apartine fiecaruia. Imi pare rau de ce s-a intamplat, dar nu o sa rezolvi nimic cu razbunarea, din contra, daca incerci sa ierti totul se va schimba mult sufletul tau.

Răspuns utilizator avertizat
| slayer09 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu neg ca nu exista crestini care fac mai mult rau decat ateii, pana si diavolul crede in Dumnezeu, dar asta nu inseamna ca iubeste pe Dumnezeu. Da, stai linistit ca ii va veni si lui randul, tu poti sa te rogi la Dumnezeu sa se schimbe in bine, iarta-l si nu te mai gandi la razbunare si nu iti mai face alte idei negative, pentru ca te macina si nu te ajuta cu nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| slayer09 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Omul are de ales intre satana si EL, nu Dumnezeu trebuie sa il potoleasca pe satana ci omul sa se indrepte catre Dumnezeu, si il va birui, si satana nu se va mai atinge de om, daca omul vine spre Dumnezeu. Totul depinde de om, de alegerile si vointa lui. Daca Dumnezeu l-ar birui pe satana, atunci ar fi viata vesnica, ceea ce pe pamant nu este cazul. Pamantul acesta este facut pentru om pentru pocainta si trairea frumos in Dumnezeu. Nu Dumnezeu da tristete, boli, razboaie si altele, ci omul prin alegerea lui de a nu-L asculta pe Dumnezeu si de a-l asculta pe satana. Asta e parerea mea, poate e greu de inteles pentru voi cei care nu credeti in EL. Dar poate va va lumina Dumnezeu si ve-ti vedea.

Răspuns utilizator avertizat
| slayer09 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Daca te faci pe amandoi? adica daca tii cu mandoi? sau daca nu tii nu cu niciunul? in oricecaz, daca nu esti cu Dumnezeu, esti impotriva lui, pentru ca nu exista cale de mijloc, ori esti cu El ori cu satana. Daca nu crezi in satana sau Dumnezeu, esti sortit mortii, ca ea tot vine, si te chinui pe pamant, si nu stii sa te mai bucuri, te impovarezi cu toate problemele si informatiile negative ce sunt in lume, deci te duci spre satana vand nevrand, asa daca tu crezi in Dumnezeu, astea nu te vor mai afecta. Iar satana nu este pus de Dumnezeu, ci e doar un vrasmas al Domnului pe care Dumnezeu il ingaduie, din mare lui iubire, si pentru pocainta omului il mai lasa sa isi mai faca si de cap, adica daca omul se inchina satanei, Dumnezeu ii respecta alegea lui, si nu se mai baga. Oricum, nu stiu cat de mult intelegi tu ceea ce iti explic, oricum daca ai o gandire pamanteasca si crezi in Dumnezeu nu ai cum sa vezi lucrurile astea, nu ai cum sa gandesti din perspectiva, pentru ca nu cunosti. Stiu cum e pentru ca si eu eram la fel ca toti care pamantul si banii si femeile si bautura si distractiile erau dumnezeul meu. Eu credeam ca eram fericit, dar au fost o inselare toate placerile, pe langa ce am descoperit cu Dumnezeu: bucuria si iubirea si pacea adevarata. Dar polemici putem sa facem tot timpul despre Dumnezeu si contra Lui. Pana nu vrei sa vezi si partea cealalta si sa vrei sa crezi si sa vii spre Dumnezeu, nu o sa intelegi. Pace tie!

| slayer09 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Daca mai exista parte buna in mar, i-as lua stricaciunea si ce e bun as pastra. Daca e stricat cu totul, l-as arunca.

Răspuns utilizator avertizat
| slayer09 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Este liberul arbitru, cum sa ma exprim eu ca sa te fac sa intelegi...tu esti din start om pe pamant, deci din start esti stricacios, bolnav, muritor, deci esti in mediul satanei, sa zice ca alegi a trai pe pamant asa cum vrei tu, fara sa te gandesti la Dumnezeu sau la satana, tu fiind muritor, automat alegi moartea, ca asa e firea noasta pe pamant, stricata si sortita pieirii, deci fara Dumnezeu te duci in cosciug si alegi moartea care este a satanei. Deci alegerea ta este prin nealegere sortita pieirii, dar cu constiinta ca oricum mori si tu alegi asta. Intelegi ce vreau sa zic? Iar imparatia Domnului nu e din lumea asta, si daca alegi pe Dumnezeu, te vei deconecta de toate neajunsurile si problemele lumii acesteia vei privi totul din alta perspectiva si vei fi mai fericit. Vei avea intelepciune si vei sti ceea ce trebuie sa faci cand ai o problema, vei vedea adevarata viata. Sper ca m-am facut inteles, sau poate ti-am trezit si mai multe intrebari: cerceteaza si vei afla, bate si ti se va deschide...

Răspuns utilizator avertizat
| slayer09 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Si asta e o alegere, cred ca sortita tot pieirii...dar sa ne zici si noua cum e big grin

Răspuns utilizator avertizat
| slayer09 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ma gandeam eu ca ti s-au aprins beculetele intrebarilor in minte big grin. Pamantul in sine este sortit pieirii, moartea este de la diavol, deci automat tot ce este pe pamant este sortit diavolului, asta daca nu alegi sa vii spre Dumnezeu si sa te deconectezi cu duhul de la pamantul acesta. El, pamantul, poate fi si raiul dar si iadul pentru tine, totul depinde de alegerea ta, poti sa traiesti extraordinar de frumos pe pamant, prin dragoste, iubire si bunavointa, care este de la DUmnezeu, deci implicit alegi pe Dumnezeu, sau sa fii trist, rau, orgolios, mandru, si sa fie pentru tine pamantul asta un iad. Alegerea apartine fiecaruia. Unii sunt prinsi atat de mult in problemele si trairile astea lumesti incat uita sa se mai bucure, traiesc ca niste roboti, si asta duce spre pieire, asta inseamna ca au ales sa traiasca la fel ca niste roboti. Si nu stiu nici de diavol si nici de Dumnezeu, ci traiesc ca niste carcase goale, dar tot prin alegerea lor.

Răspuns utilizator avertizat
| slayer09 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu te juca cu fortele astea negative, ca nu stii in ce te bagi, la fel nici cu Dumnezeu, nu te juca si nu Il defaima, ca nu stii in ce te bagi. Daca nu poti sa iti tii gura, macar traieste fara ei, traieste asa cum vrei tu, dar nu Il defaima pe Dumnezeu si nu te lua de EL, pentru ca poate iti va fi si mai rau. Tu incearca sa fii mai bun, mai iubitor, mai milostiv, lasa mandria si ura, si traieste frumos, si o sa vezi ca va veni si Dumnezeu la tine in vizita, te asigur de asta!

| slayer09 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu, moartea nu e de la Dumnezeu, ca IIsus Hristos a biruit moartea. Moartea e stricaciune noastra, a pacatelor noastre. Moartea e de la diavol ca sa nu mai traiesti, viata e de la Dumnezeu, bucuria, iubirea, pacea, milostenia, toate astea sunt de la Dumnezeu, opusul lor sunt de la diavol.

Răspuns utilizator avertizat
| slayer09 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tu cum ai vrea sa il starpesti pe tatal tau de pe pamant? Dumnezeu i-a starpit pentru ca erau mere total stricate, nu mai era nimic bun in ei, si le-a aruncat, ca sa nu mai strice si alte mere, care vor veni ulterior prin Moise.

Răspuns utilizator avertizat
| slayer09 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Frate, degeba iti explic, ti-am zis ca putem filozofa si intreba si raspunde pana maine dimineata, cu cat iti raspund eu la intrebari mai mult cu atat cred ca iti trezesc intrebari mai multe. Pana nu vei incerca sa vii spre Dumnezeu si nu vei vrea sa Il cunosti, nu cred ca vei intelege... oricat de mult as vrea eu sa iti explic. Nu vei intelege pentru ca nu Il cunosti si nu stii cum e Dumnezeu ca sa intelegi de ce face El asta si cum face EL asta, de ce asa si nu asa, noi suntem oameni, avem minti limitate, nu putem sa ne comparam cu gandirea Domnului. Dar El iti va releva prin simtire ceea ce trebuie sa stii. Pana atunci frate, viata trebuie traita frumos, nu in razbunare, in ura si mandrie. Pace tie frate si si ai grija de sufletul tau!

Răspuns utilizator avertizat
| slayer09 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Vezi, e alegerea ta sa nu traiesti vesnic. Eu mor pentru ca si Hristos a murit, dar cu sufletul a inviat. Toti murim pentru ca toti suntem sortiti mortii, dar exista viata duhului dupa moartea asta pamanteasca, acum depinde daca vrei sa crezi in ea sau nu. Este alegerea ta. Mai cauta si tu pe google daca mai ai intrebari ca si asa am facut aici roman de Q&A big grin, ca poate nu explic eu bine, poate vei gasi in alta parte explicatii mult mai logice si care te vor satisface ca si raspunsuri.

Răspuns utilizator avertizat
| slayer09 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pentru ca am si eu slabiciunile mele si pacatele mele, care ma trag in jos si numai Dumnezeu stie daca ma va accepta sau nu, eu doar traiesc si incerc sa fiu cat mai bun si cat mai aproape de EL, in rest totul depinde de EL.

Răspuns utilizator avertizat
| slayer09 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu am zis ca imi e frica de moarte, chiar nu imi e frica de moarte, ci imi e frica sa nu cad in pacate, imi e frica de slabiciunile mele care ma duc catre departarea de Dumnezeu, stiu ca sunt omenesti, si ca e normal sa pici, dar eu nu vreau sa nu mai simt bucuria si iubirea Domnului, si prin pacatele mele ma departez de Dumnezeu si ma departez de bucuria si iubirea inimii. Deci si acum daca as muri, nu imi e frica sa mor, pentru ca stiu ca ma voi intalni cu Dumnezeu si ii voi spune ca am fost un pacatos, am incercat, am cazut, iar am incercat iar am cazut, ca fost un pacatos si decizia o sa ii apartina Lui. Pentru ca eu cred in bunatatea si milostenia Lui. Deci moartea pentru mine e ceva normal, mintea mea e mai mult catre Dumnezeu decat catre moarte.

Răspuns utilizator avertizat
| slayer09 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Frate, asta o sa fie ultimul raspuns pe care ti-l dau, daca tu chiar vrei cu adevarat sa afli raspunsuri la intrebari ca esti interesat, poti sa cauti pe google, il ai pe Dumnezeu, intreba-L, si o sa ti se raspunda intr-un fel sau altul. Am facut destula polemica, dar poate se vor folosi si altii. Imi e frica sa cad in pacat aici pe pamant aici pe pamant pacatul e dorinta, e tristetea, sunt problemele lumesti care te agita, e stresul care iti provoaca nervi si de la el pornesti pacatul ca poate injuri pe cineva, gandesti urat despre altii, te mandresti, iei numele Domnului in desert, tot ce te departeaza de Dumnezeu e pacat. Te departezi de iubire si bucurie prin pacate, dar tu nu ai cum sa stii momentan astea pentru ca nu le cunosti, degeaba iti zic eu ca gandul care naste dorinta de a avea o gagica in pat cand o vezi pe strada e pacat, pentru ca pentru tine e ceva normal. Degeaba iti spun ca a vorbi de rau pe cineva e un pacat, pentru ca e ceva normal in lumea asta sa barfesti, pentru ca toata lumea barfeste, tu de ce nu ai face-o? Degeaba iti spun ca furtul e un pacat pentru ca toata lumea fura, tu de ce nu ai face-o? Degeaba iti spun ca curvia e un pacat, pentru ca multa lumea o face, tu de ce nu ai face-o? Degeaba iti spun ca a te uita la filme deocheate e un pacat, pentru ca multi se uita, tu de ce nu ai face-o? Degeaba iti spun ca a insela la bani pe cineva e un pacat, majoritatea inseama pe diferite siteuri, prin vanzari prin produse care nu sunt conform cu specificatiile..etc. degeaba iti spun ca astea sunt pacate pentru ca acum au ajuns sa fie in natura omului si omul nu mai stie sa deosebeasca binele de rau. Si doar prin calea catre Dumnezeu te vei curati si vei cunoaste din nou ceea ce a fost uitat, si vei sti si vei constientiza multe lucruri, pana atunci trebuie sa te lepezi de dorinte, placeri, ura, invidie, si ce mai ai tu pe suflet..si sa te intorci la Dumnezeu. Gata frate, daca ti-au fost de folos raspunsurile mele, ma bucur, daca nu, imi pare rau, daca tot asa o sa vrei sa traiesti ca pana acum, dar este alegerea ta. Toate cele bune!

Răspuns utilizator avertizat
| Liviu a răspuns:

O sa imi iau la hate mega ultra maxim hahaha, dar eu am o vorba.
"Dumnezeu e ateu " cu alte cuvinte pentru persoanele care nu inteleg, daca eu si multi alti, nu credem in existenta lui, nici el nu ar crede de ar fi in alta postura.Pentru ca pare totu fals.Cat despre chestia cu... liberu arbitru, si atotstiutor etc...Parinti cand vad ca copii lor se joaca la priza,ii lasa sa se corenteze,stind ca asta se va intampla,si blabla liberu arbitru? Nu cred,parinti ascund prizele,si inlatura pericolu din fata copiilor ca ii iubesc(Aviz amatorilor de religie,asta e iubire,nu iubirea de zeul vostru fals,meschin, si lipsit de moralitate).Mai jos sa spunem de martori lu ehova(nu fac ura, nu nimic e doar un exemplu si atat.)care refuza transfuziile de sange, cati au murit, in 2015 a murit ofetiscana de 19 ani sau 20, care parinti au refuzat sa ii fie transfuzie facuta.Cruzime? prostie? Nu stiu, sunt putin dezamagit.Cum sa semnezi pe propria raspundere ca in caz de aproape mori,sa nu ti se faca transfuzie de sange sa te salveze? dumnezeul vostru egoist nu merita sa fie nici pomenit.A distrus omenirea cu liberu lui arbitru! sa se faca dreptate,hai acu sa ne omoram intre noi,sa numai existe legi.E o mare mascarada,biserica nu plateste impozit,se spala bani la greu.Dar sigur mesaju meu va fi sters,pentru ca in zilele noastre, cei care gandesc, sunt pusi la zid, si eliminati in fel si chip, cenzurati, etc.

| Liviu a răspuns:

Sincer? apreciez sinceritate ta, si opinia ta.Rar oameni care spun ce gandesc,iar eu cu asta ma hranesc.E parerea ta,e faptul ca esti sincer, deci big pro! Cat despre restul ce spui tu acolo, as putea spune ca si tu debitezi, si aberezi, dar e inlogic, e opinia ta, cine sunt eu sa ti-o schimb?

| JicaContra a răspuns (pentru Liviu):

Acum o dai pe opinie, ca doar, doar TOTUSI reusesti sa schimbi subiectul

asa ca NU PREA CRED, prea ai incercat serios sa demontezi ce am DEMONSTRAT EU

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Dumnezeu" nu e un personaj separat de oameni, nu e nici în imaginația noastră ca spiridus cum își imaginează ateii pe Dumnezeu.e oamenii, la fel și Satan.

In gradina edenului Erau 2 pomi, unul reprezentat de Adam (pomul vieții), și unul reprezentat de Eva(pomul cunoașterii, al vieții dar și al mortii).
Șarpele daca nu știai reprezintă sexualitatea, coloana ta vertebrala din fund până la cap.

Răspuns utilizator avertizat
| AndreeaDeea221998 a răspuns:

Pentru ca noi oamenii avem dreptul la decizie. De aceea a pus pomul. Noi alegem ce facem cu viața noastră și unde vrem sa ajungem când ea se încheie. Cu cât citești mai mult sunt doua posibilități :
1) ori înțelegi în mare parte ce s-a întâmplat și de ce
2)ori te baga în ceata mai rău.
Depinde de la persoana la persoana. Sper sa te ajute.

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru JicaContra):

Cu cine te cerți? laughing Trebuie sa îți cer voie sa îmi exprim părerea? laughing Pardon, numele tău spune tot! Sănătate!

Răspuns utilizator avertizat
| JicaContra a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da, exact!

Răspuns utilizator avertizat
| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Altul care răspunde de parca l-aș fi întrebat ceva laughing. Aveți o problema. Destul de grava s-ar părea. Îmi provocați milă sad. Ai pus o întrebare pe site, oamenii îți răspund, le citești și ce consideri tu ca e pe placul tău iei în calcul. Dacă nu îți convine sa îți răspundă oamenii, nu mai pune întrebări cu care nu te poți șterge nici măcar în părțile intime! Sunteți doi oameni plini de frustrari și nu o sa îmi bat capul cu voi happy. Am răspuns la întrebare și atât, restul este strict problema ta!

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Unde ajungem decid aia de dupa noi daca nu ne facem un testament din timp in care sa specificam clar ca vrem incinerati si nu circul cu ingropaciunea si celelalte mizerii rituale care se practica la noi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Satana l-ar lasa pe dumnezo' fara obiectul muncii daca si-ar lua liber. Lipsa unui antagonist il face pe dumnezo' inutil.

| JicaContra a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

"Pentru ca noi oamenii avem dreptul la decizie."
CUTE, CUTE RAU, RAUUUUUUUUUUU
deci TOT RAUL DIN LUME este NUMAI ca noi oamenii sa avem dreptul la decizie?!?
nici un alt motiv?!?
DAR, MAI ALES, nici o alta solutie decat sa umplii lumea de rau pentru dreptul ala la decizie?!? CHIAR NICI UNA, nici macar o fiinta infinit de inteligenta cum ar fi D-zeu nu e in stare sa gaseasca alta solutie?!?

LAME, LAME CU ULTIMILE SPUME!

raspunsul tau e o solutie diplomatica DE RAHAT, ca preotii sa poata raspunde la intrebarea "de ce D-zeu isi bate joc de noi cu diavolul printre noi, si alte chestii?" asa ca "dreptul la decizie" e o chestie care inchide gura prostimii, ghici ce, chestia e LAME CU SPUME si tocmai am demonstrat negru pe alb

| alex598 a răspuns:

Dumnezeu voia să își manifeste dragostea față de noi și El știa că oamenii sunt cel mai fericiți atunci când și ei Îl iubesc înapoi de bunăvoie. Dacă nu le-ar fi dat opțiunea să se poată separa de acea dragoste nu ar fi fost o relație autentică de dragoste ci o dragoste forțată. De aceea Dumnezeu trebuia să le dea opțiunea de a Îl respinge. Deci, Dumnezeu le-a dat oamenilor opțiunea să nu aculte de El pentru că el voia dragoste autentică și nu una forțată

Răspuns utilizator avertizat