| anonim_4396 a întrebat:

Cum dumnezeu, fiul lui dumnezeu nu a gasit 12 oamenii in care sa aiba incredere? toti l-au tradat pe rand, chiar atat de josnica e specia umana, nu exista oamenii de incredere?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Nu ti-e clar dupa doua razboaie mondiale, toate crimele, violurile, inselaciunile, si, hai, mai nou, crima de la metrou? Sutem niste fiare, RAY, la care, daca le dai drumul, cu greu le mai poti opri. Dar partea frumoasa e ca sunt siingeri printre noi, si fiecare din noi are cate unul care ne face sa facem toate lucrurile bune pe care le facem.

3 răspunsuri:
| Mclaren12 a răspuns:

laughing
Apostolii crestini nu au existat niciodata. Cei 12 apostoli sunt tot un concept furat de la pagani unde un covan spiritual era format din 12 membri care practicau meditatia in grup, la care se adauga liderul, al 13-lea.
Si chiar daca ne-am lua dupa biblie, generalizezi atat de tare ca faci o greseala decisiva. Cei 12 apostoli din biblie erau evrei si Isus era tot evreu. Nu ai cum sa spui de toata rasa umana (din nou, o generalizare gresita, exista mai multe rase umane) ca este josnica din cauza a 12 evrei fictivi care si-ar fi tradat idolul. Este ca si cum ai spune ca toate animalele din lume sunt ucigase pentru ca ai vazut un grup de lei care vanau o prada.

| oykoj98 a răspuns:

Nu toti l-au tradat. Unii au si murit pentru el.

| GaZa1994 a răspuns:

Nu. Se pare ca e in natura omului sa însele. De când omu'...