| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Cum e cand te sinucizi? De exemplu: Iuda la tradat pe Iisus pentru 30 de arginti iar el realizand ce facuse pe moment cuprins de remuscari s-a spanzurat. Tot ce stiu e ca trupul atarna de o funie si se clatina un pic in directia vantului https://www.youtube.com/watch?v=t7cCDvSrZ0w

13 răspunsuri:
| ania a răspuns:

O cunoștință de=a noastră a stat de vorbă cu un medic care lucra aproape de un pod din America unde au loc multe sinucideri, adică se aruncă oamenii să se omoare și unii se îneacă și unii scapă a spus că a stat de vorbă cu cei care ș-au aruncat în gol dar au supraviețuit cumva și a spus că toți au declarat că imediat după ce se aruncă toți regretă și ar vrea să poată da timpul înapoi.
Iuda a fost cuprins de remușcări dar când a plecat să se mărturisească a greșit persoanele.A mers la preoți. Petru, chiar dacă și el l=a trădat pe Iisus, și=a cerut iertare și a fost iertat.Și tâlharul de pe cruce chiar dacă a făcut multe lucruri rele și n=a mai apucat să facă fapte bune și nici să se boteze dar s=a adresat persoanei corecte și a reacunoscut că =și merita perseapsa și a cerut să fie pe lumea cealată împreună cu Iius, afost primit. Cinvingerea mea e că Iisus are în rai mulți tâlhari ca el, care măcar în ultimele momente își recunosc păcatele, își cer iertare pentru ele, apelează la bunătatea lui Dumnezeu.

| Holiday a răspuns (pentru ania):

"Cinvingerea mea e că Iisus are în rai mulți tâlhari ca el"

Foarte tare asta.laughing

| milan9 a răspuns:

În general, astfel de manifestări de "nelinişte", de "dezorientare" sunt stări foarte vulnerabile, şi indiferent de originea lor, trebuie să vezi în ele şi ocazia unei alte "aşezări" a "lucrurilor" esenţiale din viaţă, a priorităţilor, a valorilor, modul în care te raportezi la ceilalţi, modul în care te raportezi la Dumnezeu, aşteptările pe care le ai de la tine...
Într-o astfel de situaţie de lipsire de sens sau de dificultati este esenţial să cauţi sprijin moral. Nu sta aşa. Nu trebuie să îngădui nici o şansă pentru vreun gând al sinuciderii, nici în fanteziile şi nici în glumele tale. sad

Trebuie să fugi de un astfel de „început" de gândire, ca de sinuciderea însăşi, pentru că fiecare „început" de gând este ca o „toartă" pentru stări de mai târziu.

Stările de depresie sunt inevitabile în viaţa oricărui om, dar ele se primesc cu maturitate, demnitate, curaj şi înţelepciune (fiecare astfel de stare vrea să ne avertizeze şi să ne repare lipsuri)!
Este vital să ceri şi sfatul unui duhovnic, al unui preot cu experienţă, de exemplu, dar într-un moment liniştit în care să aibă timp să-ţi asculte şi să-ţi înţeleagă bine dificultăţile afective.

| SiA31 a răspuns (pentru milan9):

În cele mai multe cazuri, din nefericire... Oamenii care se află în situația asta, nu cer ajutor nimănui. Se închid în ei. Văd această alegere ca fiind ultima scăpare. Și nu vor să dea nimănui oportunitatea de a le schimba decizia. De asta, mulți dintre cei care pun în aplicare acest fapt, și reușesc. sad
În momentele acelea, nu mai gândești limpede. De asta e foarte important să fim blânzi cu toți oamenii, că nu știm ce lupte duc înăuntrul lor.
Am văzut undeva o istorioară, care m-a impresionat, și nu am crezut-o reală, până când nu mi s-a întâmplat și mie ceva asemănător.
Cică. un om a plecat de acasă să se plimbe. A ajuns la un pod. Și-a scos haina de la costum și a așezat-o jos, peste lăsând un bilet, după care s-a aruncat în gol. La fața locului a sosit poliția pentru a colecta probele. Au găsit haina și biletul. Pe bilet scria : "Dacă în plimbarea mea de acasă și până aici, un singur om mi-ar fi zâmbit, nu m-aș fi sinucis."

Din păcate. Nu vom ști niciodată ce se află cu adevăr în sufletul cuiva. sad și oamenii aflați în asemenea situații, rar găsesc puterea să ceară ajutor...

| SiA31 a răspuns:

Sinuciderea, ca interpretate biblică, e considerată cel mai mare păcat. Singurul păcat fără iertare happy E puțin logic dacă stăm să ne gândim.

Dar dacă privim sinuciderea ca un. sentiment, ca stare, ca dorință, ea este ultimul stadiu al unei depresii grave.
Sunt foarte diverse motivele pentru care oamenii comit suicid, începând de la luptele cu boli crunte și până la lipsa integrării în societat.
Eu, în postura persoanei care și-a dorit suicidul, nu pot să îi condamn pe cei care recurg la asemnea lucru. Pot să simt milă pentru ei, pentru că știu luptele care se dau în interior și stările prin care trec. Dar nu pot să îi condamn. Cred că e cel mai crunt lucru prin care poate trece cineva happy

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru SiA31):

Simnt, simt ca o i-au razna pacatele ma urmaresc mai ales cand stiu ce am facut.

| SiA31 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Poți să îmi scrii in privat daca simti nevoia sa vorbim.

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns (pentru SiA31):

Crestinii vorbesc de ce este logic si ce nu este... Sa fim seriosi. Omul trebuie sa-si miste fundul din loc si sa-si rezolve problemele singur, ca el asteapta sa vina Cristos sa I le rezolve. Mai este si spalat pe creier peste masura de crestinism.

| SiA31 a răspuns (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

Nu cred că are neapărat legătură doar cu creștinismul sau religiile.
Cred că a fost un exemplu de sinucidere, de la începutul timpurilor.
Oricare ar fi situația în mintea lui, nu e de judecat. Sunt unele stări și sentimente peste puterile noastre de a le înțelege happy
Ceea ce știu sigur e că oamenii in asemenea situații, trebuie ajutați happy

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns (pentru SiA31):

Este posibil, dar observa cum indruga numai baliverne crestine despre pacate si salvatorul care de vreo 2 secole s-a anuntat ca vine si nu mai vine si Yahve. Ii distruge creierul. I-am dat niste site-uri sa-l ajute sa se trezeasca la realitate.

Apoi un lucru este clar, daca nu are nici cea mai mica intentie sa se ajute singur in primul rand, atunci n-o sa-l ajute nimeni.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

Dumnezeu vrea inapoi sufletele si faptele acesta e singurul lucru pe care il vrea de la noi. https://www.youtube.com/watch?v=C5cn9bc9r5I

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

Cand va sosi vremea vei intelege ca totul e exact asa cum ar trebui sa fie https://www.youtube.com/watch?v=HQbcobF7alM

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Ma n-ai decat, ti-am oferit o mana de ajutor sa iesi din rahat. N-ai decat sa te fii spalat pe creier in continuare si sa te ineci singur in paranoia pe care tu singur in mintea ta ti-o creezi.