| SmecheruDeLaCraiova a întrebat:

Cum e mai bine sa faci cand ai examen peste câteva zile? Sa tii post mult cu riscul de nu te simti ok in timpul examenului sau sa manânci ce iti place cu riscul sa nu te ajute Dumnezeu asa de mult cum te-ar ajuta cu post?

11 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Poti face ce vrei, Dumnezeu nu este conditionat de starea stomacului tau ci de bunul simt si umilinta de care duci lipsa dupa cum pui intrebarile.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu te ajuta daca inveti, nu daca tii post. Te ajuta sa iti reamintesti ce ai invatat.

| DeyCj a răspuns:

Cel mai bine e să pui mâna şi să-n veţi.Că de nu, nici dracu' nu te trece.Fă un test.Roagă-te la dumnezeu da' nu învăţa nimic.Vezi da de treci examenu'.Pe scurt nu dumnezeu te ajută că tu singur te ajuţi pe tine! happy.

| SG1995 a răspuns:

Daca ajutor divinitati e conditia de alimentatia ta e vai si amar, dar ca sa fiu la subiect cel mai bone treci examenele invatand nu postind ca nu te ajuta cu nimic.

| Mclaren12 a răspuns:

Ține post 1 lună înainte de examen, roagă-te la Yehova de 5 ori pe zi cum se roagă musulmanii, ridică vreo 3 biserici și pupă toate moaștele pe care le găsești, dar nu învăța absolut nimic. Să vedem după dacă iei examenul sau nu.

Răspuns utilizator avertizat
| Mclaren12 a răspuns (pentru SmecheruDeLaCraiova):

Și eu am luat 9.45 la geografie la bac fără să mă rog la nimeni și fără să postesc și era într-o vineri când cică se postește. Crezi că ți-a suflat Yehova răspunsurile sau cum?

Răspuns utilizator avertizat
| Mclaren12 a răspuns (pentru SmecheruDeLaCraiova):

Ce examen ai dat tu mă la 13 ani? laughing

| CinevaAnonimă a răspuns:

Cel mai bine este sa spui rugaciunea incepatoare(Imparate ceresc) si sa te apuci de invatat. Cand termini, spui rugaciunea,, Cuvine-se cu adevarat" si il rogi pe Dumnezeu sa te ajute sa treci examenul. Poti citi Paraclisul Maicii Domnului pentru a te ajuta. Si inca ceva, nu risti nimic daca postesti cateva zile, altii postesc luni intregi si nu le este nimic rau, dar nu esti obligat sa postesti. Poti manca ce vrei. Important este sa ai nadejde in Domnul si El te va ajuta!

| Barbattttttt a răspuns:

Isa 58:5 Oare aceasta este postul plăcut Mie: să-şi chinuiască omul sufletul o zi? Să-şi plece capul ca un pipirig, şi să se culce pe sac şi cenuşă? Acesta numeşti tu post şi zi plăcută Domnului?
Isa 58:6 Iată postul plăcut Mie: desleagă lanţurile răutăţii, desnoadă legăturile robiei, dă drumul celor asupriţi, şi rupe orice fel de jug;
Isa 58:7 împarte-ţi pînea cu cel flămînd, şi adu în casa ta pe nenorociţii fără adăpost; dacă vezi pe un om gol, acopere -l, şi nu întoarce spatele semenului tău.
Isa 58:8 Atunci lumina ta va răsări ca zorile, şi vindecarea ta va încolţi repede; neprihănirea ta îţi va merge înainte, şi slava Domnului te va însoţi.
Isa 58:9 Atunci tu vei chema, şi Domnul va răspunde, vei striga, şi El va zice:, Iată-Mă!` Dacă vei îndepărta jugul din mijlocul tău, ameninţările cu degetul şi vorbele de ocară,
Isa 58:10 dacă vei da mîncarea ta celui flămînd, dacă vei sătura sufletul lipsit, atunci lumina ta va răsări peste întunecime, şi întunerecul tău va fi ca ziua nămeaza mare!
Isa 58:11 Domnul te va călăuzi neîncetat, îţi va sătura sufletul chiar în locuri fără apă, şi va da din nou putere mădularelor tale; vei fi ca o grădină bine udată, ca un izvor ale cărui ape nu seacă.