| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cum de zeul iudeu a creat prima data lumina si apoi Soarele, ca se stie ca fara Soare nu exista lumina si Soarele e o stea, rectific: Fara steaua noastra nu exista lumina pe Pamant si nu exista lumina in Univers fara stele, quasari, etc. Si in ce zi a creat zeul iudeu qasarii, piticele albe, magnetarii, gaurile negre, etc? In ce zi a creat zeul iudeu materia?

25 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Mai citeste odata, nu scrie4 nicaeri ca acreat,sau a facut lumina. Spune,sau au zis "sa fie lumina"deci nici vorba de creat ceva,este mai degraba ceva de genul aprinde lumina,ca si cum ai cere cuiva sa aprinda lumina undeva.
Cand creeaza ceva,cand face ceva spune clar "hai sa facem"sau "a facut"nu este nici o confuzie,cine a scris cea scris stia ce scrie.

Deci Dzeu ala sau care mai era cu el,pentru ca singur nu era,odata ce spune la un mom dat "hai sa facem"deci se referea clar sau se adresa clar cuiva.
Asa si cu lumina,poate ca ei coborase pe Pamant si a zis cuiva,aprinde ba reflectoarele alea odata ca sa vedem ce e pe aici.
Spune clar a facut Pamantu,aia da,tot ce se poate sal fi facut,dar nu l-au facut ei ca planeta,de fapt sau banui ca era ceva mai mare,un fel de super pamant,unde gravitatia era f puternica sia trebuie sa sfarme s-o faca mai mica laughing de acolo si chestia aia ca duhu sau dzeu se plimba pe deasupra initial,deci nu coborase pe pamant,doara dadu asa o tura sa vada cum sta treaba.
Apoi au analizat oamenii si au trecut la fapte,si-au facut planeta unde putea suporta gravitatia,ei fiind de fapt niste rataciti de pe mai stiu eu ce alte meleaguri galactice laughing
Bine acum daca intrebi un religios de asta mai rasarit o sa spuna ca lumina cea facut-o,desi nu spune nicaeri ca facut lumina,a zis doara sa fie,deci sa nu facem confuzie intre un ordin si o facerelaughing deci religiosii zic ca lumina aia era povesti nemuritoare,ceva ce noi nu putem sa ne imaginam macar laughing.
Apoi a facut soarele, tot cei posibil, poate soarele era un fel de Jupiter si nu luase foc, i-au dat ei foc si asa facut soarelelaughing sau ca sa-i dea foc probabi a trebuit sa mai aduca cateva brate de lemne, a mai bagat o planeta gazoasa inauntru si asa aparu soarele laughing

Deci cand citesti ceva vezi cum interpretezi, nu scrie nicaeri ca facut lumina ok?
E bun ai mai invatat si astazi ceva laughing

| Zuzu1991 a răspuns (pentru relian):

"au zis "sa fie lumina"deci nici vorba de creat ceva"
deci lumina o avea pusa bine in ghiozan, si asa a summon-at-o, nu creat-o... asta spui? NU?

| relian a răspuns (pentru Zuzu1991):

Exact o aveau in buzunar, ghizdan cum spui.Tu unde tii o lanterna de exemplu?
Aia probabil nau aprins o lanterna au aprins ceva reflectoare.
Nu ai cum sa spui sa fie lumina, ca mai apoi sa spui hai sa fac sau sa facem X lucru.
Ar fi putut f bine sa spuna la fel a facut dzeu lumina, de ce na spus asa?

| halogen001 a răspuns:

Lucrul asta arata ca cei care au scris povestile puerile, false si absurde pentru prostit oamenii naivi erau atat de primitivi si de nestiutori incat nu stiau nici de unde vine lumina, dar aveau suficienta viclenie, rautate si nesimtire ca sa inventeze povesti false cu care sa-i isele pe semenii lor mai creduli si sa obtina in felul asta toate avantajele de care s-au bucurat in timpul vietii lor.

Răspuns utilizator avertizat
| Nilsson a răspuns:

@scofield

Scuze pentru jigniri.

Ce voiam să îți zic este că nu ar trebui să îl mai încurajezi când își bate joc de ceilalți, nu toți creștinii sunt așa de inculți, iar la țară poate nu știu toți ce sunt găurile negre, dar bieții oameni nici nu prea au avut de unde să învețe, ei nu au trăit ca noi să se uite la documentare și să stea la calculator fiindcă munceau de dimineață până seara.

Poate pâinea pe care o cumpărăm de la magazin vine din munca lor, mai mult respect față de oamenii simpli nu strică, fiindcă dacă aveau condițiile noastre poate știau mai multe decât noi.

| NotNamed a răspuns:

Dany, esti croit sa ii iei la rost pentru orice chestie ≈)))
Sunt curios ce vor spune fanaticii desi multi dintre ei habar nu au ce sunt quasarii, gaurile negre, piticele rosii, piticele negre, nebuloasele si restul minunilor spatiale.
O vor da pe aia la inceput de biblie si putin din mintea lor.

| Nilsson a răspuns (pentru NotNamed):

Unu la mână, întrebarea asta a mai pus-o deja de vreo câteva ori:

https://www.tpu.ro/......tomii-etc/

https://www.tpu.ro/......ile-negre/

https://www.tpu.ro/......-quasarii/

(ultima întrebare a pus-o de pe un cont duplicat)

Doi la mână, găurile negre, pulsarii, quasarii, etc. se formează la sfârșitul ciclului de viață al unei stele, deci dacă scrie in Biblie că Dumnezeu a creat stelele, se înțelege automat pentru oricine are un minim de cultură că și acele corpuri cerești au apărut tot din creație.

Răspuns utilizator avertizat
| NotNamed a răspuns (pentru Nilsson):

Eu am facut referire la altceva. El a cerut o explicatie crestinilor despre ceva ce ei nu stiu. Ei stiu de soare si atat. Eu am spus ca oricum habar nu au ce se poate naste dintr.o stea, da pai sa ii dea explicatii pentru acele lucruri. E corect ce spui tu dar o dai de parca sunt eu nu stiu cum, ca am facut referire la ceva ce par eu prost. Ei pot spune chestia cu soarele dar ei nu stiu ce sunt acele minuni, cum s.au format si din ce s.au format, insirate de @dang1988. Nu mai jignii traiasca familia ta daca nu stii ce vreau sa spun. Nu uita ca tu esti ala care se inchina la povesti pentru a te amagii de viata vesnica dupa moarte si eu realistul care vrea dovezi si teorii logice pentru a crede ceva. Ar trebui eu sa iti adreses cateva injurii.

| Nilsson a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Bine boss, fără jigniri, am editat răspunsul.
Spune-i și lui Scofield să vadă scuzele, că m-a ignorat.

| DonEduardo a răspuns:

Buna intrebare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai intai defineste intunericul acesta https://www.biblegateway.com/passage/?search=Geneza+1%3A2&version=RMNN
ca sa il poti asocia cu lumina aceasta https://www.biblegateway.com/passage/?search=Geneza+1%3A3&version=RMNN care s-a creat peste intunericul tau.
Si apoi sa vezi cum lumina ta odata creata a disparut brusc dupa intunericul tau https://www.biblegateway.com/passage/?search=Geneza+1%3A4&version=RMNN

Eu cred intr-un univers paralel.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Atunci si lumina.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Https://my.bible.com/ro/bible/191/JHN.1.5.VDC
S-a facut lumina in univers, nu a coexistat lumina cu intunericul, ce legatura au cele doua?
Deloc.
Dar Lumina aceia s-a ascuns dupa intuneric, zice, iar acolo se pare ca trebuie sa locuiasca si Dumnezeu: https://www.bible.com/ro/bible/191/1TI.6.16.VDC in lumina celuilalt univers.

| EmanuelHEY a răspuns:

De asta biblia este minunata. Pentru ca ne lnvata de trecut prezent si viitor. In biblie ne spune cum a fost creat pamantul. Cum Iehova Dumnezeu a creat totul.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru EmanuelHEY):

De asemenea de asta e D-zeu "minunat" ca ne-a dat inteligenta si curiozitate si ne punem intrebari PENIBILE despre chestii scrise in biblie care nu au sens

sau ar trebui sa ne infranam darul dat de D-zeu si sa nu gandim?

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru EmanuelHEY):

Ce yehova ma ca se numeste iahve

| EmanuelHEY a răspuns (pentru RAY):

E tradus

Răspuns utilizator avertizat
| ahselly a răspuns:

Este foarte intuitiv cum a reusit... cu glowstone