| OctavianDanielMaria a întrebat:

Credeti ca religia e manipulatoare?

13 răspunsuri:
| RKBlue a răspuns:

Nu.Cred ca religia e manipulatoare.

| siriusblack98 a răspuns:

Iti raspund cu alta intrebare la care daca ai minim 2 neuroni poti raspunde singurel la ambele dupa aceea:
Crezi tu ca oamenii care au fost intotdeauna sus, ar fi ratat ocazia de a manipula pe masele prin ceva atat de puternic indoctrinat precum religia?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Credeti ca rubrica Religie ar trebui desfiintata de pe site?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.

| Wr3nch a răspuns:

Evident ca elaughing De mii de ani e o unealta eficienta pentru cine stie sa o foloseasca.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Wr3nch):

@DolphSky: Pai de ce? E legal sa existe. Ca ce se intampla si cum e folosita religia de catre niste baieti destepti e imoral, asta e partea a doua. Bine, majoritatea discutiilor de acolo ar merge foarte bine la aria de filozofie sau literatura, dar nah... P.S. Departe de mine a fi fan al ariei sau al religiei in general.

| ValentinGabi a răspuns:

Nu

| DIDIDEA a răspuns:

Practic religia in sine NU. Doar oamenii pot manipula pe ceilalti. Si religia difera de la o zona la alta. Cultura este manipulatoare ceea ce difera de la o zona la alta. Sunt zone in care fie baiat sau fata incepand de la varsta de 10 ani esti obligat sa ti se faca manipulare genitala, asta insemnand taierea partiala a organelor genitale si e foarte dureros/a fara anestezie. Chiar daca se practica pe vremuri inca si in ziua de azi se mai practica in continuare. In alte culturi si femeile si barbatii sunt obligati sa isi sculpteze corpul ca drept respect. Sunt multe culturi diferite si asta eu dupa mine cred ca a pornit dupa gandirea fiecarora foarte diferita de asta purtam si razboaie unii cu ceilalti. Religia ar trebui sa aduca pacea dar multi il vad cu alti ochi religia asta si il percep in alte sensuri in gandirea lor.

Răspuns utilizator avertizat
| Algo098 a răspuns:

Pentru asta a fost inventata happy E ca un un virus pentru calculator.

| alex598 a răspuns:

Nu. Dar poate fi folosită de către oameni cu scop manipulator.

| siriusblack98 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da. Daca esti atat de prost incat nici la asemenea intrebari evidente nu stii raspunsul sau iti este greu sa folosesti un calculator si pui intrebari pe TPU, atunci ai 2 neuroni. Iarasi la cum scrii as zice ca mai mult de 2 nu ai oricum.