| Rombix a întrebat:

Cum e in Rai? Dar in iad?

8 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

In Rai compania semenilor tai dragi... pe cand in Iad, compania demonilor care l-au "inspirat" pe acel om in viata sa in faptele sale... sad

| HeillÓðinn a răspuns (pentru milan9):

Compania Demonilor este una Puternica si Onorabila. Esti Onorat sa porti Sufletul Demonului in forma ta de exprimare. Demonii au Onoare, Ei sunt simbolul Mandriei si Nemilosteniei. Dreptatea Lor nu este interpretabila, pe cand aceea a dumnezeului tau, da. Dumnezeul tau se contrazice si o face cu placere. Ai tot dreptul sa te temi de Demoni pentru ca ei sunt de-a dreptul de Temut. Raul Lor metafizic este departe de a fi inteles de un crestin, inchinator al slabiciunii si al dezonoarei, gata sa-si plece genunchiul in fata altei fiinte umane ce comite fapte execrabile in viata de zi cu zi, pentru iertare.

Fie-ti teama de faptele tale caci Era Zeilor Intunecati a inceput. N-ai vrea sa fii de partea uraciunii si a pieirii, langa ura nazarineanului barbar ce predica automutilarea pentru mantuire (Matei 5:29-30).

| xerxes1 a răspuns (pentru HeillÓðinn):

Nici nu-ti dai seama cat rahat ai mancat intr-un singur raspuns.

| milan9 a răspuns:

Fie ca sunt de fericire sau nefericire, locurile in care vor fi asezate sufletele sunt VEŞNICE!
Nu vrea nimeni varianta a doua, sad a îndepărtării de Sursa Vieţii şi a Fericirii, dar în CREŞTINISM, SCRIPTURA este cea LĂSATĂ SĂ SE PRONUNŢE, nu iniţiativele unuia sau altuia:

Ioan 5, 29: „Şi vor ieşi, cei ce au făcut cele bune spre ÎNVIEREA VIEŢII şi cei ce au făcut cele rele spre ÎNVIEREA osândirii."

Ecclesiast 3, 11: „Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."

Ioan 5, 26: „Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce ascultă cuvântul Meu şi crede în Cel ce M-a trimis are VIAŢĂ VEŞNICĂ şi la judecată nu va veni (se deduce că "ceilaţi" vor veni, nu sunt morţi...). "

II Corinteni 5, 1: "Căci ştim că, dacă acest cort, locuinţa noastră pământească, se va strica, avem zidire de la Dumnezeu, casă nefăcută de mână, VEŞNICĂ, în ceruri."

Iuda 1, 6: Iar pe îngerii care nu şi-au păzit vrednicia, ci au părăsit locaşul lor, i-a pus la păstrare sub întuneric, în lanţuri VEŞNICE, spre judecata zilei celei mari.

Iuda 1, 7: „Tot aşa, Sodoma şi Gomora şi cetăţile dimprejurul lor care, în acelaşi chip ca acestea, s-au dat la desfrânare şi au umblat după trup străin, stau înainte ca pildă, suferind pedeapsa focului celui VEŞNIC.

Iuda 1, 13: "Valuri sălbatice ale mării, care îşi spumegă ruşinea lor, stele rătăcitoare, cărora întunericul întunericului li se păstrează în VEŞNICIE.

Marcu 3, 29: Dar cine va huli împotriva Duhului Sfânt nu are iertare în veac, ci este vinovat de osânda VEŞNICĂ.

Matei 18, 8: Iar dacă mâna ta sau piciorul tău te sminteşte, taie-l şi aruncă-l de la tine, că este bine pentru tine să intri în viaţă ciung sau şchiop, decât, având amândouă mâinile sau amândouă picioarele, să fii aruncat în focul cel VEŞNIC.

Matei 25, 41: „Atunci va zice şi celor de-a stânga: Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel VEŞNIC, care este gătit diavolului şi îngerilor lui."
Matei 25, 46: Şi vor merge aceştia la osândă VEŞNICĂ, iar drepţii la VIAŢĂ VEŞNICĂ.

II Tes 1, 9 Ei vor lua ca pedeapsă pieirea veşnică de la faţa Domnului şi de la slava puterii Lui,

Daniel 12, 2: Şi mulţi dintre cei care dorm în ţărâna pământului se vor scula, unii la VIAŢĂ VEŞNICĂ, iar alţii spre ocară şi ruşine VEŞNICĂ.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Trebuie sa privim lucrurile cu seriozitate.Bineinteles cine are o judecată sănătoasă cine nu, se ocupă cu flecareli, dupa caracterul fiecaruia. DECI, sa intelegem semnificația cuvintelor,? rai si iad": Rai sau Eden =grădina perfecta. Daca vrei poti sa citesti in Biblie inGenea 2, Raiul sau Edenul a fost instaurat pe pamant, in el a fost asezat primul cuplu uman perfect Adam si Eva.Ei ascultand de Dumnezeu, trebuiau sa extinda Gradina Raiului peste tot pamantul, Dar, s-au lasat indusi in eroare de Satan, au pacatuit si au fost condamnati la moarte. Prin moarte au ajuns in pământul din care au fost intocmiti sau in mormântul comun al omenirii care este si semnificatia cuvântului iad.DECI Cuvăntul iad=hades=sheol=mormântul comun al omenirii.(Asa ca ceea ce susține religia falsa ce este iadul este fals).In mormânt viata a încetat, omul mort nu are simțuri, gânduri planuri, sentimente, si amintirea i se uita.Devine țarăna.

| Samariteanul a răspuns:

Daca unul dintre noi ar fi calatorit pana acolo ti-am fi spus exact, asa...gandeste-te ca in iad e ca un razboi de pe vremea romanilor, sau al doilea rz mondial(doar ca mai sangeros), iar in rai e ca si cum tot ce ti-ai dori s-ar intampla, nu te-ai mai certa cu nimeni pentru niste nimicuri si ai fi fericit...cand faci dragoste se zice ca ''te duci pe alta lume'', deci poate aceea.

| Petrovic a răspuns:

Noi, oamenii nu știm, dar în Rai va fi frumos, fără boală, fără supărări, iar in Iad va fi opusul Raiului.

| Blexistroni a răspuns:

Tu ști că nu există locurile astea?